مشکل اصلی استارتاپ های خوزستان،عدم حمایت بخش خصوصی است

مشکل اصلی استارتاپ های خوزستان،عدم حمایت بخش خصوصی است

معاون علمی، فناوری رییس جمهوری گفت: ما به صورت خاص از شتاب‌دهنده‌ها حمایت می‌کنیم و تاکنون بیش از ۷۰ شتاب‌دهنده در کشور به صورت رسمی فعالیت دارند. مشکل استان خوزستان در این زمینه حضور خیلی زیاد دولت است و این‌که بخش خصوصی قوی در استان روی استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری نمی‌کند. دلیل هم است که در خوزستان بحث اقتصاد دولتی به صورت کامل حکم‌فرمایی می‌کند.

 

به گزارش تابا؛دکتر سورنا ستاری دوشنبه در حاشیه بازدید از مرکز رشد علم و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خوزستان استان مهمی از نظر نیروی انسانی فوق العاده در حوزه اقتصاد دانش بنیان و حضور سیستم های دولتی مانند صنایع نفت و گاز است که فضای خاصی را در استان ایجاد کرده که با سایر استان ها متفاوت است و باید تلاش کنیم اقتصاد دانش بنیان به صورت جدی در این استان شکل بگیرد.

 

وی افزود: خوزستان پتانسیل های بالایی در این حوزه دارد و ان شاالله امروز تصمیم های مهمی در راستای تصویب بودجه ها و توسعه زیرساخت های دانشگاه و پارک علمی و فناوری اتخاذ می شود؛ به صورت خاص همه گونه حمایت برای شرکت های دانش بنیان استان صورت می گیرد.

 

ستاری ادامه داد: امسال وضعیت مالی خوب است اما مهمتر از همه همدلی است که برای مقابله با تحریم، سرمایه گذاری بر روی جوان ها و توسعه استارتاپ ها در کشور ایجاد شده است؛ این بزرگترین سرمایه ای است که ما امسال برای حمایت از شرکت های دانش بنیان داریم.

 

وی درباره توسعه خانه‌های استارتاپ اهواز نیز عنوان کرد: ما به صورت خاص از شتاب‌دهنده‌ها حمایت می‌کنیم و تاکنون بیش از ۷۰ شتاب‌دهنده در کشور به صورت رسمی فعالیت دارند. مشکل استان خوزستان در این زمینه حضور خیلی زیاد دولت است و این‌که بخش خصوصی قوی در استان روی استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری نمی‌کند. دلیل هم است که در خوزستان بحث اقتصاد دولتی به صورت کامل حکم‌فرمایی می‌کند.

 

ستاری گفت: باید سعی کنیم از ظرفیت هایی مانند پارک علم و فناوری و مراکز رشد در دانشگاه ها استفاده کرده و آنها را رشد دهیم تا فضا تغییر کند چون در غیر این صورت مسائلی مانند کوچ به استان های دیگر اتفاق می افتد.

 

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اضافه کرد: بازدیدها نشان می دهد هر سال تغییرات جدیدی ایجاد می شود و انتظار می رود اتفاقات خوبی در آینده رخ دهد.

 

وی در خصوص فناوری های تجاری سازی شده اظهار داشت: ۹۷ درصد داروها در داخل تولید می شود، در حوزه سلول های بنیادی جهش قابل توجهی داریم و شرکت های زیادی در حوزه نانوتکنولوژی توسعه پیدا کرده اند که برای مقابله با تحریم ها موثر است.

 

ستاری ادامه داد: یکی از بحث های جدی امسال مقابله با تحریم است که لیست اقلام تحریمی تهیه شده و کم کم در حال ابلاغ به شرکت ها ابلاغ است.

 

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ادامه اظهار داشت: خوزستان از نظر من سیل زده نیست و ظرفیت های زیادی از نظر نیروی انسانی و منابع زیر زمینی دارد.

 

وی همچنین در خصوص وضعیت ساختمان خلاقیت و نوآوری دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار داشت: ۸۵ درصد اعتبار بر اساس پیشرفت کار پرداخت شده است و برای ادامه روند با رییس دانشگاه هماهنگی های لازم انجام می شود.