فرمانده انتظامی اهواز و نوید امنیت تابا گزارش می دهد؛

فرمانده انتظامی اهواز و نوید امنیت

حضور و بروز شبکه های اجتماعی در کنار بسترهای مساعد جرم خیز متاسفانه علاوه بر بی ثمری، باعث از بین رفتن امنیت روانی جامعه شده به طوری که گاهی یک سرقت به عنف به واسطه انتشار گسترده تصاویر آن در شبکه های اجتماعی، بازخوردهای بسیار منفی بر امنیت روانی جامعه داشته است.

 

احسان سپهوند– خداوند متعال نعمت های فراوانی به بندگان خویش عطا کرده است که نعمت امنیت یکی از بارزترین و بهترین این نعمتهاست. واژه «الأمن» و مشتقات آن ۴۸ بار در سوره های مکی و مدنی به کار رفته است. این اصطلاح دارای انواع مختلفی است که نمودهای آن را در قرآن کریم می بینیم.

 

 از سویی امنیت را می توان به جرات مهمترین و بارزترین مولفه توسعه قلمداد نمود. به این معنی و مفهوم که امنیت رابطه کاملا مستقیمی با توسعه در اقصی نقاط دنیا دارد. این توسعه دربرگیرنده تمامی وجه های توسعه انسانی و اقتصادی خواهد بود.

 

در جایی که انواع امنیت اعم از اقتصادی، فرهنگی، روانی، فردی، اجتماعی، شهری، سایبری و… وجود نداشته باشند؛ بدیهی است که سرمایه ای پا نخواهد گرفت. با این وجود در راستای تامین امنیت وظیفه خطیر نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران بر کسی پوشیده نیست. اگرچه ۱۴ نهاد به صورت مستقیم و غیرمستقیم در مساله تامین امنیت شهرها دخیل هستند ولی عامه مردم بیش از همه پلیس را مسئول تامین امنیت خود می دانند.

 

 واضح تر بگوییم، اگر معابر روشن باشند (اداره برق)، خیابان ها دارای دوربین باشند (شهرداری)، منازل از سیستم های امنیتی برخوردار باشند (مشارکت مردمی) طبیعتا سرقت یا صورت نمی گیرد یا خیلی محدود و کنترل شده خواهد بود.

 

تامین امنیت وابسته به شرایط مختلف جغرافیایی و مختصات کشور نیز متفاوت خواهد بود و بدیهی است نقاط مهاجر پذیر، مرزی، وسیع و… در مسایل مربوط به امنیت دچار چالش هایی خواهند بود. استان خوزستان و شهرستان اهواز به عنوان مرکز آن، یکی از مناطق جغرافیایی است که از گذشته به دلایلی که مجال بحث برروی آن نیست همواره با مخاطرات جدی در زمینه تامین امنیت روبرو بوده است.

 

حضور و بروز شبکه های اجتماعی در کنار بسترهای مساعد جرم خیز متاسفانه علاوه بر بی ثمری، باعث از بین رفتن امنیت روانی جامعه شده به طوری که گاهی یک سرقت به عنف به واسطه انتشار گسترده تصاویر آن در شبکه های اجتماعی، بازخوردهای بسیار منفی بر امنیت روانی جامعه داشته است.

 

شرایط استان خوزستان از نظر سیاسی، اقتصادی و امنیتی خاص است و این ادعا، هیچ مخالفی ندارد. سردار حیدر عباسزاده، فرماندهی انتظامی استان خوزستان نیز با توجه به این مقوله به این استان روانه شد. آمارهای بالای تیراندازی در مراسمات عزا و عروسی، وفور جرائم خشن و وقوع مکرر سرقت به عنف، با حضور ایشان در دستور کار ویژه قرار گرفت و درست کمتر از ۶۰ روز پس از انتصاب وی، ایشان با حضور در جمع خبرنگاران از توجه ویژه به این جرائم و همچنین کاهش آمار بزهکاری در کمتر از دوماه خبرداد.

