شیوه بازگشایی مدارس در سال ۹۹

شیوه بازگشایی مدارس در سال ۹۹

مطابق با تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا، سال تحصیلی جدید از ۱۵ شهریور ماه سال ۹۹ آغاز می شود. بنابراین حضور تمامی دانش آموزان از تاریخ مذکور در مدارس الزامی می باشد. نکته حائز اهمیت آن است که احتمال لغو تعطیلی پنج شنبه های مدارس، مانند سال تحصیلی گذشته نیز وجود دارد؛ با این وجود با شروع سال تحصیلی ۹۹ – ۱۴۰۰، مدارس موظف اند کلاس های آموزشی خود را در روزهای پنج شنبه نیز برپا نمایند.

 

براساس اطلاعیه های اعلام شده از سایت رسمی وزارت آموزش و پرورش، در وضعیت زرد و در صورت ضرورت، تقسیم دانش‌آموزان یک کلاس به دو گروه به ‌منظور رعایت فاصله ‌گذاری ضروری است. تمامی مدیران مدارس موظف هستند، تمامی دانش آموزان را با توجه به مساحت کلاس و تعداد دانش ‌آموز به گونه ای که حداقل فاصله مورد انتظار مطابق پروتکل ‌های بهداشتی حفظ شود، توزیع نماید. از این رو در وضعیت زرد، مدارس با حضور تمام یا بخشی از دانش‌آموزان، دایر می باشد که در این صورت لازم است، مدیران مدارس از سامانه شاد برای انجام فعالیت‌ها و تکالیف درسی دانش‌آموزان با نظارت و هدایت والدین و ارائه بازخورد توسط معلم ها، استفاده شود.

 

همچنین مدیران موظفند در تنظیم قرارداد سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان پیش ‌بینی‌ های لازم را در خصوص تغییر احتمالی وضعیت سفید، زرد و قرمز در ضمن سال تحصیلی مورد توجه قرار دهند.

 

در وضعیت قرمز، فعالیت‌های آموزشی و تربیتی به ‌صورت مجازی در سامانه شاد یا با استفاده از سایر روش‌ها، متناسب در تمام ‌روزهای هفته انجام می‌شود؛ در این وضعیت حضور و غیاب دانش آموزان، تدریس مباحث درسی جدید، ارزشیابی، تعیین تکالیف و … در سامانه شاد انجام می پذیرد.

 

سال تحصیلی جاری، مسلما با سال های گذشته متفاوت است و در صورت بازگشایی مدارس، روند آموزشی آن نیز کمی متفاوت خواهد بود. به عنوان نمونه احتمال افزوده شدن یک زنگ آموزشی برای برخی از دروس، در مدارس یک نوبته وجود دارد. همچنین در رابطه با لغو تعطیلی روزهای پنج شنبه و جمعه پس از بازگشایی مدارس نیز صحبت هایی شده است اما فعلا در حد فرضیه می باشد و به تایید نهایی نرسیده است؛ زیرا تمامی نکات ذکر شده، بستگی به سرعت شیوع ویروس کرونا و مهار کردن آن دارد.

 

در صورت تصویب این امر، به تمامی دانش آموزان توصیه می شود با ورود به سامانه شاد آموزش و پرورش و همچنین دنبال کردن پخش کلاس دانش آموزان در تلویزیون، دروس خود را به بهترین نحو، فرا گیرند تا در صورت مواجهه با کمبود وقت برای امتحانات پایان ترم، دچار استرس و نگرانی نشوند.

 

ممکن است بسیاری از دانش آموزان برای استفاده از سامانه شاد با ارور سامانه شاد رو به رو شده باشند. از همین رو با کلیک بر روی لینک مربوطه می توانید با علل نمایان شدن پیغام های خطای این سامانه و نحوه برطرف کردن آن ها آشنا شوید.