لایروبی بزرگترین جزیره رودخانه کارون آغاز شد

لایروبی بزرگترین جزیره رودخانه کارون آغاز شد

مدیر عامل شرکت عمران نیرو خوزستان صبا از آغاز عملیات لایروبی و برچیدن بزرگترین جزیره رودخانه کارون جنب پل پنجم، از خرداد ماه سال جاری خبر داد.

 

به گزارش تابا؛رحمان خندانی اظهار داشت: با توجه به سیلاب سال گذشته در استان خوزستان و انباشته شدن حجم بسیار زیادی گل و لای در بستر و ساحل رودخانه کارون که باعث بوجود آمدن جزیره های متعدد و افزایش حجم آنها شده است، افزود: پس از انعقاد قرارداد با سازمان آب و برق خوزستان و طبق دستور و هماهنگی معاونت حفاظت و بهره برداری از منابع آب این سازمان در خصوص تسریع در امر لایروبی رودخانه ی کارون، عملیات لایروبی و برچیدن بزرگترین جزیره ی رودخانه کارون جنب پل پنجم آغاز گردید.

 

وی افزود: لایروبی رودخانه کارون با مشکلات فراوانی روبروست و بعلت موقعیت خاص این جزیره و محدودیت های موجود، با توجه به کاهش دبی و عمق رودخانه کارون در فصل تابستان، این عملیات جهت دستیابی به عمق مطلوب و برداشت لای توسط دستگاه لایروب کاترساکشن ۳۸۰۰ با صعوبت انجام می شود.

 

مدیر عامل شرکت عمران نیرو خوزستان صبا بیان کرد: با توجه به موقعیت مکانی این جزیره در ضلع غربی رودخانه کارون و عدم امکان احداث حوضچه ی تخلیه لای در آن مکان، اقدام به افزایش طول خط لوله ی آبی تا متراژ ۴۵۰ متر و احداث حوضچه ی تخلیه در ضلع شرقی رودخانه نموده ایم و پس از انجام سرویس های دوره ای و تعمیرات لازم دستگاه لایروب کاترساکشن ۳۸۰۰ این عملیات آغاز گردیده است.

 

گفتنی است این عملیات پس از پایان لایروبی دو جزیره دیگر در حد فاصل پل ششم و پنجم با حجم لایروبی معادل۱۵۰ هزار متر مکعب آغاز گردیده و پیش بینی میشود جهت لایروبی بزرگترین جزیره ی رودخانه کارون، حجمی معادل ۴۵۰ هزار متر مکعب عملیات لایروبی باید انجام شود.