• امروز : سه شنبه - ۴ آذر - ۱۳۹۹
  • برابر با : 9 - ربيع ثاني - 1442
  • برابر با : Tuesday - 24 November - 2020
0

عدم الزام خرید لباس فرم جدید برای مدرسه

  • کد خبر : 86326
  • 15 آگوست 2020 - 11:14
عدم الزام خرید لباس فرم جدید برای مدرسه

مدیرکل دفتر انجمن اولیاء و مربیان وزارت آموزش و پرورش درباره تهیه لباس فرم مدارس در سال تحصیلی جدید گفت: با توجه به شرایط موجود نیازی به تهیه لباس فرم نیست. با همه مشکلاتی که در ایام کرونا برای مردم ایجاد شده، درست این است که ما دیگر مشکل جدیدی برای مردم ایجاد نکنیم. به […]

مدیرکل دفتر انجمن اولیاء و مربیان وزارت آموزش و پرورش درباره تهیه لباس فرم مدارس در سال تحصیلی جدید گفت: با توجه به شرایط موجود نیازی به تهیه لباس فرم نیست. با همه مشکلاتی که در ایام کرونا برای مردم ایجاد شده، درست این است که ما دیگر مشکل جدیدی برای مردم ایجاد نکنیم.

به گزارش تابا، نورعلی عباسپور در برنامه تلویزیونی پرسشگر با بیان اینکه خانواده و انجمن های اولیاء و مربیان باید متناسب با شرایط موجود نقش آفرینی کنند گفت: اکنون عملا مدیریت آموزش در درون خانواده اتفاق می افتد و مدرسه پشتیبان است.

 

وی افزود: انجمن های اولیاء و مربیان حلقه واسطی میان مدرسه و خانواده هستند و تلاش کردیم برنامه ها را از طریق انجمن ها به خانواده ها منتقل کنیم.

 

مدیرکل دفتر انجمن اولیاء و مربیان وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه تعاملات انجمن های اولیاء و مربیان با خانواده ها بیشتر است و اغلب مدارس گروه‌هایی را با حضور انجمن ها تشکیل دادند و سعی می کنند که خانواده ها را بیشتر وارد فعالیت های آموزشی کنند اظهار کرد: قبلا شرایط اینگونه نبود که خانواده ها بخواهد تا این حد ورود کند اما اکنون الزامی برای مشارکت خانواده ها به وجود آمده است.

 

عباسپور پیرامون گلایه هایی مبنی بر مقاومت برخی مدارس در بازگرداندن مبلغ باقیمانده هزینه سرویس مدارس در سال تحصیلی گذشته گفت: هم از سوی حوزه ارزیابی عملکرد و هم حوزه انجمن اولیاء و مربیان دو مرتبه بخشنامه مربوط به مدارس ابلاغ شده است. حتی اگر شرایط عادی باشد روزی که دانش آموز از سرویس استفاده می کند باید هزینه اش را پرداخت کند. منظور روزهایی است که فعالیت آموزشی در جریان است.

 

وی همچنین درباره اینکه چرا به شکایات اولیاء بابت هزینه سرویس مدارس اهمیتی داده نمی شود؟ گفت: در هر منطقه ای مرکز رسیدگی به شکایات مستقر هستند و اگر تخطی شود باید رسیدگی کنند. اگر مدیر مدرسه پول سرویس را برنگرداند، تخلف است. ما گفتیم روزهایی که دانش آموز از سرویس استفاده کرده کسر شود و مابقی عودت داده شود.

 

عباسپور اضافه کرد: پول های مربوط به سرویس و هزینه حمل و نقل در حساب مدرسه است. خانواده مبلغ را به حساب مدرسه واریز می کند و مدرسه باید مبالغ اضافی را عودت دهد.

 

مدیرکل دفتر انجمن اولیاء و مربیان وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه مراکز رسیدگی به شکایات در هرمنطقه به موضوع رسیدگی میکند عنوان کرد: شکایات از طریق پرتال آموزش و پرورش هم قابل رسیدگی است و ظرف یک هفته پاسخ داده می شود.

 

عباسپور ادامه داد: ما رسما ابلاغ و بخشنامه کردیم که همه مدیران موظف هستند این مبلغ را برگردانند که این بخشنامه به نوعی سند و ضمانت رسمی است. به همه مدیران مدارس تاکید می کنیم بازنگرداندن این پول تخلف است؛ بنابراین هیچ مدرسه ای حق ندارد این چنین اقدام کند و اگر چنانچه با اولیای دانش آموز حساب و کتاب مالی دارد می تواند با جلب رضایت خانواده در موارد دیگری مانند فوق برنامه لحاظ کند و اگر توافقی صورت نگرفت باید این مبلغ را عودت دهد.

 

وی درباره تهیه لباس فرم مدارس در سال تحصیلی جدید گفت: با توجه به شرایط موجود نیازی به تهیه لباس فرم نیست. با همه مشکلاتی که در ایام کرونا برای مردم ایجاد شده، ما دیگر مشکل جدیدی برای مردم ایجاد نکنیم. وزیر نیز چندبار دستور داده که اگر خلاف این موضوع اتفاق افتاد حتما پیگیری شود.

 

مدیرکل دفتر انجمن اولیاء و مربیان وزارت آموزش و پرورش افزود: طبق آیین نامه اجرایی مدرسه، تصمیم گیری درباره لباس فرم با شورای مدرسه است. شورای مدرسه صلاحیت تصمیم گیری در این باره را دارد؛ با این حال سیاست وزارتخانه این است که اگر جایی وضعیت سفید است هم دانش آموز از لباس فرم سال گذشته استفاده کند. هیچ گونه الزامی برای خرید لباس فرم جدید نیست.

