صنایع سهم ۷۸ درصدی در آلودگی هوای اهواز دارند بر اساس طرح جامع آلودگی هوای اهواز

صنایع سهم ۷۸ درصدی در آلودگی هوای اهواز دارند

 معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به طرح جامع آلودگی هوای اهواز گفت: بر اساس این طرح که آلودگی هوا را به تفکیک بخش های صنعت، حمل و نقل و واحدهای تجاری بررسی کرده، ۷۸ درصد آلودگی هوا سهم صنایع، ۲۱ درصد سهم حمل و نقل و یک درصد سهم تاسیسات خانگی و تجاری است.ی ضروری است.

 

به گزارش تابا؛احمدرضا لاهیجان زاده عصر شنبه در جلسه کارگروه مقابله با آلودگی هوای خوزستان با حضور هیات اعزامی اتحادیه اروپا در سالن اجتماعات استانداری، اظهار داشت: سفر این هیات اروپایی بر اساس تفاهم نامه ۲ سال پیش میان ایران و اتحادیه اروپا است.

 

وی افزود: این هیات برای بررسی همکاری با ایران درباره تبادل دانش و اطلاعات در زمینه محیط زیست در حوزه های آلودگی هوا و پسماند به خوزستان سفر کرده است.

 

مدیرکل سابق حفاظت محیط زیست خوزستان اضافه کرد: در این مرحله از همکاری ها بیشتر انتقال دانش و تکنولوژی روز اروپا مورد نظر است، به این ترتیب اعزام کارشناسان ایرانی و یا سفر کارشناسان مجرب اروپایی برای آموزش و آشنایی با راهکارهای مقابله با آلودگی هوا و پسماند از راه های همکاری های دو طرف این تفاهم نامه خواهند بود.

 

وی فعالیت های صنعت به ویژه صنعت نفت، آتش زدن مزارع نیشکر، حمل و نقل و برخی آلودگی های بی کانون مانند آتش زدن زباله را از عوامل آلودگی هوا در خوزستان برشمرد.

 

لاهیجان زاده با اشاره به آلودگی های صنعتی در خوزستان اظهار داشت: ۴۳ درصد صنایع کشور در این استان مستقر هستند و خوزستان با داشتن ۲۳ واحد پتروشیمی رتبه نخست در تولید این محصولات را در کشور دارد که این مساله باعث تمرکز آلودگی به ویژه در کلانشهر اهواز شده است.

 

وی تاکید کرد: یک میلیارد فوت مکعب گاز همراه نفت در شبانه روز در خوزستان سوزانده می شود که یکی از عوامل اصلی آلودگی هوای استان است و این هیات امروز بازدیدی از آلودگی فلرهای نفتی (مشعل) نیز داشته است.

 

لاهیجان زاده با بیان اینکه بخشی از آلودگی هوای استان نیز ناشی از کشاورزی است ادامه داد: برداشت نیشکر در خوزستان به دلیل آتش زدن مزارع، توام با آلودگی هواست.

 

معاون سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با بیان اینکه خوزستان بیش از ۱۰ سال با پدیده گرد و غبار مواجه بوده، گفت: هفت کانون گرد و غبار با وسعت ۳۵۰ هزار هکتار در خوزستان شناسایی شده و با توجه به بادهای غالب در منطقه، خوزستان هم متاثر از کانون های خارجی در کشور عراق و هم کانون های داخلی است؛ از سوی دیگر شهر اهواز در مرکز کریدور عبور این بادها قرار دارد که باعث می شود در طول سال تحت تاثیر گرد و غبار با منشاء داخلی و خارجی باشد.

 

وی افزود: در اهواز طوفان های گرد و غبار با ۱۰ هزار میکروگرم بر مترمکعب نیز رخ داده، البته با توجه به اینکه این رقم آخرین امکان دستگاه های پایش هواست، ممکن است آلودگی غبار بیش از این میزان باشد.

 

لاهیجان زاده تقویت ظرفیت ملی و منطقه ای و انتقال تکنولوژی و تخصیص کمک های مالی برای نظارت و پایش کیفیت هوا از پیشنهادات همکاری ایران و هیات اعزامی اتحادیه اروپا دانست و افزود: نیاز به استفاده از روش های نوین پیشرفته برای جمع آوری، تضمین کیفیت و کنترل تجربه و تحلیل، پردازش، گزارش دهی و برقراری ارتباط اطلاعات مورد نیاز برای بهبود سیستم های اندازه گیری و پایش کیفیت هوا همچنین توانمندسازی کارشناسان محیط زیست برای نظارت، پایش و پیگیری حقوقی آلودگی های صنایع نفت، گاز و پتروشیمی از دیگر راه های همکاری است.

 

وی اضافه کرد: انتقال دانش فنی برای اصلاح فرآیند تولید دوستدار محیط زیست در صنایع بزرگ استان و اجرای طرح های جامع آموزش و تنویر افکار زیست محیطی برای بکارگیری و ارتقای مشارکت های مردمی از دیگر پیشنهادات برای ادامه همکاری است.