فاضلاب رها شده در اهواز باید پیش از بازگشایی مدارس جمع آوری شود مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان:

فاضلاب رها شده در اهواز باید پیش از بازگشایی مدارس جمع آوری شود

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان گفت فاضلاب رها شده در اهواز باید پیش از بازگشایی مدارس جمع آوری شود.

 

 

به گزارش تابا، مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان با اشاره به سیل اخیر و تعطیلی مدارس اهواز و برخی از شهرستان های درگیر تاکید کرد تصریح کرد: بمنظور حفظ سلامت شهروندان اهوازی بویژه کودکان و دانش آموزان فاضلاب جاری شده در سطح شهر باید هر چه سریعتر جمع آوری شود.

 

جلسه بررسی مشکلات بهداشتی ناشی از آب و فاضلاب استان خوزستان صبح امروز دوشنبه (۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۸) با حضور مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان و مدیر کل نظارت بر بهداشت و کیفیت آب شرکت مهندسی آّب و فاضلاب کشور و دیگر دستگاه های متولی در سالن اجتماعات معاونت سیاسی اجتماعی استان برگزار شد.

 

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان با اشاره به شرایط نامطلوب فاضلاب استان بویژه کلانشهر اهواز گفت: پیش از بحران سیل اخیر، استان در حوزه تامین آب شرب سالم و دفع فاضلاب توجه ویژه ای را می طلبید که بروز سیلاب اخیر این توجه را دو چندان کرده است. محمد صادق کریمی کیا به حادثه ابوالفارس شهرستان رامهرمز در سال گذشته اشاره کرد و افزود: انتظار میرود برنامه ای عملیاتی هر چه سریعتر در استان انجام شود و نگرانی مردم در این خصوص رفع شود.

 

وی هچنین در خصوص تنظیم سند جامع معضلات آب و فاضلاب استان گفت: پس از بررسی های کارشناسی شده توسط دستگاه های متولی در حوزه آب و فاضلاب این سند قرار است در شورای برنامه ریزی استان جهت تامین اعتبار مطرح شود.

 

در ادامه کریمی کیا تاکید کرد: بمنظور حفظ سلامت شهروندان بویژه دانش آموزان و قبل از بازگشایی مدارس، فاضلاب رها شده در سطح شهر اهواز ، باید هر چه سریعتر جمع آوری شود و ضدعفونی های محیطی لازم بعمل آید.

 

مدیر کل امور اجتماعی استان با بیان اینکه، سالهاست خانواده های خوزستانی برای داشتن آب با کیفیت و با فشار مناسب، هزینه های گزافی برای تهیه و نگداشت الکتروپمپ پرداخت می کنند، تصریح کرد: این زیبنده خوزستان نیست که پرآب ترین استان کشور تلقی می شود ولی با مشکل کم آبی و تامین آب شرب بهداشتی در برخی مناطق روبه روست.

 

کریمی کیا از اعلام آمادگی معاونت سیاسی- اجتماعی استانداری خوزستان برای تسهیلگری اجتماعی و ترغیب مردم برای جمع آوری انشعابات غیرمجاز و الکتروپمپ ها خبر داد و اظهار داشت: این مهم در صورتی امکان پذیر است که نسخه ای اجتماعی، فنی و مهندسی متناسب با شرایط بومی توسط وزارت نیرو و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در استان خوزستان تدوین و عملیاتی شود.

 

دبیر شورای اجتماعی و فرهنگی استان حضور مدیر کل نظارت بر بهداشت و کیفیت آب شرکت مهندسی آّب و فاضلاب کشور را فرصت مناسبی برای طرح مشکلات و معضلات استان دانست و گفت: بهبود آب و فاضلاب خوزستان به اعتبارات استانی و ملی احتیاج دارد.
براساس این گزارش:

 

۱- رفع اصولی نقاط بحرانی و ارائه گزارش عملکرد به مراکز بهداشت
۲- آهک پاشی با شیرآهک ۲۰ درصد محل های تجمع فاضلاب پس از جمع آوری آنها تا روز جمعه ۳۰/۰۱/۱۳۹۸
۳- تعیین برنامه های عملیاتی شرکت بر اساس برنامه های بهبود و ارتقاء تعیین شده در برنامه ایمنی آب اهواز
۴- انجام مطالعه جامع توسط مرکز بهداشت استان با تامین اعتبار توسط آبفای اهواز بعنوان متولی تامین آب شرب در خصوص بررسی باقیمانده سموم آلی، فلزات سنگین، محصولات جانبی گندزدایی و باقیمانده مواد منعقد کننده در آب شرب
۵- توزیع بسته های آب شرب مجوز دار در بین سیل زدگان و اردوگاهها توسط شرکت آب و فاضلاب استان خوزستان تحت نظارت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه از مصوبات این جلسه می باشند.