مدیریت کرونا در خوزستان و ابهامات پیش رو تابا گزارش می دهد؛

مدیریت کرونا در خوزستان و ابهامات پیش رو

محدودسازی در برخی مکانها و ترددها به ویژه در حاشیه شهرها باید جدی گرفته شود و اقداماتی از جمله دور کاری ۵۰ درصد کارکنان، تعطیلی بازارهای سرپوشیده و برخی مراکز آموزشی و مهدکودک‌ها، دفاتر ازدواج، مراکز تعویض پلاک، برگرداندن سقف تراکنش تا ۱۰۰میلیون ریال، ممنوعیت برگزاری مراسم ترحیم و عروسی انجام شود.

 

به گزارش تابا؛ ماه ها از وضعیت قرمز خوزستان به دلیل شیوع گسترده بیماری کرونا می گذرد و در حالی که بیشتر شهرستان های استان به دلیل عدم رعایت مردم در پروتکل های بهداشتی و برگزاری مراسمات عزا و عروسی دچار کمبود تخت های بیمارستانی هستند؛ تاکنون تصمیم روشنی برای شرایط پیش رو اتخاذ نشده است.

 

تا این لحظه هیچ شهری در خوزستان از لحاظ شیوع کرونا در وضعیت سفید نیست. آبادان، درفول، شوش، شوشتر و رامهزمز در وضعیت قرمز و  همچنین شهرهای مسجد سلیمان، ماهشهر، کارون و خرمشهر در وضعیت نارنجی هستند.

 

حدود چهار ماه است که پرستاران و پزشکان به شدت در حال کار هستند، مطمئناً این پرستاران نیاز به استراحت دارند و اگر وضعیت به همین منوال پیش برود، پرستاران دچار سندروم فرسایشی خواهند شد بنابراین باید برنامه‌های جدیدی ترتیب داده تا از فرسودگی پرستاران جلوگیری شود.

 

اکنون در شرایط بحرانی ادامه دار خوزستان آنچه که بیش از پیش اهمیت دارد؛ تمهیداتی است که مدیران استان می بایست در جهت مقابله با کرونا اتخاذ کنند. اما بنابرآنچه که استاندار خوزستان اظهار کرده است می بایست اجازه اتخاذ تصمیمات استانی با استقلال از مرکز تفویض اختیار شود.

 

اوایل هفته جاری نیز رئیس جمهور شرایط استان ها را با بررسی های کارشناسی مستقل اعلام کرد و مقدمات تفویض اختیار را به استان ها ابلاغ نمود اما بنابر گفته های مسئولان استان تاکنون هیچ دستوری ابلاغ نشده است. در این گیرودار که به ظاهر تمامی مقدمات اتخاذ تصمیمات جدید در حوزه استان دیده شده اما تاکنون خبری از تصمیمات استانی در جهت مقابله با بیماری نیست!

 

 روحانی روز گذشته در جلسه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا با بیان اینکه سال ۹۹ سخت ترین سال کشور از لحاظ فشار اقتصادی دشمن و بیماری عالمگیر کرونا است؛ گفته بود: طبق مصوبه امروز ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، هر شهرستانی که به وضعیت قرمز می رسد ستاد استانی می تواند برای محدودیت یک هفته ای به وزیران بهداشت و کشور پیشنهاد بدهد تا در نهایت با تصویب رئیس جمهور به مرحله اجرا گذاشته شود.

 

اعمال محدودیت‌ها برای نفس کشیدن سیستم درمانی لازم است

 

دکتر سیدمحمد علوی سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان این که قرمز بودن وضعیت استان خوزستان به ۶ هفته رسیده است؛ توضیح داد: با توجه به فشاری که روی سیستم درمانی و بهداشتی است باید محدودیت‌هایی برای نفس کشیدن سیستم درمانی اجرایی شود.

 

وی گفت: محدودسازی در برخی مکانها و ترددها به ویژه در حاشیه شهرها باید جدی گرفته شود و اقداماتی از جمله دور کاری ۵۰ درصد کارکنان، تعطیلی بازارهای سرپوشیده و برخی مراکز آموزشی و مهدکودک‌ها، دفاتر ازدواج، مراکز تعویض پلاک، برگرداندن سقف تراکنش تا ۱۰۰میلیون ریال، ممنوعیت برگزاری مراسم ترحیم و عروسی انجام شود.

تصمیم اعمال محدودیت‌ها به استان ابلاغ نشده است

 

سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در خوزستان گفت: موضوع محول شدن تصمیم اعمال محدودیت‌ها به استان‌ها، تاکنون رسما و کتبا به ما ابلاغ نشده است.

 

رضا نجاتی در خصوص محول شدن تصمیم اعمال محدودیت‌ها به استان‌ها، اظهار کرد: هفته گذشته اعلام شد که استان‌های دارای شهر قرمز با نظر دانشگاه‌های علوم پزشکی، پیشنهادات خود را برای اعمال محدودیت‌ها به ستاد ملی کرونا ارائه دهند اما این موضوع تاکنون رسما و کتبا به ما ابلاغ نشده است.

 

وی افزود: در صورت ابلاغ محول شدن اختیار تصمیم اعمال محدودیت‌ها به استان‌ها و دادن اختیار کامل به ما، ستاد مدیریت کرونا در خوزستان بر اساس نظر کارشناسی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در خصوص اعمال محدودیت‌ها در شهرهای قرمز، عمل می‌کند.

 

سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در خوزستان با اشاره به تعداد شهرهای قرمز، گفت: فکر می‌کنم حدود هشت تا ۱۰ شهر خوزستان در وضعیت قرمز قرار دارند. دزفول، شوشتر، ماهشهر، اندیمشک، شوش، آبادان، امیدیه و رامهرمز از شهرهای قرمز خوزستان هستند.

 

وضعیت قرمز در خوزستان در حال پیشروی است

 

استاندار خوزستان عصر روز گذشته در نشست ستاد مدیریت بیماری ناشی از ویروس کرونا در اداره کل مدیریت بحران خوزستان اظهار داشت: پیشنهاداتی برای اعمال محدودیت در شهرهای قرمز به ستاد ملی کرونا داده شده‌ که اگر مجوز لازم داده شود این محدودیت‌ها اعمال می‌شوند اما تا این لحظه مجوزی برای محدودیت یا تعطیلی صادر نشده است.

 

شریعتی ادامه داد: هنوز وضعیت ۹ شهر استان از لحاظ شیوع کرونا قرمز است و باید تلاش کنیم وضعیت این شهرها بهبود یابد.

 

وی گفت: در حال حاضر ۶ هفته است که این وضعیت قرمز در خوزستان ادامه داشته است و این وضعیت به سمت طولانی شدن در حال پیشروی است.

 

وی خاطرنشان کرد: باید تمهیداتی که دانشگاه اندیشیده است از سوی فرمانداران، بخشداران و دهیاران به طور جدی عملیاتی شوند تا بتوانیم شرایط را از وضعیت فعلی خارج کرده و بهبود ببخشیم.