سیلاب وارد شده به تالاب شادگان کنترل شد مدیر عامل شرکت بهره برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری زهره و جراحی اعلام کرد;

سیلاب وارد شده به تالاب شادگان کنترل شد

مدیر عامل شرکت بهره برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری زهره و جراحی، از کنترل سیلاب تالاب شادگان خبر داد و گفت: پس از ورود سیلاب به تالاب شادگان با احداث ۶ کیلومتر دایک حفاظتی، توانستیم سیلاب را کنترل و مدیریت کنیم.

 

به گزارش تابا، رحمان خندانی با بیان این که عملیات فوق در یک پروسه ۷۲ ساعته انجام شد افزود : سیلاب تشکیل شده در استانهای بالا دست خوزستان، با عبور از سد های دز و کرخه و عبور از اهواز، از غرب به شرق کارون، از طریق نهرهای بحره و سلمان منتقل و به سمت تالاب شادگان هدایت شد.

 

وی با اشاره به اینکه در برخی نقاط، سیلاب جهت حرکت خود را سمت روستاهای اطراف این تالاب تغییر داد و در حال شکستن سیل بند و نفوذ به روستاها و اراضی کشاورزی بود افزود: بالا آمدن سطح آب تالاب، روستاهای جفال، بنوار و ام الصخر را با تهدید جدی روبرو کرده بود که متخصصان با کمک ماشین آلات مربوطه مشغول، ترمیم و تقویت سیل بندهای این روستاها شدند.

 

خندانی با بیان این که زهکش RPD1 را تخلیه کردیم ادامه داد: با توجه به بالا آمدن آب تالاب و امکان حرکت آب به سمت زهکش RPD1 با مسدود کردن زهکش های منتهی به این زهکش اصلی و با تخلیه آن توسط ایستگاه پمپاژ، خطرات پیش رو را کاهش دادیم.

 

مدیر عامل شرکت بهره برداری از سد، نیروگاه و شبکه های آبیاری زهره و جراحی در تشریح این عملیات گفت: از هفته گذشته با برآورد کارشناسان و بررسی پلن های مختلف، نیروهای تعمیرات به همراه ۱۵ خودرو سبک و سنگین در منطقه زهکش شماره ۱ مستقر شدند که با ترمیم و تقویت سیل بند روستاها، با تمهیدات اتخاذ شده زمین های کشاورزی نیز از آسیب سیل مصون ماندند.

 

ایستگاه زهکش شماره ۱ شادگان در ۱۵کیلوتری شرق این شهرستان و در مجاورت تالاب شادگان قرار دارد.