مردم در بازسازی ذخایر آبزیان هورالعظیم مشارکت می کنند

مردم در بازسازی ذخایر آبزیان هورالعظیم مشارکت می کنند

 طرح ترویجی جلب مشارکت‌های مردمی در بازسازی ذخایر آبزیان تالاب هور العظیم با همکاری اداره کل شیلات خوزستان و پژوهشکده آبزی‌پروری آب‌های جنوبی کشور و همکاری مدیریت و ترویج جهاد کشاورزی در رودخانه نیسان شهر رفیع (ورودی به تالاب هور العظیم) برگزار شد.

 

به گزارش تابا،مدیرکل شیلات خوزستان نیز در این مراسم که با حضور معاون فرماندار هویزه، مدیر ترویج جهاد کشاورزی خوزستان و دیگر و مقامات محلی در مرکز ترویج جهاد کشاورزی هویزه برگزار شد، اظهار کرد: در عملیات رهاسازی بچه ماهیان بومی امروز یک میلیون و یکصد هزار قطعه ماهیان بومی شامل بنی، گطان، برزم در رودخانه نیسان شهر رفیع تالاب هور العظیم رهاسازی شد.

 

ابوعلی بیان کرد: عملیات رهاسازی بچه ماهیان بومی به منظور حفظ ذخایر آبزیان و افزایش تولید در منابع آبی استان انجام می‌شود که اشتغال‌زایی مردم بومی را هم به دنبال خواهد داشت.

 

وی افزود: آشنایی مردم با فعالیت‌های شیلات، جلب مشارکت مردم در بازسازی ذخایر آبزیان، آموزش صیادان بومی در عدم استفاده از ادوات صید غیرمجاز از اهداف اجرای طرح ترویجی جلب مشارکت‌های مردمی در بازسازی ذخایر آبزیان است.

 

این مقام مسئول گفت: اداره کل شیلات خوزستان در بحث بازسازی ذخایر ماهیان بومی توانسته پنج گونه ماهیان بومی را از انقراض نجات دهد.

 

ابوعلی با بیان اینکه از ابتدای خرداد تاکنون ۹۵۰ هزار قطعه بچه ماهی در تالاب هور العظیم رهاسازی شده است، افزود: با رهاسازی یک میلیون و یکصد هزار قطعه بچه ماهیان بومی که امروز انجام شد؛ مجموع آمار رهاسازی در تالاب هور العظیم به دو میلیون و ۵۰ هزار قطعه خواهد رسید.

 

مدیرکل شیلات خوزستان عنوان کرد: منفعت رهاسازی بچه ماهیان بومی به مردم منطقه رفیع می‌رسد و در تلاش هستیم تا تالاب‌ها را پربارتر کنیم تا ضمن اشتغال‌زایی به اقتصاد مردم هم کمک بشود چرا که صید و صیادی شغل اکثر مردم منطقه است.

 

وی گفت: در سال‌های اخیر شاهد هستیم که برخی از ابزارآلات غیرمجاز صید استفاده می‌کنند لذا انتظار داریم مسئولان محلی هم کمک کنند تا جلوی صید غیرمجاز گرفته شود چون باعث نابودی ذخایر ارزشمند آبزیان می‌شود.

 

وی ضمن بیان اینکه تاکنون ۱۱ میلیون بچه ماهی در رودخانه‌ها و تالاب‌های استان رهاسازی شده است، بیان کرد: در فصل رهاسازی امسال که از خردادماه آغاز و تا شهریورماه ادامه دارد در مجموع ۲۲ میلیون قطعه بچه ماهی در منابع آب‌های داخلی استان رهاسازی خواهد شد.

 

امام جمعه هویزه این مراسم گفت: مدیریت صحیح اکوسیستم تالاب هور العظیم باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

 

حجت الاسلام حمزه نژاد ضمن تبریک دهه «کرامت» و ولادت کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س) گفت: توجه ویژه به زیرساخت‌های تالاب هور العظیم باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد چرا که حقابه تالاب مهم‌ترین انتظار مردم رفیع است.

 

این مقام مسئول اظهار کرد: ما کمبود آب نداریم اما بی‌توجهی به این موضوع گاهی باعث تأمین نشدن حقابه می‌شود.

 

وی افزود: با توجه به زیرساخت‌های خوب منطقه رفیع، مدیریت صحیح اکوسیستم منطقه مهم است که در این راستا کارهای ترویج احیای ذخایر و امور نظارتی بر بحث صید و صیادی باید دنبال شود و این اقدامات خوب توسط شیلات خوزستان انجام شده است.

رئیس پژوهشکده آبزی‌پروری جنوب کشور نیز در این مراسم اظهار کرد: سیلاب چند سال اخیر افزایش آورده آب رودخانه‌های استان را به دنبال داشت و برنامه‌ریزی‌های شیلات بیشتر به سمت حفظ ذخایر ارزشمند آبزیان بومی در تالاب‌های مهم استان از جمله تالاب هور العظیم سوق یافت.

 

وی افزود: به دلیل آسیب‌هایی که توسط انسان‌ها به زیست‌بوم طبیعی وارد شد، ذخایر ماهیان بومی در حال از بین رفتن است‌.

 

هوشمند با بیان اینکه سیاست‌های شیلات به سمت احیا ذخایر آبزیان پیش رفته است، اضافه کرد: سال ۱۳۸۸ رهاسازی ماهیان بومی توسط اداره کل شیلات خوزستان در پشت دریاچه‌ها و سدها و تالاب‌ها و دیگر منابع آبی آغاز شد.

 

وی افزود: سیاست‌های راهبردی دو سال اخیر هم بر ترویج فرهنگ حفظ ذخایر آبزیان تأکید داشته و به مردم توصیه شده برای حفظ ذخایر آبزیان باید صبر کنند ماهیان به رشد لازم رسیده تا قابلیت صید داشته باشند.

 

این مقام مسئول تصریح کرد: یکی از مشکلات تالاب‌ها علاوه بر عامل جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، صیدهای بی‌رویه و آلایندگی کارگاه‌های نفتی بود اما بارندگی‌های سال‌های اخیر باعث شد سطح آب تالاب افزایش یابد و این نوید را می‌دهد با حمایت مردم و مدیران محلی شهرستان ذخایر بومی منطقه افزایش یابد که و این خود ارتزاق صیادان و چرخش اقتصادی منطقه تأثیرگذار خواهد بود.

 

وی اظهار امیدواری کرد: اجرای طرح مشارکتی ترویج جلب مشارکت‌های مردمی بازخورد خوبی در افزایش ذخایر داشته باشد و به اکوسیستم منطقه کمک کند.