مسئولان جهادکشاورزی باید کشاورزان را نسبت به تغییر الگوی کشت قانع کنند مدیرکل مدیریت بحران استان در جلسه اضطراری تامین آب؛

مسئولان جهادکشاورزی باید کشاورزان را نسبت به تغییر الگوی کشت قانع کنند

حاجی زاده: مسئولان جهادکشاورزی باید کشاورزان را نسبت به تغییر الگوی کشت قانع کنند، ضمن اینکه بین سازمان آب و برق خوزستان و جهادکشاورزی نباید فاصله ای باشد.

 

 

به گزارش تابا؛ جلسه اضطراری تامین آب محصولات کشاورزی شادگان روز دوشنبه مورخ ۴ دی ماه ۹۶ به ریاست مدیرکل مدیریت بحران استان و با حضور فرمانداران رامهرمز، رامشیر، شادگان، ماهشهر و معاونین سازمان های آب و برق و جهاد کشاورزی و جمعی از مدیران در محل سالن جلسات اداره کل مدیریت بحران استان برگزار شد.

 

کیامرث حاجی زاده گفت: درحال حاضر مساله تامین آب برای اراضی کشاورزی خوزستان به یک بحران تبدیل شده درحالی که رسیدگی به این مورد در پروتکل وظایف اداره کل مدیریت بحران نیست.

 

مدیرکل مدیریت بحران استان ادامه داد: قرار است حدود ۳۵ متر مکعب آب بر ثانیه از بالادست رهاسازی شود که ۲۵ مترمکعب آن برای شادگان و مابقی برای رامشیر خواهد بود، فرمانداران باید به نوعی مدیریت کنند که در این مدت هیچگونه برداشت آبی از سایر نقاط صورت نگیرد تا آب به زمینهای کشاورزی این دو شهرستان برسد.

 

حاجی زاده با بیان اینکه این موضوع نیازمند همکاری همه فرمانداران مربوطه و دستگاهه است افزود: لازم است معاونان جهادکشاورزی و سازمان آب و برق خوزستان تا حل کامل معضل تامین آب اراضی شهرستان های شادگان، رامهرمز، بهبهان، رامشیر و ماهشهر در این منطقه مستقر شوند.

 

وی همچنین اظهار داشت: باوجود تاکید بر مشکل آب در این دو حوضه نمایندگان مجلس، فرمانداران و مسئولان جهادکشاورزی اصرار بر افزایش سطح زیر کشت محصولات داشتند.

 

مدیرکل مدیریت بحران استان خاطرنشان کرد: مسئولان جهادکشاورزی باید کشاورزان را نسبت به تغییر الگوی کشت قانع کنند، ضمن اینکه بین سازمان آب و برق خوزستان و جهادکشاورزی نباید فاصله ای باشد.

 

شهرستان شادگان در جنوب خوزستان در انتهای حوضه رودخانه مارون- جراحی و شهرستان هندیجان در جنوب استان در انتهای حوضه رودخانه زهره قرار دارند. این ۲ شهرستان که از مراکز کشاورزی قدیم و از تولیدکنندگان عمده محصولات در خوزستان هستند، در سال های گذشته با تنش آبی روبه رو بوده اند.

 

معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان نیز در این جلسه با بیان اینکه امکان تامین آب برای اراضی شادگان وجود ندارد گفت: هرچه زمان بیشتر بگذرد تقاضای همزمان کشاورزان شهرستان ها بیشتر می شود که همین امر بر ابعاد و حجم مشکلات می افزاید.

 

مصطفی شبه راه حل را در دادن خسارت عدم کشت به کشاورزان شادگانی دانست و افزود: با این کار امکان تامین آب اراضی بالادست با همین آب موجود فراهم می شود.

 

وی با بیان اینکه در ابتدای فصل اعلام کردیم که امکان تامین آب دوم در حوضه مارون وجود ندارد خاطرنشان کرد: در شمال شادگان حدود تعداد زیادی موتور تلمبه وجود دارد که باید جلوی فعالیت آنها گرفته شود تا آب به اراضی این شهرستان برسد.

 

همچنین فرماندار شهرستان های مذکور نیز نقطه نظرات و پیشنهادات خود را در خصوص حل این مشکل ارائه کردند.