سقف خانه کف آب، کف آب سر نخل / احسان سپهوند

سقف خانه کف آب، کف آب سر نخل / احسان سپهوند

صنایع متعدد در خوزستان، بنادر و کارخانجات کدام یک به درستی نقش خود را در زمینه کمک به بحران سیل ایفاء نمودند؟!/ خسارات چند صد میلیاردی به مردم و بیت المال موضوعی نیست که تماما به پای بخت و اقبال و ابر آسمان و باد شمالی نوشته شود / در حالی که سیل هنوز در جریان است و بسیاری از مردم آواره و خسارت دیده در گل و لای می لولند تقدیر رییس از مرئوس بجز ایجاد انزجار در مردم و ایجاد سبکی برای مدیران هیچ عوایدی ندارد

 

سیلی که چندین استان ایران را درنوردید و خوزستان را بیشتر، شست هر آنچه که بر سر راه داشت. کمر کشاورز را خم کرد و دامدار را یک دهه پیرتر. سقف خانه کف آب رفت و کف آب بر سر نخل نشست. چند ثانیه چشمانتان را ببندید در نظر بگیرید سیل خانه و کاشانه و محصولی که قرار بود یکسال خرج عهد و عیالتان را تامین کند با خود برده است.

 

خواهی دید که؛ من هستم و جامعه نخی بر تن، زنم که در کنار فرزندان در بیابان خوابیده لحافش سقف آسمان است و زیراندازش زمین خیس خورده بلندی روستا. سجلی که بدانند شهرتم چیست هم در بساط نیست. مسئول سرک می کشد و دوربین ها او را فقط می بینند و تقدیرنامه که در میانشان این دست و آن دست می شود. من هستم و آب و ماه که برای دیدنش آسمان نه بلکه زمین را می نگرم.

 

پیرامون سیل اخیر در کشور و به صورت خاصه در خوزستان چند نکته بایستی مورد توجه قرار بگیرد:

 

نخست: در باب محرومیت خوزستان از سهم در بودجه کشور قلم فرسایی ها شده ولی سیل اخیر و نگرانی دولتیان از تخریب زیرساختهای مولد این استان بعد از جنگ تحمیلی بار دیگر به خوبی نشان داد که خوزستان یعنی قلب تپنده ایران و وقفه در کار تولید، اثرات ویرانی سیل را به گوشه گوشه نقشه می فهماند، فلذا دیگر وقت آن رسیده که دولت ها برای حفظ توان تولید کشور هم که شده عدالت را در توسعه خوزستان مورد توجه قرار دهند.

 

دوم: خسارات سیل اخیر آنقدر گسترده بوده است که تحلیلگران می بایست مدتها بر روی علل و عوامل این حادثه و ناکارآمدی مقابله با آن زمان صرف کنند و ابعاد وقوع چنین رویدادی از زبان کارشناسان بارها مورد مداقه و موشکافی قرار گیرد. طبیعتا همه افرادی که سالها در خوزستان زیسته اند به خوبی می دانند مشابه سیلاب اخیر پیش از این هم به وقوع پیوسته و این شیوه نادرست مدیریت رود بود که باعث افزایش شدت و حدت خسارات شد.

 

اگر برای منابع آب متولی اصلی را مبنا قرار دهیم، به وضوح اسناد شکایات شرکتهای آب منطقه ای در زمینه تجاوز به حریم رودخانه که تجاوز به پیکره است و از سویی عدم اختصاص بودجه لایروبی _که عمق کارون بزرگ را محدود کرد- در دسترس خواهند بود لاجرم می بایست نمایندگان حاضر، سابق و اسبق و همچنین مدیران حاضر و معزول مورد پرسش و مواخذه قرار گیرند. خسارات چند صد میلیاردی به مردم و بیت المال موضوعی نیست که تماما به پای بخت و اقبال و ابر آسمان و باد شمال نوشته شود.

 

سوم: روز سخت است که یاری می طلبد. صنایع متعدد در خوزستان، بنادر و کارخانجات کدام یک به درستی نقش خود را در زمینه کمک به بحران سیل زدگان ایفاء نمودند؟! اگرچه برخی از این شرکت ها مانند نفت، توسعه نیشکر و .. ماشین آلات سنگین خود را برای مقابله با سیل در اختیار ستاد بحران و شهرداری ها قرار دادند ولی بسیاری از کارخانجات تولیدی انگار زمانی که همه جا را آب می برد ایشان را خواب برده بود.

 

سازمانی همانند منطقه آزاد اروند با اخذ عوارض سنگین و منابع درآمدی متعدد بدون نقش موثر حتی صدای نماینده دولت در آبادان را نیز درآورد و فرماندار آبادان از عدم حمایت های مدیران این نهاد اقتصادی غول پیکر انتقاد کرده است. پتروشیمی هایی که روزانه آلودگی را به گوشت و خون مردم تزریق می کنند و مدیران پروازی شان از بالا درد مردم بومی را ندیده اند پس چه زمانی پای مردم مصیب زده خواهند ایستاد و چه کمکی موثرتر از حال؟! اگر منطقه آزاد اروند فقط یک بنگاه اقتصادی محصور کننده است پس چگونه شهروند خرمشهری/ آبادانی تابلو آن را به عنوان نهاد خدمتگزار پذیرا باشد؟!

 

آخر: رسانه ها در شرایط جاری می توانند بسیار نقش موثری در اطلاع رسانی و تحلیل وقایع داشته باشند. حفظ آرامش مردم در کنار مطالبه گری حقوق خسارت دیدگان و از همه مهمتر پرهیز از حاشیه سازی برای مسئولان درگیر با سیل از واجباتی است که بایستی مورد توجه قرار گیرد. با این تفاسیر همچنان که دیدیم درگیری لفظی یک مسئول با یک شهروند و پاسخ بی ربط تر به سوال بی ربط، اگر در رسانه ها دست به دست نشود مردم و مدیران را از توجه به اصل سیل غافل نمی کند.

 

  برخی از رسانه ها که البته مرتبط با نهادها هستند و بهتر است آنها را ارگان بنامیم در حالی که شهروندان با مصایب دست به گریبان هستند مرتبا در حال تقدیر و تشکر رییس از مرئوس هستند که کار را دیگر به درجه پست وقاحت رسانده اند. مسئول مورد سوال و درخواست است و در بهترین حالت ممکنه وظایفش را به درستی انجام داده است.

 

با وجود این در حالی که سیل هنوز در جریان است و بسیاری از مردم آواره و خسارت دیده در گل و لای می لولند این تقدیرها بجز ایجاد انزجار در مردم و ایجاد سَبکی برای مدیران هیچ عوایدی ندارد. روز گذشته رهبر انقلاب در دیدار با شرکت کنندگان مسابقات قرآنی از حرکت گسترده مردم به سمت مناطق سیل زده به عنوان یک حرکت عظیم یاد کردند و آنرا مصداق یک درس دانستند. این یعنی همه چیز معطوف به مردم. با این وجود تاکید می شود در جای مناسب و فراخور شرایط می بایست مدیران پای کار و مسئولان خدوم مورد تقدیر قرار گیرند که صد البته شرایط جاری بی هیچ وجه مجال آن نیست.