سیلاب اخیر ۹۵ درصد تالاب هورالعظیم را آبگیری کرد

سیلاب اخیر ۹۵ درصد تالاب هورالعظیم را آبگیری کرد

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: در سیلاب اخیر ۹۵ درصد تالاب آبگیری شد که پنج درصد باقی مانده نیز به خاطر توپوگرافی زمین بوده است.

 

به گزارش تابا، کیامرث حاجی زاده ظهر امروز سه شنبه در مراسم بهره برداری از ایستگاه پمپاژ انتقال آب از رودخانه کارون به تالاب بین المللی شادگان در هتل بوستان سازمان آب و برق خوزستان اظهار کرد: سیلاب اخیر درس عبرت خوبی که به ما داد این بود که تعدی ما به حریم های رودخانه ها و محیط زیست موجب ایجاد مشکلات زیادی در سیلاب اخیر شد.

 

وی افزود: در طول سال هایی که استان با ریزگرد درگیر بود کار اساسی صورت نگرفت اما پس از بحران بهمن ۹۵ جهش بزرگی در حوزه محیط زیست و بحرانهای صورت گرفت.

 

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان تصریح کرد: مشکلات امروز در حوزه محیط زیست ناشی از غفلت ها و سوتدبیرهای گذشتگان در این حوزه است.

 

حاجی زاده گفت: حوضچه های چهار و پنج تالاب هورالعظیم در سالیان گذشته بر اثر سیاست های غلط برای استخراج نفت خشک شدند.

 

وی ادامه داد: در دولت فعلی برای آبگیری این دو حوضچه ایستادیم و آبگیری شدند و در سیلاب اخیر نیز ۹۵ درصد تالاب آبگیری شد که پنج درصد باقی مانده نیز به خاطر توپوگرافی زمین بوده است.

 

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان بیان کرد: مدیریت ارشد استان نگاه تعاملی به همه بخش ها دارد و انتظار ما این است که واقعیت هایی که در این دوره و دولت افتاده را ببینیم هرچند که معتقد هستیم نقص هایی نیز وجود دارد.

 

حاجی زاده گفت: اهمیت اطلاع رسانی و آموزش به مردم بسیار مهم است تا بدانیم اگر به طبیعت دست اندازی شود موجب گرفتاری به قهر طبیعت می شود.