لوله مورد نیاز پروژه انتقال نفت خام توسط شرکت لوله سازی اهواز تامین می‌ شود

لوله مورد نیاز پروژه انتقال نفت خام توسط شرکت لوله سازی اهواز تامین می‌ شود

معاون امور توسعه و مهندسی مدیرعامل شرکت نفت ایران گفت:شرکت لوله سازی اهواز لوله های موردنیاز پروژه خط لوله انتقال نفت خام از گره به جاسک را تامین می کند.

 

به گزارش خبرنگار تابا؛رضا دهقان در سفر یک روزه به اهواز و در حاشیه بازدید از شرکت لوله سازی اهوازدر جمع خبرنگاران گفت: محور عمده پروژه تولید لوله خط ۴۲ اینچ یک هزار کیلومتری است. تمام لوله مورد نیاز در ایران توسط کارخانه لوله‌سازی اهواز و دو کارخانه دیگر تولید می‌شود.

 

او پروژه مذکور را یک پروژه ملی عنوان کرد و افزود: روزانه یک میلیون بشکه نفت خام تولیدی در میادین غرب کارون را از طریق گره به بندر جاسک منتقل کرده و از آنجا از طریق نفکش ها برای انجام صادرات آماده می شوند.

 

معاون امور توسعه و مهندسی مدیرعامل شرکت نفت ایران گفت:حدود ۳۶۰ هزار تن ورق موردنیاز برای خط لوله و مخازن ذخیره‌سازی است، در فاز اول ۱۰ میلیون بشکه نفت خام در پایان جاسک ظرفیت ذخیره‌سازی است.

 

این مقام مسئول اظهار داشت: تمامی این ورق‌ها قابل تولید نیستند و در راستای سیاست‌گذاری‌های وزارت نفت مبنی بر حداکثرسازی تولید داخل، شرکت ملی نفت ایران تفاهم‌نامه سه جانبه با فولاد مبارکه اصفهان، اکسین صنعت و لوله‌سازی اهواز را داشته است.

 

رضا دهقان تصریح کرد: بدلیل اینکه تولید این ورق ها نیازمند بهره مندی از تکنولوژی خاصی است, امکان تولید تمام لوله موردنیاز امکانپدیر نیست.

 

او در ادامه گفت: در راستای سیاست های وزارت نفت مبنی بر حداکثرسازی تولید داخل, شرکت ملی نفت ایران یک تفاهم ۳ جانبه با شرکت فولاد مبارکه اصفهان, اکسین صنعت و لوله سازی اهواز دارد.

 

وی هدف از انعقاد این تفاهم نامه را ایجاد زنجیره کاملی از تولید شمش, تختال, ورق و در نهایت نورد لوله توسط, این ۳ کارخانه عنوان کرد.

 

دهقان افزود: ما در کنار این کارخانه ها بودیم تا آزمایش ها و تست ها نتیجه داد و نسبت به ۶ ماه قبل شاهد ارتقا کیفی هستیم, بطوریکه تختال تولید شده در کارخانه فولاد مبارکه به وضوح ارتقا داشته و در حال حاضر استاندارد مودنیاز را دارا است.

 

معاون امور توسعه و مهندسی مدیرعامل شرکت نفت ایران گفت: همچنین تولید حدود ۲۰ هزارتن ورق که در کارخانه اکسین فولاد صنعت درحال تولید است, از کیفیت و استاندارد موردنیاز برخوردار است.

 

وی ابراز امیدواری کرد در گام آخر ورق تولید وارد کارخانه لوله سازی اهواز شود و بخش عمده ای از لوله موردنیاز تمام زنجیره آن در ایران تولید می شود و این اقدامگامی مثبت است.