عاملان آتش‌سوزی کرخه اندیمشک شناسایی شدند

عاملان آتش‌سوزی کرخه اندیمشک شناسایی شدند

رئیس اداره محیط زیست اندیمشک گفت: عاملان آتش‌سوزی تفرجگاه مردمی کرخه در شهرستان اندیمشک شناسایی شدند.

 

به گزارش تابا؛سعید عیدی‌گماری اظهار داشت: طبیعت کرخه و پوشش‌های گیاهی آن نقش مهمی در حفظ محیط زیست و مقابله با آلاینده‌های هوا در استان خوزستان و شهرستان اندیمشک دارد.

 

وی با بیان این که حفاظت از طبیعت و پوشش‌های گیاهی منطقه کرخه ضروری است، گفت: آتش سوزی یکی از مهم‌ترین خطرهایی بوده که پوشش گیاهی منطقه کرخه در شهرستان اندیمشک را با تهدید جدی مواجه کرده است.

 

رئیس اداره محیط زیست اندیمشک با اشاره به وجود صدها اصله درخت کنار و کهور در منطقه کرخه اندیمشک، عنوان کرد: پوشش‌های گیاهی کرخه نقش مهمی در استحکام خاک دارد و باید از این منطقه حفاظت و نیازهای آن را تأمین کرد.

وی با بیان این که وجود گسترده زمین‌های کشاورزی و استفاده مردم از تفرجگاه‌های موجود در منطقه کرخه احتمال بروز حادثه و نابودی درختان این منطقه را افزایش داده است، افزود: در روزهای گذشته تفرجگاه‌های مردمی سمت چپ جاده L2 سد کرخه شهرستان اندیمشک دچار آتش سوزی شد.

 

عیدی گماری با اشاره به آسیب ۱۰۰ اصله درخت کهور و کنار پس از این حادثه، بیان کرد: علت آتش سوزی تفرجگاه‌های کرخه اندیمشک به دلیل آتش زدن پس چراه‌های گندم (بقایای زراعت گندم برداشت شده توسط کشاورزان منطقه) است.

 

وی با اشاره به تشکیل پرونده‌های قضایی علیه صاحبان اراضی و متخلفان احتمالی این حادثه، افزود: پیگیری قضایی و قانونی آتش سوزی تفرجگاه کرخه اندیمشک به صورت مستقل از طرف طرف محیط زیست و سد کرخه در مراجع ذی‌صلاح قانونی آغاز شده است.

 

رئیس اداره محیط زیست اندیمشک با بیان این که متهمین آتش‌سوزی تفرجگاه‌های مردمی جاده سد کرخه شناسایی و تحت پیگرد قضایی قرار گرفته‌اند، ادامه داد: کشاورزان پس از برداشت محصول از آتش زدن اراضی خودداری کنند، آتش سوزی اراضی کشاورزی پس از برداشت محصول سبب از بین رفتن کیفیت خاک و عمر زمین همچنین سبب ایجاد خسارت بر اراضی کشاورزی منطقه می‌شود./تسنیم