سردار کردزنگنه منادی وحدت ایل زنگنه آسمانی شد
  • امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 3 - جماد ثاني - 1442
  • برابر با : Saturday - 16 January - 2021
8

سردار کردزنگنه منادی وحدت ایل زنگنه آسمانی شد

  • کد خبر : 91712
  • 06 آذر 1399 - 11:13
سردار کردزنگنه منادی وحدت ایل زنگنه آسمانی شد
اگر امروز ایل جلیل و بزرگ زنگنه ، طایفه کردزنگنه و دیگر طوایف و تیره های مربوط به آن ، در اقصی نقاط ایران ، عراق ، افغانستان ، سوریه ، ترکیه و ... در تشکل های مختلف ، انجمن ها و ... بهر طریق ممکن توانسته اند گرد هم بیایند، بطور قطع و یقین «سردار کردزنگنه» یکی از بانیان اصلی و محور وحدت و همبستگی موجود ایل سترگ زنگنه و طایفه کردزنگنه بوده است.

آنچه از روحیات ، شور و شوقش از همان ابتدای جوانی و بعد از آن نقل قول شد و یا حداقل ما در دو دهه گذشته مشاهده نموده ایم ، علاقه زایدالوصفی به ایجاد ارتباط و روابط حسنه بین طایفه، بزرگان و اشخاص مؤثر داشته و همواره اهتمام جدی می نمود تا پیوند خویشاوندی و حس برادری را بهر شکل ممکن تقویت و انسجام بخشد.

با گذر زمان پا را از این هم فراتر گذاشت. سرخوش و مشتاق با روح جستجوگرش ، هر جایی که فکر یا احساس می کرد فرد یا افرادی از ایل و طایفه در هر نقطه ، روستا یا شهری سکونت دارند ، باتمام وجود همه ی تلاشش را می‌کرد تا با تحقیق و تفحص دقیق و مطالعات پیگیر ، آنرا بجمع ایل و طایفه معرفی نموده و پیوند بزند.

اگر امروز ایل جلیل و بزرگ زنگنه ، طایفه کردزنگنه و دیگر طوایف و تیره های مربوط به آن ، در اقصی نقاط ایران ، عراق ، افغانستان ، سوریه ، ترکیه و … در تشکل های مختلف ، انجمن ها و … بهر طریق ممکن توانسته اند گرد هم بیایند، بطور قطع و یقین «سردار کردزنگنه» یکی از بانیان اصلی و محور وحدت و همبستگی موجود ایل سترگ زنگنه و طایفه کردزنگنه بوده است.

دو ویژگی تعصب و غیرت « استاد سردار کردزنگنه » مثال زدنی است. خوش مشربی ، خوش برخوردی ، یکرنگی ، صداقت در گفتار و کردار ایشان باعث شده تا جذاب و جاذب باشد. صراحت در کلام ، رک گوئی و رعایت جانب حق و انصاف از دیگر اوصاف اخلاقی آن نیکمرد بزرگ بوده است. سجایای اخلاقی « سردار مهربان » فراوان است. همیشه سعی داشته تا حرمت اشخاص و بزرگان ایل و طایفه محفوظ بماند.

شجاعتش سبب شده بود تا هیچ کس نزد ایشان جرأت کوچکترین بدگویی ، ایرادگیری و عیب‌جویی از احدالناسی را نداشته باشد. احترام به کوچکتر و بزرگتر، مردمداریش برای همگان روشن و آشکار بود و تا آنجایی که توان و طاقت داشت سعی می کرد از کسی رنجیده نشود.

فراوان اهل مطالعه بi خصوص در زمینه های مختلف تاریخی ، ایران شناسی ، اقوام و قبایل ایرانی بود و در سرگذشت ایلات و تبارشناسی ید طولایی داشت. پژوهشگر و محققی بود که برای رسیدن به حق و حقیقت و روشن کردن هر مطلب و موضوعی مهم ، نهایت تلاش را می کرد.بسیار متواضع و فروتن بود و آنچه داشت ، یافته بود یا می دانست براحتی در اختیار دیگران می گذاشت و در این رابطه کوچکترین مضایقه نمی کرد.

در حد عالی اهل گفتگو ، تبادل افکار و اندیشه بود. با افراد و اشخاص مختلف نشست و برخاست متعدد و متنوع داشت. اهل مدارا و گذشت ، بسیار باظرفیت و دریادل بود.

از حوداث تلخ روزگار و ناملایمات زندگی خم به ابرویش نیاورده و از برخوردهای ناخواسته و حتی عمدی اشخاص و افراد ، هیچگاه و هیچوقت آزرده خاطریش را بروز نمی‌داد و کوچکترین دلخوری و نگرانی از بین اعضای خانواده ، طایفه و ایل را تاب تحمل نداشت. زیرا عشقش به وحدت و برادری ها و صمیمیت های جمعی و عاشق به برقراری روابط دوستانه بود.

