سومین نشست ستاد اربعین دانشگاهیان کشور در اهواز برگزار شد

سومین نشست ستاد اربعین دانشگاهیان کشور در اهواز برگزار شد

سومین نشست ستاد اربعین دانشگاهیان کشور در سرسرای دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.

 

به گزارش تابا؛غلامرضا غفاری یکشنبه شب در این نشست اظهار داشت : در حرکت بزرگ اربعین سهم دانشگاهیان نسبت به سایر مراکز آموزش عالی بیشتر و مسئولیت های آن ها نیز سنگین تر است.

 

وی افزود: حماسه اربعین باید مشارکت مردمی و نگاه خود انگیختگی داشته باشد اما هر حرکت داوطلبانه ای نیازمند حمایت ها و ساماندهی است که مسئولیت این اقدامات بر عهده دانشگاه های کشور است.

 

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تمامی اهتمام و تلاش نظام جمهوری اسلامی بر این است تا حماسه اربعین با شکوه تر از سال‌های گذشته برگزار شود تا بتوانیم پیام های تاثیرگذارتری را برای جهانیان مخابره کنیم.

 

غفاری ادامه داد: تاکنون در این زمینه همایش های بین المللی و کشوری موثری در سطح کشور برگزار شده اما برای برگزاری باشکوه این حماسه حسینی همچنان باید تلاش کنیم .

 

وی تصریح کرد: مسئولان دانشگاه شهید چمران اهواز در زمینه برگزاری برنامه های فرهنگی به خصوص با موضوع اربعین اقدامات خوبی را صورت داده اند که جای قدردانی دارد و امید است این فعالیت های فرهنگی توسعه بیشتری پیدا کند تا بتوانیم تاثیرگذاری بهتری داشته باشیم.

 

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: انتظار می رود سایر دانشگاه ها نیز برنامه‌های خود را در این زمینه تداوم بخشند.

 

وی تصریح کرد: دانشگاه های سراسری کشور و دانشگاه های ستادی ، پیام نور ، فرهنگیان ، علمی کاربردی و دانشگاه های فنی و حرفه ای جمعیت گسترده ای از دانشجویان را تحت پوشش داشته که در رخدادهای فرهنگی و اجتماعی حضور قابل توجهی دارند .

 

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد : بی شک مهر و محبت اهل بیت (ع) تمامی دستگاه ها و دانشگاه ها را در کنار یکدیگر قرار داده و ما نیز باید تلاش کنیم از این ظرفیت برای ساماندهی هرچه بهتر دانشجویان استفاده کنیم .

 

غفاری گفت: دانشگاهیان عهده دار غنا بخشیدن به این حرکت حسینی هستند که تاکنون جلسات متعددی برای اجرای هرچه بهتر این مأموریت‌ها در ایام اربعین حسینی، برگزار شده است.

 

مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز ضمن تشکر از مسئولین دانشگاه شهید چمران اهواز به خاطر برگزاری این نشست اظهار داشت:در بحث اربعین، حرکت هوشمندانه و حکیمانه مقام معظم رهبری بود که کشور ما میزبان موکب‌داران عراقی شد که نشان دهنده این بود که اربعین یک حرکت مردمی است و متعلق به مردم عراق است و هم ما باید کمک کنیم.

 

عسکری افزود: در این راستا دو کار مهم صورت گرفت که شامل اختصاص وام به دانشجویان متقاضی سفر به عراق است و دومین کار مکاتبه و هماهنگی با معاونت آموزشی برای موجه در نظر گرفتن غیبت دانشجویانی است که به زیارت اربعین مشرف می‌شوند. امیدواریم امسال شاهد این باشیم که حرکت اربعین زمینه ساز نهضت جهانی اسلام و تشیع باشد.

 

وی گفت: مجموعه دانشگاهی به رغم تمامی مشکلات مالی تلاش های گسترده ای جهت برگزاری هر چه بهتر برنامه های خود در ایام اربعین دارند که جای قدردانی دارد.

 

عسکری اظهار داشت : اهتمام هرچه بیشتر دانشگاه ها برغنای فرهنگی این حماسه بزرگ می افزاید و می‌تواند بستر مناسبی را برای آشنایی هرچه بهتر نسل جوان با حماسه حسینی فراهم کند .

 

همچنین غلامحسین خواجه رییس دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: پیش از این در شهریورماه سال جاری نشست ستاد اربعین در قرارگاه شهید علم الهدی با حضور مسئولان دانشگاه های منطقه ۱۰ کشور برگزار و نحوه تعامل هرچه بیشتر دانشگاه ها در این جلسه مطرح و نتایج خوبی نیزحاصل شد.

 

وی افزود : در این نشست مصوب شد که دانشگاه‌ها امکانات مناسبی را در اختیار دانشجویان برای حضور در پیاده روی بزرگ اربعین قرار دهند تا این مراسم بزرگ با شکوه بیشتری نسبت به سال‌های گذشته برگزار شود.

 

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: قرار شد دانشگاه های شهرهای مرزی در چذابه و شلمچه در صورت امکان مواکبی برای خدمت رسانی به دانشجویان راه اندازی کنند.

 

وی تصریح کرد: همچنین در جلسه ستاد اربعین مصوب شد که دانشگاه های سراسری مانند دانشگاه پیام نور، علمی کاربردی، دانشگاه آزاد و فرهنگیان با توجه به این که مرکز آن ها در تهران است ، براساس برنامه ریزی ستاد مرکزی خود جهت استقرار و خدمت رسانی به دانشجویان در پایانه های مرزی استان اقدام کنند.