شلمچه مرز طلایی ایران است

شلمچه مرز طلایی ایران است

 سرکنسول ایران در بصره گفت: در زمان حاضر شلمچه مرز طلایی و ویترین جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود.

 

به گزارش تابا، احمد سیاهپوش در جلسه بررسی مشکلات صادرکنندگان به عراق از مرز شلمچه با بیان اینکه بحث های کارشناسی و حتی عمومی بسیار خوبی در این جلسه انجام شد، افزود: اقتصاد یکی از پایه های مهم سیاستمداران است و در جایی که اقتصاد کشورها قوی باشد، سیاستمداران هم قوی هستند. در بسیاری از کشورها از جمله ایران بخش خصوصی چند گامی جلوتر از دولت پیش رفته و این جای بسی افتخار دارد. در زمان حاضر بسیاری از شرکت‌های فعال در عراق مربوط به بخش خصوصی هستند.

 

وی، خطاب به فعالان اقتصادی و تجار حاضر در جلسه با اشاره به اینکه اشکالات خود را به دیگران تعمیم ندهیم، اظهار کرد: ما با عراق مشکلاتی را در بحث فنی، زیربنایی، حاکمیتی و سیاسی داریم که بایستی با تعامل و همراهی با یکدیگر آنها را برطرف کنیم.

 

سیاهپوش تصریح کرد: بصره یکی از پایتخت های اقتصادی عراق به شمار می رود که ۸۵ درصد از بودجه عراق در آنجاست؛ ضمن آنکه بیش از ۹۰ درصد از نفت عراق نیز در این استان تولید می شود؛ بنابراین باید بکوشیم تا حضوری چشمگیر در این استان داشته باشیم.

 

سرکنسول ایران در بصره با تاکید دوباره بر حضور فعالان اقتصادی و تجار در این استان، یادآور شد: بسیاری از شرکت‌های فعلی که در عراق فعالیت دارند به دلیل اراده خودشان بوده است. ما اکنون دشمن قدری داریم که با ورود به مسائل مختلف به ویژه اقتصادی سعی در ایجاد اختلال در کار و مبادلات دو جانبه دارد به طوری‌که بخش وسیعی از فعالیت های اقتصادی ما تحت تاثیر همین برخوردها دچار دردسر و مشکل می شود.

 

سیاهپوش گفت: امروز شلمچه مرز طلایی کشور است که سالانه بیش از دو میلیارد دلار مبادلات تجاری از طریق آن انجام می شود، البته مشکلاتی نیز در این مرز وجود دارد که برای حل آن یک دست صدا ندارد.

 

سرکنسول ایران در بصره شلمچه را ویترین جمهوری اسلامی خواند و گفت: قریب به اتفاق مردم شهرهای آبادان و خرمشهر (منطقه آزاد اروند) عرب و با آداب عراقی ها آشنا هستند؛ بنابراین می توانند مراودات و تعاملات خوبی را با آنان داشته و یا برقرار کنند.

 

سیاهپوش با بیان اینکه در زمان حاضر کشورهایی همچون عربستان و اردن درهای ورودی کشورهایشان را به روی عراقی ها گشوده اند تا به سمت ایران نیایند، افزود: نگاه عراقی ها به سمت ایران است و خواهان استمرار و توسعه مبادلات همه جانبه با ما هستند پس باید در این باره نهایت سعی و تلاشمان را به کار ببریم.

 

وی اظهار کرد: در ایام اربعین حسینی به رغم تمامی تبلیغات منفی دشمنان اما عراقی ها به طور واقعی برای زائران سنگ تمام گذاشتند و از این بابت قدردان آنان هستیم.

 

سیاهپوش با اشاره به اینکه تاکیدمان بر کیفی سازی کالاها و صدور کالاهای با کیفیت است، یادآور شد: از بخش خصوصی برای تمامی همکاری هایشان قدردانی می کنم و امید است بتوانیم امین مردم ایران به ویژه فعالان اقتصادی و تجار در بصره باشیم و بتوانیم رابطه تنکاتنگ بیشتری را میان فعالان اقتصادی این منطقه و بصره برقرار کنیم.

 

سرکنسول ایران در بصره عراق گفت: در بحث پزشکی نیز عراقی ها مایل هستند تا در ایران درمان شوند و برای توسعه این مسئله که از آن به عنوان توریست درمانی یاد می شود، باید تعرفه های درمانی تعدیل شود و اقدامات عملی برای اجرایی شدن آن انجام گیرد.

 

سیاهپوش افزود: در تلاش برای تسهیل امور فعالان اقتصادی هستیم و برای این منظور طی هماهنگی ها و برنامه ریزیهای انجام شده در ۲۵ آذرماه جاری میزبان وزیر صنعت، معدن و تجارت، و رئیس ستاد اقتصادی کشور و تنی چند از فعالان اقتصادی در بصره هستیم تا با برگزاری جلسات زمینه رفع مشکلات تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی را مهیا کنیم./مهر