زمانی که مجوز آب محرمانه صادر شود؛ آب نیز محرمانه منتقل خواهد شد رییس شورای اسلامی شهر اهواز در نشست خبری؛

زمانی که مجوز آب محرمانه صادر شود؛ آب نیز محرمانه منتقل خواهد شد

فلسفی: زمانی که نامه انتقال آب به صورت محرمانه باشد پس اقدامات بعدی نیز محرمانه خواهد بود و این مساله بسیار نگران کننده است.

 

به گزارش خبرنگار تابا؛رییس شورای اسلامی شهر اهواز در نشست خبری بررسی تبعات انتقال آب كارون که در تالار اجتماعات ساختمان شورای اسلامی اهواز برگزار شد گفت: ما به عنوان نمایندگان مردم نمی توانیم نسبت به مشکلات و مصائب مردم بی تفاوت باشیم؛ بیش از دو دهه است که موضوع انتقال آب کارون گریبان گیر مردم ما شده است و متاسفانه در میان تعدای از مسئولان ما هنوز درک مناسبی از مشکلات خوزستان وجود ندارد.

 

فلسفی خواستار  واکنش علما و اساتید دانشگاه در این زمینه دفاع از حقوق خوزستان شد و تصریح کرد: موضوع انتقال آب یک مساله حیاتی است و سرنوشت جوامع به آن گره خورده است و نمی توان به سادگی از آن چشم پوشی کرد؛ با وجود این بسیاری از مناقشات بین المللی نیز مربوط به مباحث آب هستند.

 

وی آیت الله حیدری را از چهره های درخشان خواند که همواره در زمینه مساله انتقال آب به شدت از منافع استان دفاع کرده است و افزود: ایشان همواره به صراحت اعتراض خود را نسبت به انتقال آب اعلام کرده است.

 

فلسفی با طرح این سوال که چرا باید نامه انتقال آب محرمانه باشد؟ خاطر نشان کرد: اگر مستنداتی در زمنیه کارشناسی انتقال آب وجود دارد پس آقایان باید نسبت به ادعاهای خود مطمئن باشند؛ پس چه دلیلی باعث شده که این نامه مهر محرمانه بخورد؟!

 

رییس شورای شهر اهواز

 

وی ادامه داد: در واقع مشخص است زمانی که نامه به صورت محرمانه باشد پس اقدامات بعدی نیز محرمانه خواهد بود و این مساله بسیار نگران کننده است.

 

رییس شورای اسلامی شهر اهواز با اشاره به غیر علمی بودن نامه کلانتری در زمینه انتقال آن تصریح کرد: در این نامه هیچ گونه مدرک مستند و علمی در خصوص انتقال آب از خوزستان ذکر نشده است، بنابراین ما اصرار داریم روشن شود چرا مسئولان به اسناد غیر علمی و نامعتبر اتکا می کنند؟!

 

فلسفی با ارایه این پیشنهاد که ورود ما باید به صورت قانونی باشد، افزود: بایستی افرادی که به صورت ناشناس اطلاعات کارشناسی نادرست ارایه می کنند شناسایی شوند و خود کلانتری بایستی به عنوان اولین نفر بابت عملکرد ناصوابش از مردم خوزستان عذز خواهی کند.

 

وی با رد وجود آب مازاد در خوزستان اذعان کرد: گفته می شود خوزستان دارای آب مازاد است و این از پایه و اساس اشتباه است و این تفکر غیرکارشناسی می تواند به راحتی صدمان جبران ناپذیری را به حیات مردم خوزستان وارد بیاورد.

 

رییس شورای اسلامی شهر اهواز اقدام مجمع نمایندگان استان خوزستان را در جلسه شورای اداری را درست و به جا تفسیر کرد و افزود: این اقدام طبیعی و به حق است و هر شخصی در چنین جایگاهی باشد مطمئنا سعی خواهد کرد که عکس العمل جدی از خود نشان بدهد.

 

فلسفی با دفاع از نمایندگان خوزستان، حواشی جلسه شورای اداری را  متوجه رفتار نابجای کلانتری دانست و افزود: شکل رفتار و حالتهای کلانتری باعث شد که نمایندگان مجلس به آن شکل اعتراض خود را نشان دهند.

 

شکایت از آقای کلانتری باید به مراجع قضایی ارجاء شود

محمدرضا ایزدی در ادامه جلسه با بیان اینکه متاسفانه رییس جمهوری سال گذشته با نامه محرمانه‌ انتقال آب به اصفهان پیرو درخواست نماینده‌های اصفهان موافقت کرد؛ تصریح کرد: زمانی که این نامه محرمانه از بایگانی استانداری اصفهان خارج شد و مردم از آن مطلع شدند اعتراضات زیادی نسبت به آن صورت گرفت.

 

عضو کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر اهواز با بیان اینکه هم‌اکنون بخش عظیمی از آب اصفهان در ذوب آهن و فولاد مبارکه مصرف می‌شود؛ تصریح کرد: همزمان کشت برنج نیزدراصفهان صورت می‌گیرد و برنج  به کل کشور صادر می‌شود.

 

این عضو شورا با انتقاد از سیاست های رییس جمهوری اظهار کرد: نامه محرمانه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به معاون اول رئیس جمهور و ادعای آقای کلانتری مبنی بر وجود آب مازاد در خوزستان به تبع همین نامه محرمانه رئیس جمهوری صورت گرفته است.

 

عضو کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر اهواز با اشاره به محدودیت آب برای طرح مقام معظم رهبری گفت: ۵۰۰ هزار هکتار از مجموع ۵۵۰ هزار هکتار اراضی طرح مقام معظم رهبری در خوزستان قرار دارند که تاکنون ۲۲۵ هزار هکتار آن تسطیح، زهکشی و بخش عمده آن تحویل کشاورزان شده و مابقی نیز در حال تحویل است.

 

 

عضو شورای اسلامی شهر اهواز

 

ایزدی سازمان آب و برق خوزستان  را ناتوان در تامین آب طرح ۵۵۰ هزار هکتاری دانست و گفت: این سازمان هنوز نتوانسته آب مورد نیاز را برای ۳۷۵ هزار هکتار باقی مانده تامین کند با این وجود ادعا دارند که در خوزستان آب مازاد داریم و همین عدم تأمین آب برای حدود نیمی از این ۵۰۰ هزار هکتار، سندی بر کذب بودن این ادعا است.

 

ایزدی ادامه داد: در حال حاضر بخش عمده‌ای از تالاب شادگان خشک شده است که خشک شدن تالاب شادگان به معنای مرگ بخشی از خوزستان است.

 

این عضو شورای اسلامی گفت: با توجه به وجود کانون‌های گرد و غبار وسیع در استان به جای اینکه آقایان بیایند و آب را به بخشی از این اراضی هدایت کنند تا این اراضی دارای آب شوند، می‌بینیم که همین تالاب‌های خوزستان نیز در حال خشک شدن هستند که این موضوع سندی دیگر برای کذب بودن ادعای آقای کلانتری است.

 

عضو کمیسیون خدمات شهری از نمایندگان خوزستان در خواست کرد که از کلانتری شکایت کنند و افزود: نمایندگان ما، نماینده‌های جمعیتی بالغ بر چهار میلیون نفر هستند و مردم انتظار دارند که شکایت از آقای کلانتری به مراجع قضایی ارجاء شود./ فدعمی