سیاست شیلات کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری و تولید است سرپرست اداره کل شیلات خوزستان؛

سیاست شیلات کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری و تولید است

افتخاری نسب با بیان اینکه سیاست شیلات کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری و تولید است، خاطر نشان کرد: پرورش ماهی و میگو در قفس در راستای این سیاست ها است.

 

به گزارش تابا، غلامرضا افتخاری نسب صبح امروز شنبه ۱۹ مرداد ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت روز خبرنگار اظهار کرد: پرورش دهنده های بدون مجوز ماهی، بیشترین خسارت را از سیلاب دیدند.این خسارات در شهرستانها شوش، شوشتر و سوسنگرد بیشتر بوده است.

 

سرپرست اداره کل شیلات خوزستان ادامه داد: پرورش دهندگان بدون مجوز بچه ماهی را از ما می گیرند و به همین دلیل تولیدات آنها جزو آمار عملکرد شیلات استان و زیر نظر دامپزشکی محسوب می شود.

 

وی با اعلام اینکه تاکنون رتبه نخست تولید ماهی های گرمابی را داشته ایم ؛ تصریح کرد:  در تولید ماهیان گرمابی با مازندران و گلستان رقابت داریم،  و تنها سال گذشته به دلیل خشکسالی به رتبه دوم رسیدیم، اگر امسال بیماری پیش نیاید یکی از سال های پر رونق در پرورش ماهیان گرمابی خواهد بود.

 

افتخاری نسب عنوان کرد: برش نهایی سند توسعه شیلات استان خوزستان که یکی از قوی ترین مشاوران شیلات در کشور را دارد، طبق آخرین قرار، شهریور امسال بعد از در نظر گرفتن خواسته شیلات، محیط زیست و آب و برق استان تحویل ما خواهد شد و علت این تاخیر سه ساله کمبود اعتبار بوده است.

 

وی با اشاره به اینکه مجتمع پرورش ماهیان خاوری که در شمال دزفول واقع است بیش از ۶۰ درصد ماهیان خاویاری کشور را تامین می کند، تاکید کرد: ۴۲ قطعه آن پرورش خاویار و ۴ قطعه آن شامل سردخانه ، کارخانه یخ ، تولید خوراک دام و ماهی است.

سرپرست اداره شیلات با اعلام اینکه منکر تزریق هورمون به استخرهای ماهی نیستیم،تصریح کرد: این هورمون ها برای کف زی های لار و گیاهان کف استخرها ریخته می شود نه برای ماهیان.

 

افتخاری نسب با اشار ه به موضوع  پرورش ماهی در قفس گفت: در تلاش هستیم با سازمان آب و برق به توافق برسیم، چرا که این دغدغه در خصوص منابع آب شرب وجود دارد در صورتیکه در دیگر استانها از منابع آب شرب برای پرورش ماهی در قفس استفاده می شود.

 

سرپرست اداره کل شیلات خوزستان با اعلام اینکه طرح آزمایشی هزار تنی پرورش ماهی در قفس را اجرا کرده و مجوز محیط زیست را برای خوریات گرفتیم، گفت: با سد جره و مارون برای اواخر امسال موافقت شده و پیمانکار و مشاور این کار نیز مشخص می شود.

 

افتخاری نسب با بیان اینکه سیاست شیلات کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری و تولید است، خاطر نشان کرد: پرورش ماهی و میگو در قفس در راستای این سیاست ها است.

 

وی در خصوص بازسازی ذخایر آبزیان در استان بیان کرد: بیش از ۱۹ میلیون بچه ماهی از فروردین امسال در تالاب ها، دریاچه ها و رودخانه ها رها سازی شده اند همچنین رها سازی پشت سدها نیز با هماهنگی انجام می شود تا سالانه بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون بچه ماهی را تزریق کنیم البته ده میلیون لارو بچه ماهی در تالاب هور رها شد اما به دلیل باز کردن دایک از بین رفتند.

 

سرپرست اداره کل شیلات خوزستان در خصوص پرورش، مصرف یا عدم مصرف ماهی تیلاپیا عنوان کرد: پرورش این ماهی به منظور رونق اقتصادی به صرفه است و مصرف آن ضرری ندارد. در سیلاب امسال گونه های مهاجم ماهی تیلاپیا وارد استخر های پرورش ماهی استان شدند در حال حاضر ۴ استان مرکزی مجوز پرورش ماهی تیلاپیا را دارند.