 

وی درباره توقعات مالی مدارس از اولیاء نیز گفت: در ابتدا باید تاکید کنم که مطالبه گری اولیاء بسیار مهم است. یعنی این مطالبه گری می تواند مسیری را تغییر دهد. انتظار این است که خانواده در مسئله تعلیم و تربیت که یک موضوع اساسی است مطالبه گر باشد و سطح حضور انجمن و خانواده نباید در حد مسائل مالی تقلیل یابد.

 

عباسپور افزود: در تلاشیم در بازنگری آیین نامه اجرایی مدارس، نقش حاشیه ای انجمن ها در همکاری و مشارکت را به تصمیم گیری تبدیل کنیم و انجمن ها مطالبات خانواده ها را اجرایی کنند.

 

مدیرکل دفتر انجمن اولیاء و مربیان وزارت آموزش و پرورش درباره استفاده از لباس رسمی در کلاس درس گفت: هر رفتاری جا و مکانی دارد. باید متناسب با نقش هایی که داریم رفتار کنیم. به نفع پدر و مادر هم هست که دانش اموز با لباس رسمی سرکلاس بنشیند و از سوی دیگر حریم دانش آموز و معلم در ارتباط های تصویری حفظ شود. منظور لباس فرم نیست، بلکه لباس عرفی رسمی است.

 

وی افزود: باید دانش آموز احساس کند در کلاس رسمی حضور دارد. گاهی اوقات ممکن است مدرسه ای کج سلیقگی کند و نتواند خانواده را اقناع کند. نوع لباس پوشیدن هم جنبه تربیتی دارد و هم شادی بخش باشد و هم نظم را گوشزد کند.

 

عباسپور با بیان اینکه در دنیا هم مرسوم است که لباس یکدست در مدرسه پوشیده شود که پشتوانه نظری دارد گفت: لباس فرم هویتی هم به دانش آموز می دهد و همه می دانند وی دانش آموز است. برخوردهای تند نتیجه منفی دارد و مدارس باید بتوانند خانواده را اقناع کنند.

 

مدیرکل دفتر انجمن اولیاء و مربیان وزارت آموزش و پرورش افزود: بچه در مدرسه الزامات رفتاری دارد که در منزل نیست. رابطه اولیاء با بچه ها رسمی نیست و اینکه چه ساعتی سرکلاس بنشینند و …. مشکلاتی را برای خانواده ها ایجاد کرده است.

 

وی درباره موانع فعالیت انجمن اولیاء و مربیان گفت: مهره کلیدی مدیر مدرسه است و نگرش وی مهم است و مبنای انتخاب و انتصاب مدیر و یکی از شاخص های آن هم باید همین باشد که مدیر نگاه مشارکت پذیر و مشارکت جو داشته باشد.

 

عباسپور افزود: اصلاح موارد قانونی و ساختاری مهم است. اخیرا آیین نامه اجرایی مدارس در حال بازنگری است و تلاش کردیم حضور پررنگی داشته باشیم. در وظایف و اختیارات انجمن ها بر نقش همکاری تاکید شده است که در فوق برنامه ها و مباحث مالی و … کمک کنند. تلاش کردیم نقش تصمیم گیری نیز برای اولیاء قائل شویم. در این صورت انجمن ضمانت اجرایی بالایی خواهد داشت که می تواند درباره موارد مختلف تصمیم بگیرد.

 

وی ادامه داد: انجمن اولیاء باید استقلال داشته باشد. اگر استقلال عمل را داشته باشد می تواند موثر واقع شود. در این بازنگری که باید به صحن شورای عالی برود پیشنهادات خود را ارائه کردیم که امیدواریم این اتفاق بیفتد.

 

مدیرکل دفتر انجمن اولیاء و مربیان وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه دو هفته گذشته وزیر خواست مواردی که طی یک سال آتی قابل حل است را مطرح و دنبال کنیم گفت: یکی از مواردی که مطرح کردیم این بود که انجمن اولیاء در انتخاب مدیر مدرسه یک امتیاز و رای داشته باشد. نمی توانیم اولیاء را نادیده بگیریم. اصل کار خانواده است. اگر یک مدیر واجد شرایطی باشد که همه عوامل را ببیند و ساماندهی و راهبری کند بسیار مهم است. در سند تحول آمده است که خانواده ها باید در تمام مراحل سیاست گذاری تا اجرا نقش داشته باشند.

 

وی ادامه داد: در حال تهیه منشور حقوق خانواده هستیم. مهم است که خانواده ها هم مطالبه گر باشند و مسئولان به دنبال آن باشند که متناسب با مطالبه ها سیاست گذاری کنند.

 

عباسپور با بیان اینکه در دوران کرونا نقطه نظرات اولیاء را دریافت کردیم و به تصمیم گیرندگان منتقل کردیم گفت: انتقاداتی درباره شبکه شاد مطرح شد در حالی که کسی که برمسند تصمیم گیری نشسته باید همه جوانب را ببیند. باید آسیب های یک تصمیم را هم ببینید. ما مکان امنی برای خانواده ها می خواهیم. اکنون بسیاری مشکلات شبکه شاد رفع شده و اکنون آمادگی بیشتری برای استقبال از مهر ماه به وجود آمده است.

لینک کوتاه : http://tabakhabar.ir/?p=86326

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.