عملیات ساختمانی در بافت تاریخی اهواز نیازمند استعلام از میراث فرهنگی است

عملیات ساختمانی در بافت تاریخی اهواز نیازمند استعلام از میراث فرهنگی است

اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با ابلاغ ضوابط ساخت‌وساز در بافت تاریخی اهواز به شهرداری، از این پس همه نقشه‌های معماری و اجرایی شهرداری در محدوده بافت تاریخی شهر، پس از تأیید این اداره‌کل وجاهت قانونی پیدا می‌کنند.

 

به گزارش تابا؛تیم کارشناسی معاونت میراث فرهنگی استان و اداره میراث فرهنگی اهواز ضوابط ساخت و ساز مطابق ضوابط محدوده‌ بافت تاریخی اهواز را تهیه و به شهرداری اهواز ابلاغ کردند که بر اساس ضوابط ابلاغ‌شده، پس از عملیات خاکبرداری و گودبرداری، همه نقشه‌ها اعم از نقشه‌های معماری و اجرایی، پس از تأیید اداره‌کل میراث‌ فرهنگی وجاهت قانونی داشته و لازم‌الإجرا هستند.

 

شایان ذکر است ملک موصوف به صورت قطعه‌زمین خالی و تهی از هرگونه آثار سطح‌الأرضی و تحت‌الأرضی است که اصل بنا در دهه ۷۰ تخریب شده است؛ این بنا در مجاورت سرای عجم واقع شده است که در سال ۱۳۹۲ از سوی دیوان عدالت از فهرست آثار ملی خارج و در همان زمان بخش‌های عمده‌ای از سرا توسط مالک، تخریب شد و بقایای دیوارهای آسیب‌دیده در مجاورت زمین مورد نظر قابل مشاهده هستند.

 

در راستای حفظ و نگهداری از محدوده بافت تاریخی اهواز مکاتبات متعددی با شهرداری‌های مناطق مختلف صورت گرفت و لزوم استعلام از اداره‌کل میراث فرهنگی بارها تذکر داده شده است.

 

در پایان این نکته حائز اهمیت است که بافت تاریخی اهواز با وسعتی معادل ۳۷۷ هکتار به عنوان یکی از محدوده‌های بافت تاریخی با ارزش شناخته شده و در سال جاری نسبت به انجام مطالعات و تهیه ضوابط اختصاصی آن اقدام خواهد شد.