لزوم توجه زائران سرزمین وحی به توصیه های بهداشتی

لزوم توجه زائران سرزمین وحی به توصیه های بهداشتی

 سرپرست مرکز بهداشت خوزستان زائران سرزمین وحی را به رعایت توصیه های بهداشتی توصیه کرد.

 

به گزارش تابا؛سرپرست مرکز بهداشت خوزستان روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در اهواز گفت: مصرف آب آشامیدنی و غذای سالم از جمله مهمترین مواردی است که باید رعایت شود به گونه‌ای که زائران برای آشامیدن حتماً از آب بطری و بسته بندی شده استفاده کنند.

 

وی افزود: یکی از مهمترین توصیه‌های بهداشتی در این سفر معنوی، مصرف آب آشامیدنی و غذای سالم است؛ زائرین حتما از آب بسته‌بندی شده برای آشامیدن استفاده کنند. همچنین مواد غذایی پخته شده باید در کوتاهترین فاصله زمانی (حداکثر دو ساعت بعد از تهیه غذا) مصرف شود و از لیموترش و یا آبلیمو همراه با غذا استفاده کنند.

 

وی با توصیه به لزوم رعایت بهداشت فردی بیان کرد: دست‌ها در طول روز در اثر تماس با محیط اطراف آلوده می‌شوند و در صورتی که به درستی با آب و صابون شست و شو نشوند می‌توانند انواع بیماری‌ها را انتقال دهند بنابراین باید به طور مرتب به ویژه پیش از مصرف مواد غذایی، شست و شو به روش بهداشتی صورت گیرد.

 

حسینی زاده ادامه داد: شستن مکرر دست‌ها با آب و صابون و رعایت آداب تنفسی (پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه) از اهمیت زیادی در پیشگیری از ابتلاء به بیماری‌های تنفسی برخوردار است.

 

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: زائران در صورت بروز علائم بیماری‌های تنفسی به پزشک مراجعه کنند و دستورات پزشک شامل استراحت کافی، تغذیه مناسب و استفاده از مایعات هنگام بیماری را رعایت کنند.

 

وی تصریح کرد: شستن مکرر دست‌ها با آب و صابون و رعایت آداب تنفسی (پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه) در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های تنفسی اهمیت زیادی دارد. زائران اگر دچار علائم بیماری‌های تنفسی شدند سریعا به پزشک مراجعه کنند و دستورات پزشک مانند استراحت کافی، تغذیه مناسب و استفاده از مایعات هنگام بیماری را انجام دهند.

 

حسینی زاده بیان کرد: زائران به دلیل مصادف شدن آئین حج تمتع امسال با فصل گرما، لازم است توصیه‌های ارائه شده برای جلوگیری از گرمازدگی را جدی بگیرند.

 

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان ادامه داد: زائران می‌توانند با نوشیدن مقدار زیاد آب، پوشیدن لباس گشاد به رنگ روشن و حضور نیافتن زیرتابش مستقیم آفتاب به ویژه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعدازظهر از گرمازدگی پیشگیری کنند و در هنگام حضور در زیر نورخورشید، با لباس و کلاه سایبان دار از خود محافظت کنند.

 

وی بیان کرد: زائران برای پیشگیری از گرمازدگی، بهتر است آب خنک حاوی آب لیمو، عرقیات دارای طبع خنک مانند (بیدمشک و کاسنی) و خاکشیر با خود همراه داشته باشند تا درصورت تشنگی یا رویارویی با گرما از آن استفاده کنند.

 

حسینی زاده با تاکید بر رعایت توصیه‌های بهداشتی در زمان بازگشت از سفر حج افزود: اگر علائم تب، سرفه، تنگی نفس، اسهال آبکی یا اسهال خونی را داشتید بلافاصله به پایگاه مراقبت بهداشتی مرزی مستقر در فرودگاه، نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی یا پزشک مراجعه کنید.

 

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: اگر تا ۱۴ روز پس از بازگشت از سفر حج تمتع دچار علائمی چون تب، سرفه و تنگی نفس شدید حتماً به پزشک مراجعه و سابقه مسافرت خود را بیان کنید.

 

وی تصریح کرد: ممکن است خانواده‌های زائران قصد ذبح دام را داشته باشند بنابراین باید ذبح دام در مکان‌های تعیین شده توسط دامپزشکی و به روش بهداشتی انجام شود. در غیر این صورت در زمان ذبح دام باید از دستکش و چکمه استفاده شود و پس از ذبح حتما دست‌ها به روش صحیح با آب و صابون شسته شوند.