 

فرمانده انتظامی کلانشهر اهواز نیز با همین رویکرد انتخاب و منصوب شد. طبیعتا مرکز استان دارای حساسیت های ویژه ای است. کنترل، پیشگیری و ایجاد امنیت نیز در یک شهرستان با بیش از یک میلیون نفر کاری بسیار سخت و خطیر خواهد بود. با این جمعبندی، سرهنگ محسن دالوند به عنوان فرمانده و سرهنگ کیومرث کشوری به عنوان جانشین ایشان برای روزهای سخت اهواز منصوب شدند.

 

تلاش های شبانه روزی این فرماندهان، بدنه انتظامی در مجموعه کلانتری های سطح شهرستان را به پویایی هرچه تمامتر واداشت. سرعت در انجام عملیات، دقت در کنترل جرائم خشن، روحیه منعطف و معطوف به شهروندان در عین صلابت، مدیریت صحیح در شرایط فورس ماژور و از همه مهمتر ایجاد جو روانی مثبت در شهروندان از دوران تصدی گیری فرمانده اخیرا است که البته هیچ یک از کلمات فوق نافی زحمات فرماندهان قبلی نیست و نخواهد بود و بسته به شرایط هر یک از فرماندهان انتظامی اقدامات مثبت خود را داشته اند.

 

همانطور که بدان اشاره شد یکی از بزرگترین معضلاتی که وابسته به فضای مجازی در سطح کلانشهر اهواز به وجود آمده است تشویش اذهان عمومی و از بین بردن جو امنیت روانی شهروندان است. چالشی که سرهنگ دالوند و تیم مجرب ایشان در همان روزهای ابتدایی به جد در دستور کار قرار دادند و پس از انتشار فیلم های مربوط به سرقت به عنف، با سرعتی باورنکردنی و بعضا در کمتر از ۲۴ ساعت با انتشار فیلم و اخبار مربوط به دستگیری سارقان کنترل بسیار مطلوبی برروی جو امنیت روانی جامعه ایفا نمودند.

 

یکی دیگر از اقدامات منحصر به فرد تیم فرمانده انتظامی اهواز برگزاری نمایشگاه کشفیات نیروی انتظامی بوده است. کشفیات متعدد نیروی انتظامی از خُرده سارقان و معتادان مانده در انبارهای کلانتری ها، علاوه بر اشغال فضا و هزینه های مترتب بر انبارگردانی موجب شده بود مالکان بسیاری از وسایل مسروقه به دلیل سردرگمی قادر به دستیابی به اموالشان نباشند.

 

برگزاری نمایشگاه کشفیات نیروی انتظامی در محل نمایشگاه بین المللی اهواز برای اولین بار در این استان نشان دهنده مدیریت کارا در عرصه انتظامی استان است.

 

گفتنی است با دستور فرمانده انتظامی شهرستان اهواز بر برخورد قاطع عوامل انتظامی با سارقان مسلح و مجرمان متواری به جدیت در دستور کار پلیس قرار گرفته است و در جایی سرهنگ دالوند اشاره کرده بود: پلیس در صورت لزوم و با پشتوانه قانونی نگرانی در کاربرد سلاح ندارد. این گزاره در عمل طی رویدادهای متفاوت به منصه ظهور گزارده شد که با از پا انداختن مجرمان مسلح اثرات بسیار مثبتی در ایجاد فضای امن شهری برجای گذاشت.

 

سرهنگ محسن دالوند پیش از این از تجربه دست و پنجه نرم کردن با مسایل خطیری مانند درگیری منطقه پتک جلالی باغملک برخوردار است؛ بنابراین حضور وی در جایگاه رئیس پلیسی اهواز فرصت مغتنمی برای ایجاد امنیت فراگیرتر در فرماندهی انتظامی اهواز است.