سازه های آبی تاریخی خوزستان شناسنامه دار می شوند برای اولین بار در کشور؛ توسط سازمان آب و برق خوزستان

سازه های آبی تاریخی خوزستان شناسنامه دار می شوند

مدیر گردشگری و مهندسی عمومی سازمان آب و برق خوزستان اطهار کرد: سازمان آب و برق خوزستان برای اولین بار در کشور تمام سازه هاب آبی تاریخی را شناسایی و همه را شناسنامه دار نموده و اطلاعات مربوط به این اماکن را در یک وبسایت جمع آوری کرده است.

 

به گزارش خبرنگار تابا محمدامین ایزدجو در نشست مشترک سازمان آب و برق خوزستان و ادراه کل میزاث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با موضوع معرفی و رونمایی از پروژه بزرگ برنامه جامع مدیریت آثار و سازه های آبی و تاریخی استان خوزستان؛ اظهار کرد: از سال های پیش مطالعات جزیی در خصوص آثار و سازه های آبی تاریخی استان انجام شده است، اما همیشه فقدان یک مطالعه به صوزت دقیق، شناسایی آثار و مراحل ثبت آن ها دیده می شد.

 

وی در ادامه افزود: از سال ۹۵ به صورت مستمر و جدی با مشورت با ادراه کل میزاث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بررسی های کاملی روی سازه های آبی تاریخی استان انجام شده است.

 

مدیر گردشگری و مهندسی عمومی سازمان آب و برق خوزستان در ادامه خبر داد: سازمان آب و برق خوزستان برای اولین بار در کشور تمام سازه هاب آبی تاریخی را شناسایی و همه را شناسنامه دار نموده و اطلاعات مربوط به این اماکن را در یک وبسایت جمع آوری کرده است همچنین یک برنامه کاربردی برای تلفن های همراه طراحی کرده که قابلیت معرفی تقاط گردشگری آبی، راهنمای مسیر و رزرو آتلاین را دارد.

 

ایزدجو گفت: در خرداد ماه سال گذشته تفاهم نامه‌ای بین وزارت نیرو و وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به امضا رسید که براساس آن شرایط سرمایه گذاری با هدف توسعه و ترویج گردشگری پیرامون منابع و تأسیسات آبی تسهیل گردیده است.

 

وی با تاکید بر اینکه  هدف سازمان آب و برق خوزستان تثبیت جایگاه آب در توسعه گردشگری است ؛ تصریح کرد: استفاده از ظرفیت های عظیم مغفول مانده سدها، منابع و تأسیسات آبی در حوزه گردشگری آبی، توسعه و ترویج صنعت گردشگری استان را در بر خواهد داشت و این امر می تواند آحاد مردم جامعه را از مواهب آن بهره مند سازد که همانا افزایش اشتغال، رونق اقتصادی، امنیت و رفاه اجتماعی است.

 

محمد امین ایزدجو

 

 

ایردجو سرمایه گذاری در حوزه گردشگری را گزینه ای مطمئن و سودآور دانست و گفت: سازمان آب وبرق خوزستان برای نخستین بار در استان زمینه هایی فراهم نموده تا علاقمندان ایجاد و تکمیل تاسیسات گردشگری با سرمایه گزاری منطقی و سودآور از ظرفیت های متفاوت این حوزه بهره مند شوند.

 

وی با اشاره به اینکه سازمان آب و برق در نقش تسهیل گر پروژه های گردشگری آبی خواهد بود؛ بیان کرد: در آینده نزدیک جهت اعلام شرایط واگذاری طرح های گردشگری پیرامون منابع و تأسیسات آبی سازمان آب و برق خوزستان فراخوان خواهیم داد.

 

مدیر دفتر مهندسی عمومی و گردشگری سازمان آب و برق خوزستان با اعلام اینکه بهره‌برداری از اماکن گردشگری آبی خوزستان از سه به ۲۰ سال افزایش پیدا کرده است؛ تصریح کرد: پیش از این سرمایه‌گذاران برای بهره‌برداری از اماکن محدودیت زمانی داشتند اما با پیگیری های فراون امکان بهره برداری از این اماکن ۲۰ سال شده است که با افزایش این فرصت و بهره‌برداری بیشتر از اماکن، بازگشت سرمایه برای سرمایه گذار حاصل و سود سرمایه‌گذار هم محقق می‌شود.

 

ایزدجو با تاکید بر اینکه گردشگری آبی در استان خوزستان مغفول مانده است؛ تصریح کرد: سازمان آب و برق خوزستان در وزارت نیرو پایلوت کشوری برای گردشگری آبی است. باید از این ظرفیت استفاده و ورودی سدها را برای سرمایه‌گذاران در حوزه گردشگری باز کنیم.