قرارداد ۳۰ ناوگان قطار شهری اهواز منعقد شد شهردار اهواز خبر داد:

قرارداد ۳۰ ناوگان قطار شهری اهواز منعقد شد

شهردار اهواز گفت: طبق قرارداد طرح توسعه حمل‎ونقل قطار شهری میان شهرداری اهواز و سازمان بهینه سازی سوخت کشور، ۳۰ ناوگان به قطار شهری اهواز اختصاص می یابد.

به گزارش خبرنگار تابا، منصور کتانباف با اعلام این خبر افزود: (سه‎شنبه، یکم آبان‎ماه) در آیینی رسمی که با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، جمعی از مدیران ارشد وزارتخانه‎های نفت و کشور، شهرداران و اعضای شورای شهر کلانشهرها و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد، قراردادهای همکاری بین شرکت‎ بهینه‎سازی مصرف سوخت، شهرداری‎ها و سازمان‎های قطار شهری تهران، اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، کرمانشاه، مشهد، کرج و قم امضاء شد و به این ترتیب، طرح «توسعه حمل‎ونقل مسافر با قطار شهری در تهران و هشت کلانشهر» کلید خورد.

 

وی ادامه داد: ۳۰ دستگاه ناوگان معادل۶ رام قطار شهری است که نیاز فاز اول قطار شهری اهواز را تامین می کند و طبق قرارداد فیمابین در یک برنامه زمان بندی دو ساله این ناوگان ها به شهرداری اهواز تحویل می شود.

 

شهردار اهواز در خصوص طرح توسعه حمل و قطار شهری تشریح کرد: طرح «توسعه حمل‎ونقل مسافر با قطار شهری در تهران و هشت کلانشهر اصفهان، تبریز، شیراز، اهواز، کرمانشاه، مشهد، کرج و قم» با هدف بهبود و ارتقای حمل‎ونقل مسافر درون‎شهری، دستیابی به اهداف قانون توسعه حمل‎ونقل عمومی، مدیریت مصرف سوخت و کاهش آلودگی‎های محیطی در دستور کار قرار گرفته است. طول مدت اجرای کامل این طرح، پنج سال و مدت زمان بازپرداخت در تهران ۱۰ سال و در کلانشهرها ۱۵ سال بعد از شروع به‎کار واگن‎های جدید برآورد شده است.

 

کتانباف ادامه داد: بازپرداخت سرمایه‎گذاری‌ها در پروژه‌هایی که قرارداد آنها از سوی وزارت نفت تایید شده و به بهره‎برداری رسیده باشد، متناسب با تعداد سفرهای اضافی از طریق واگن‌های جدید، به میزان ۹,۸ سنت به ازای هر نفر سفر، به صورت تجمعی در تهران و کلانشهرها، حداکثر ۲.۶ میلیارد دلار (۱.۴۲ میلیارد دلار در تهران و ۱.۱۸ میلیارد دلار در کلانشهرها) و یا معادل ریالی آن به نرخ رسمی ارز اعلامی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در زمان بازپرداخت خواهد بود.

 

شهردار اهواز به مزایای دیگر مثبت طرح قطار شهری اهواز اشاره کرد و گفت: با توجه به این‌که در مصوبه شورای اقتصاد برآورد صرفه‎جویی حاصل از یک واگن در سال، ۱۴۲۱۴۸ دلار برای تهران و ۷۸۸۶۳ دلار برای کلانشهرها در نظر گرفته شده، پیش‎بینی می‎شود با اجرای کامل این طرح در تهران تا پایان سال ۱۴۰۹، معادل ۱۴۲۱,۵ میلیون دلار و در کلانشهرها تا پایان سال ۱۴۱۴ معادل ۱۱۸۲.۹۱ میلیون دلار صرفه‎جویی حاصل شود.

 

وی گفت: با اجرای کامل این طرح در طول دوره، حدود ۱۷.۴ میلیارد لیتر در بنزین، ۷.۴ میلیارد مترمکعب در گاز طبیعی فشرده (سی‌ان‌جی) و ۰.۷ میلیارد لیتر در گازوئیل صرفه‎جویی می‎شود و انتشار گازهای گلخانه‎ای ۴۷.۱ میلیون تن معادل دی‎اکسیدکربن کاهش خواهد یافت.