سمپاشی رایگان دام و جایگاه نگهداری دام در خوزستان

سمپاشی رایگان دام و جایگاه نگهداری دام در خوزستان

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای دامی اداره کل دامپزشکی استان خوزستان از سمپاشی رایگان بیش از ۱۴ هزار راس دام و ۶۵ هزار متر مربع جایگاه دامی از ابتدای سالجاری خبر داد.

 

به گزارش تابا؛دکتر محمد آنتیک چی در خصوص عملکرد این اداره کل در سمپاشی بدن و جایگاه نگهداری دام، اظهار داشت: انگل های خارجی دام مانند کنه ها و … با تغذیه از خون و بافت دام باعث لاغری، کم خونی، کاهش تولید و تلفات می شود و اداره کل دامپزشکی استان در این راستا اقدام به سمپاشی بدن و جایگاه نگهداری دام می نماید.

 

وی با اشاره به ۱۴ هزار و ۲۴۶ رأس دام سبک و سنگین سمپاشی شده طی مدت مذکور بیان داشت: انگل های خارجی موجب انتقال بسیاری از بیماری های دامی و همچنین بیماری های مشترک بین انسان و دام همچون تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، لمپی اسکین، تیلریوز و … می شوند و با سمپاشی بدن دام از این بیماری ها جلوگیری به عمل خواهد آمد.

 

این مقام مسئول با اشاره به فرا رسیدن فصل گرما، خاطرنشان کرد: در این فصل به دلیل رطوبت بالا، زمان مناسبی برای تکثیر و تزاید این حشرات است، لذا باید مبارزه با آنها در اولویت کار دامداران باشد.

 

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان خوزستان سمپاشی و بهسازی جایگاه نگهداری دام را مهمترین راه مبارزه با انگل ها عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه جاهای تاریک، نمناک و دارای شکاف مکان های مناسبی برای تکثیر انگل هاست، دامداران باید نسبت به نورگیر کردن و درزگیری جایگاه های دام اقدام کنند.