فرهنگ کتاب، می ‌تواند در حوزه فرهنگ تحول ایجاد کند

فرهنگ کتاب، می ‌تواند در حوزه فرهنگ تحول ایجاد کند

نماینده ولی فقیه در خوزستان گفت: فرهنگ کتاب، یکی از عناصری است که می ‌تواند در حوزه فرهنگ تحول ایجاد کند و جایگاه کتاب در اسلام نیز به همین دلیل است.

 

به گزارش تابا، حجت الاسلام سید محمد نبی موسوی فرد پیش از ظهر امروز شنبه در دیدار مدیرکل و کارکنان نهاد کتابخانه‌های عمومی خوزستان به مناسبت هفته کتاب با تأکید بر ضرورت یافتن راه هایی برای ایجاد و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در جامعه، افزود: در تحقق این راه‌ها نباید تنها در محیط کتابخانه‌ها بسنده کرد و فقط تعدادی از شهروندان عضو کتابخانه باشند بلکه باید در ایجاد فرهنگ کتاب‌خوانی تلاش کرد به گونه‌ای که هرساله شاهد رشد کتاب و کتاب‌خوانی باشیم.

 

موسوی با اشاره به کلامی از اهل بیت(ع) مبنی براینکه «الناس على دین ملوکهم» گفت: گرایش‌های هر جامعه را نوعا رهبران آن جامعه ایجاد می‌کنند. وقتی رهبرمعظم انقلاب به کتابخوانی اهمیت می‌دهند، باید در اجتماع، فرهنگ کتابخوانی که دنبال می‌شود، به فرهنگ کتاب در کل جامعه نزدیک باشد.

 

وی تصریح کرد: فعال کردن هیئت‌های اندیشه‌ ورز با به کارگیری اقشار گوناگون از جمله راه‌های ایجاد فرهنگ کتاب‌خوانی است.

 

موسوی فرد ادامه داد: این هیئت‌ها راهکارهای مناسب را برای چگونگی استقبال مردم از فرهنگ کتاب در دوران کودکی تا بزرگ‌سالی ارائه می دهند.

 

وی با اشاره به سرمایه گذاری و برنامه ریزی دشمنان برای تأثیرگذاری بر کودکان، گفت: برای این گروه باید به گونه‌ای در مهدکودک‌ها و پیش‌دبستانی‌ها فرهنگ‌سازی کرد و هیئت‌های اندیشه‌ورز می‌توانند در این زمینه راهکار ارائه دهند.

 

نماینده ولی فقیه در خوزستان افزود: وقتی رهبر معظم انقلاب به کتاب‌خوانی اهمیت می‌دهند. در اجتماع هم باید فرهنگ کتاب‌خوانی دنبال ‌شود که به فرهنگ کتاب در کل جامعه نیز نزدیک باشد.

 

موسوی فرد با اشاره به دیدگاه مقام معظم رهبری نسبت به کتاب و کتاب‌خوانی، یادآور شد: با توجه به بها دادن رهبر معظم انقلاب به کتاب‌خوانی و کلام نورانی اهل‌بیت باید بررسی کرد که کجای کار گیر دارد که کمتر شاهد توجه به فرهنگ کتاب‌خوانی هستیم.

 

وی اضافه کرد: بسیاری از ابزارها در اختیار بشر قابل استفاده مثبت و منفی هستند و تلفن همراه و فضای مجازی نیز دارای این قابلیت است و باید از این ابزار در جهت کتاب‌خوانی استفاده کرد.

 

نماینده ولی فقیه در خوزستان با تأکید بر ضرورت برنامه ریزی کامل و جامع در زمینه استفاده از فضای مجازی در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی، یادآور شد: از هر ابزاری می ‌توان برای انتقال فرهنگ کتاب‌خوانی استفاده کرد.

 

موسوی فرد با اشاره به ضرورت فضاسازی در خوزستان با محوریت فرهنگ کتاب‌خوانی، تصریح کرد: ایجاد فرهنگ کتاب‌خوانی در میان اقشار گوناگون و استقبال آنها از کتاب، باید در محل‌های گوناگون آثار و برکات کتاب‌خوانی تبلیغ و ترویج شود.

 

وی با اشاره به تأثیر مثبت کتاب بر کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه، یادآور شد: بخش عمده بالا بودن آمار طلاق، بزهکاری، ناهنجاری و اعتیاد براثر فاصله گرفتن بخش عمده مردم و جامعه از کتاب‌خوانی است.

 

نماینده ولی فقیه در خوزستان با اشاره به گرانی کاغذ و آثار منفی آن بر چاپ و نشر کتاب، گفت: با کمال تأسف کتاب ارزان در اختیار مردم قرار نمی‌ گیرد و در این زمینه دولت یا خیران باید ورود کنند.

 

موسوی فرد یادآور شد: افراد بسیاری به مطالعه کتاب علاقه دارند اما کتاب بسیار گران است، به ویژه امروزه کتاب‌های قابل استفاده با رقم‌های بسیار گران در اختیار مردم قرار می ‌گیرد.

 

وی افزود: انجام اقداماتی همچون توجه به کودکان، ورود جدی به فضای مجازی و فضاسازی در محلات گوناگون می‌ تواند بسیار اثرگذار باشد.

 

نماینده ولی فقیه در خوزستان با اشاره به نقش خانواده، مدرسه و دانشگاه در ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در جامعه، یادآور شد: باید برای والدین، معلمان و اساتید برنامه ‌ریزی کرد و کلاس‌های گوناگون تشکیل شود تا این گروه‌ها متوجه ضرورت کتاب خواندن شوند.

 

موسوی فرد افزود: با توجه به موضوع‌های گوناگون به عنوان نیاز جامعه، کتاب‌های مرتبط با آنها نیز باید در کتابخانه‌های خوزستان نیز وجود داشته باشد تا قشرهای مختلف بتوانند استفاده کنند.

 

امام جمعه اهواز گفت: در اماکن تفریحی همچون پارک‌ها و فضای سبز می ‌توان در ساعت‌های مناسب، با محوریت کتاب و کتاب‌خوانی از شخصیت کشوری اثرگذار در حوزه فرهنگ دعوت شود.