قرارداد واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه ابطال شود کعب عمیری در نطق میان دستور:

قرارداد واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه ابطال شود

نماینده مردم شوش در مجلس به دلیل مشکلات فراوان ناشی از بیکاری کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه و به دلیل عدم نظارت در امر برون‌سپاری این شرکت، خواستار ابطال واگذاری آن از سوی رئیس جمهور و بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی شد.

 

به گزارش تابا، محمد کعب عمیر در جلسه علنی صبح امروز(چهارشنبه، ۲۱ خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود ضمن تشکر از کادر درمان و مدافعان سلامت که در روزهای سخت با ایثار در خدمت به مردم از جان مایه گذاشتند، گفت: آنها ثابت کردند دفاع از میهن، پرستار و پاسدار نمی شناسد.

 

نماینده شوش در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سردار شهید قاسم سلیمانی به خوبی و با تیزبینی دریافت که تنها عنصر نجات بخش اسلام، مقاومت است و اینکه هیچگاه دشمن با زبان مذاکره عقب نشینی نخواهد کرد از این رو اعلام می کنیم در امتداد راه خونین شهید سلیمانی و سایر شهدای مقاومت و به سرانجام رساندن رسالت ایشان و انجام هرگونه مذاکره و یا به انتظار نشستن پای میز مذاکره با دولتمردان تروریست آمریکایی را محکوم کرده و به ملت شهیدپرور می گویم اجازه هیچگونه مذاکره با آمریکا را نخواهیم داد.

 

وی در ادامه با بیان اینکه مردم شوش سال ها پای آرمان های نظام و امام(ره) باقی مانده اند، اظهار داشت: این شهر یکی از کهن ترین میراث فرهنگی ایران و جهان بوده و با وجود دو اثر جهانی، جاذبه های طبیعی و گردشگری بکر، زمین های کشاورزی حاصلخیز، منابع فراوان آب و بسیاری ظرفیت های دیگر متأسفانه به دلیل سوءمدیریت و عدم توجه مسئولان به ظرفیت های منطقه مردم این شهر بدون داشتن حداقل امکانات اجتماعی، بهداشتی و رفاهی در شرایط سختی به سر می برند.

 

کعب عمیری اضافه کرد: بیکاری، نبود مراکز درمانی، بی توجهی به وضعیت آب شرب مردم، عدم وجود زیرساخت های لازم در حوزه گردشگری، فقدان زنجیره های تولید در صنایع کشاورزی و عدم گازرسانی روستایی تنها بخشی از محرومیت و مشکلات شوش است.

 

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: کشاورزان شوش علیرغم وجود منابع آبی غنی، به دلیل محدودیت حق‌آبه کشاورزی حق زراعت در زمین های خود را ندارند و کارگران دست به گریبان مشکلات معیشتی هستند در حالی که رهبری در سه سال اخیر به حمایت از تولید تأکید کرده اند.

 

وی افزود: رویکرد جدید در انتخابات مجلس یازدهم باعث شده است مردم امیدوار شده و چشم انتظار حمایت مجلس و دولت انقلابی در رفع مشکلات خویش باشند. مردم ایران اسلامی امروز تشنه و نیازمند عملگرایی انقلابی و بازگشت به اصول هستند که در این زمینه با تأسی از فرامین مقام عظمای ولایت و حرکت در جهت گام دوم انقلاب و فراهم کردن بستر قانونی در راستای حمایت از تولید ملی و استفاده از استعدادها و سرمایه های انسانی و علمی در قالب تقنین قوانین مناسب و اصلاح قوانین اضافی و محقق شدن شعار سال که همان جهش تولید است در دستور کار مجلس یازدهم قرار گیرد.

 

کعب عمیری در ادامه خطاب به رئیس جمهور بیان داشت: آیا می دانید تصمیمات نادرستی ناشی از سوءمدیریت در خصوص واگذاری شرکت نیشکر هفت تپه به معیشت چندهزار خانوار آسیب زده است. این شرکت یکی از عظیم ترین صنایع تولید شکر در ایران با اشتغال بیش از ۵ هزار نفر نیروی مستقیم و ۲ هزار نیروی فصلی، نقش مهمی در چرخ اشتغال استان خوزستان داشت که متأسفانه علیرغم هشدارها در خصوص واگذاری و برون سپاری غیراصولی این صنعت به افراد فاقد اهلیت در آذرماه ۹۴ و از طریق برگزاری مزایده که شبهه داشت، به پشتوانه حمایت های جهانگیری واگذار شد که در نهایت به اضمحلال صنعتی منتهی شد.

 

این نماینده مردم از استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دستاورد این واگذاری بعد از ۵ سال چه بوده جز افول این صنعت، بیکاری، شرمندگی کارگران مقابل خانواده هایشان. آقای روحانی از آنجا که واگذاری شرکت هفت تپه به بخش خصوصی بدون توجه و بررسی دقیق و کارشناسی در خصوص ظرفیت های مالی و اهلیت و سوابق اجرایی سهامداران فعلی صورت گرفته و با توجه به عدم توانایی مالی و مدیریت خریدار، عدم ایفای تعهدات قراردادی و ایجاد مشکلات در منطقه و عدم مطابقت بهای قطعی مذاکره واگذاری، شرکت مورد نظر با بهای ارزش گذاری شده، اینجانب تنها حل مشکل را ابطال این واگذاری با استفاده از ظرفیت های موجود در قانون اصل ۴۴ می دانم که باید اقدام شود.

 

وی در ادامه از زحمات ریاست قوه قضاییه، ریاست سازمان اطلاعات سپاه و سربازان گمنام امام زمان(عج) در خصوص پیگیری مشکلات شرکت نیشکر هفت تپه تشکر کرد.

 

کعب عمیری در ادامه خطاب به وزیر نیرو گفت: مردم شوش با وجود ۳ رودخانه پرآب، دز، کرخه و شاوور از نعمت آب آشامیدنی مناسب محروم هستند و در برخی مناطق حتی آب برای استحمام مناسب نیست که این قصه پرغصه باید خواب را بر مسئولان آشفته کند.

 

نماینده مردم شوش در مجلس یازدهم ادامه داد: از نگاه ویژه مقام معظم رهبری و اهتمام دولت در اجرای فاز اول طرح ۵۵۰ هزار هکتاری برای احیای زمین های کشاورزی و ایجاد شبکه های آبیاری و زهکشی تشکر کنم و از وزیر نیرو می خواهم جهت تأمین حق‌آبه مورد نیاز فاز دوم اقدام عاجل شود.

 

وی در ادامه خطاب به وزیر بهداشت اظهار داشت: شهرستان شوش با جمعیت ۲۲۰ هزار نفری فقط دارای یک بیمارستان است که امکانات تخصصی لازم را نیز ندارد که در شرایط کرونایی برای درمان نیاز به طی مسیر طولانی برای رسیدن به بیمارستان شهرستان های مجاور هستند که بعضا جان خود را در این مسیرها از دست می دهند.

 

این نماینده مردم از استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: سرزمین تاریخی، شوش، ایذه، شوشتر؛ سرزمین نفت مسجدسلیمان، اهواز، امیدیه؛ سرزمین پالایشگاه و پتروشیمی، آبادان، ماهشهر و بندر امام خمینی(ره) است و خوزستان سرزمین فداکاری های شهدا است لذا مردم دین خود را ادا کردند اما مسئولان همچنان دین خود را به این استان ادا نکرده اند.