این یادداشت فقط قصد یادآوری هدف اصلی ، راه و روش زنده یاد شادروان مرحوم مغفور آقاعلی (سردار ایل) کردزنگنه را دارد که همانا وحدت ، انسجام و یکپارچگی ایل ، طوایف و تیره های مختلف زنگنه و دست برادری دادن آنها بهم بوده است.

او که همواره کوشید و تلاش کرد تا شأن ، منزلت و جایگاه بزرگان و نام آوران در رده‌های مختلف در گذشته و حاضر حفظ گردد و نظام و شالوده سلسله مراتبی ایل و طایفه هرچه بیشتر و بهتر تقویت و مستحکم گردد تا همه افراد ایل و طایفه در مواقع ضروری ، بزنگاه ها ، حوداث تلخ و شیرین و … برادروار در کنارهم یار و یاور و غمخوار هم باشند و مبادا افرادی بخاطر وسع پائین مالی و درآمدی و یا بهر علت دیگر در موقع سختی و حوداث روزگار احساس تنهایی و سرخوردگی نماید‌.

امروز طایفه کردزنگنه و ایل زنگنه فرزند بزرگ و گوهر نابی را از دست داد که اگر نگوئیم بی نظیر اما کم نظیر بود. از صبح دیروز و تاکنون که خبر تلخ و ناباورانه درگذشتش بگوش عموم مردم رسید ، واکنشهای مردمی حاکی از تألم و تأسف فراوانی را شاهد هستیم.

بانگاهی کوتاه و مطالعه پیام های دریافتی در فضاهای مجازی مختلف در واکنش به آسمانی شدن و تجلیل از شخصیت «سردار کردزنگنه» ، بجرأت میتوان اذعان نمود که ایشان در بیش از پنجاه سال گذشته بهترین نقش یک انسان مصلح ، خیرخواه و دلسوز را بخوبی انجام داد تا ثابت کند یک فرد هم به تنهایی می‌تواند نقش یک ایل یا طایفه را ایفا نماید. بشرطی که خودش باشد و مستقل و از گزشها و گزندهای خودی و اغیار نلرزد و نهراسد.

امروز از بزرگ و کوچک ، پیر و جوان و همه ی آنهائی که سردار کردزنگنه را می شناسند و یا با ایشان حشر و نشر داشتند ، فقط یک پیام دریافت شد که صدحیف و هزاران افسوس که انسان نیک نفس و نیکنامی از میان ما پر کشید و آسمانی شد که واژه انسانیت ، اخلاق و ادب انسانی را معنا کرده است.

شربتی از لب لعلش نچشیدیم و برفت…

آری

در فضای غریبانه زمانه ناسازگار که مشکلات فراوان معیشتی و اقتصادی ، روح و روان مردم کشورمان می آزارد ، شیوع بلای خانمان‌سوز ویروس کرونا نیز قوز بالا قوز شده و مزید بر علت ، متأسفانه ویروس منحوس کرونا سلامتی و جان شیرین انسان های زیادی را نشان رفته است و هر روز شاهد مرگ عزیزان مان هستیم که جز آه و افسوس هیچ کاری از دستمان برنمی‌آید.

صدحیف و …. هزاران افسوس…که:

بار بربست و بگردش نرسیدیم و برفت…

یاد و خاطره بزرگمرد مهربان ، خیرخواه و دلسوز ایل زنگنه ، فرزند شایسته و ارزشمند طایفه کردزنگنه را برای همیشه در دل و جان گرامی میداریم ، بروح پاک و باصلابتش سلام و درود فراوان می فرستیم‌ و برای شادی روح پرفتوحش از درگاه ایزد منان طلب بخشش ، عفو ، رحمت ، مغفرت ، آمرزش و رضوان الهی را خواهان و طالبیم تا در جوار قرب الهی برای همیشه در آرامش ابدی باشد.

در پایان ضمن عرض تسلیت بمحضر ایل زنگنه ، طایفه و تیره های کردزنگنه در سراسر ایران ، استان خوزستان و شهرستان های باغ ملک ، رامهرمز و … بلاخص مجموعه خانواده های داغدار ، فرزندان و برادرزادگان گرامی زنده یاد و شادروان علی آقا معروف به عموسردار کردزنگنه ساکن در شهرستان رامشیر ، برایشان صبر و شکیبایی و اجر زیاد از درگاه حضرت حق تعالی مسئلت داریم.

سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز

مرده آنست که نامش به نکویی نبرند

باتقدیم احترام

اهواز

ششم آذر ۱۳۹۹ خورشیدی

ابراهیم زنگنه ( کردزنگنه ) کارشناس و فعال توسعه و روابط اجتماعی و فرهنگی

لینک کوتاه : https://tabakhabar.ir/?p=91712

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.