منطقه آزاد اروند به سوپرمارکتی برای ورود کالاهای بی کیفیت چینی تبدیل شده است

منطقه آزاد اروند به سوپرمارکتی برای ورود کالاهای بی کیفیت چینی تبدیل شده است

مناطق آزاد کشور به ویژه منطقه آزاد اروند به سوپرمارکتی برای ورود کالاهای بی کیفیت چینی تبدیل شده اند. در تشکیل مناطق آزاد تجاری هم عملکرد خوبی نداشته ایم.

 

به گزارش تابا؛ عباس پاپی زاده در مراسم بزرگداشت روز ملی صادرات با بیان اینکه صادرات باعث ایجاد رقابت میان تولیدکنندگان می شود؛ اظهار کرد: امروز کشور در شرایط ویژه ای به سر می برد و لازم است که لحظه به لحظه تولید ثروت داشته باشیم.

 

 رییس مجمع نمایندگان خوزستان استفاده از تجارب ارزنده ای که در سطح بین المللی وجود دارد را برای بهبود وضعیت صارات در ایران مفید دانست و گفت: کره جنوبی، مالزی، هند و ترکیه کشورهایی هستند که تا چند دهه پیش هم رده کشور ما بودند ولی امروز فاصله زیادی از ایران گرفته اند.

 

پاپی زاده با اشاره به اینکه کره جنوبی با وسعتی برابر یک شانزدهم ایران صادراتی ۲۵ برابر کشور ما را داراست؛ تصریح کرد:  این در حالی است که این کشور فاقد نفت و منابع طبیعی دیگر است. مالزی نیز به عنوان موفق ترین کشور مسلمان جهان در بحث صادرات شناخته می شود.

 

تعداد جلسات علنی مجلس زیاد است

 

نماینده مردم دزفول در مجلس اقدام مجلس را جهت کاهش تعداد جلسات علنی در هفته را هوشمندانه خواند و خاطرنشان کرد: با مقایسه فعالیت پارلمان مالزی و کشورمان، متوجه شدیم مجلس این کشور سالیانه تنها چهار جلسه علنی برگزار می کند در حالی که این رقم برای ایران سه جلسه علنی در هفته است. پارلمان مالزی تنها وظیفه خود را اجرای قانون هایی می بیند که از گذشته وضع شده اند ولی در ایران به طور مرتب با تغییر یا اصلاح قوانین و افزودن بخش نامه هایی روبرو هستیم که بعضا یکدیگر را نقض می کنند.

 

پاپی زاده  به مصوبات کمیسیون ملی اشاره کرد و عنوان کرد: در کمیسیون تولید ملی، کمیسیون ویژه تولید ملی تاسیس شده است که بر بحث صادرات و واردات، تولید، صنعت و خدمات نظارت دارد. در این کمیسیون همچنین قوانین خوبی تصویب شده است که از جمله آن ها می توان به قانون کسب و کار و قانون رفع موانع تولید اشاره کرد.

 

وی بزرگترین چالش کشور را در حوزه اجرا دانست و تصریح کرد: مجلس دهم در نخستین فعالیت خود، به بازنگری دو قانون کسب و کار و رفع موانع در کمیسیون ویژه تولید ملی اقدام کرد. با بررسی های  انجام شده توسط مجلس و نیز این کمیسیون مشخص شدکه تنها ۱۵ درصد از احکام ذکر شده در این قوانین عملیاتی شده است.

 

تاسیس وزارتخانه ای تحت عنوان توسعه صادرات

 

رییس مجمع نمایندگان خوزستان اذعان کرد: با توجه به شرایط خاصی که بر کشور حاکم است و بحرانی بودن وضعیت اشتغال و درآمد سالانه کشور برخی تحریم ها را بهانه می کنند و این شرایط را حاصل اعمال تحریم ها می دانند. برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید ابتدا ساختار موجود در سیاست های حاکم بر کشور را به وجود بیاوریم یا اصلاح کنیم.

 

پاپی زاده با بیان اینکه مجلس مخالفت خود را در خصوص تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و تشکیل وزارت بازرگانی اعلام کرده است؛ تصریح کرد: تاسیس این وزارتخانه زمینه ورود کالاهایی را فراهم می کند که باعث حذف تولیدکنندگان داخلی از بازار می شود. پیشنهاد مجلس تاسیس وزارتخانه ای تحت عنوان توسعه صادرات است.

 

وی اظهار کرد: وجود نفت در کشور ما باعث خروج  ارز حاصل از این درآمد بدون در نظر گرفتن دیگر شرایط شده و حیات تولید کننده داخلی را به خطر انداخته است.

 

منطقه آزاد اروند سوپرمارکت کالای چینی است

 

رییس مجمع نمایندگان خوزستان منطقه آزاد اروند را به سوپرمارکتی برای ورود کالاهای بی کیفیت چینی تشبیه کرد و گفت: در تشکیل مناطق آزاد تجاری هم عملکرد خوبی نداشته ایم. برخلاف دیدگاه موجود که مناطق آزاد تجاری را برای ورود کالا بدون پرداخت وجه گمرکی، تولید ارزان با نیروی انسانی داخلی و صادر کردن این تولید ارزان می دانند مناطق آزاد کشور به ویژه منطقه آزاد اروند به سوپرمارکتی برای ورود کالاهای بی کیفیت چینی تبدیل شده اند.

 

نماینده مردم دزفول در مجلس در پایان عنوان کرد: در خوزستان از پتانسیل های خوبی برخوردار هستیم. خوزستان قطب مهم کشاورزی و نفت کشور است و در کنار آن وجود صنایع پایین دستی نفت و پتروشیمی، ظرفیت فرودگاه ها، خطوط ریلی و دریایی می تواند زمینه ورود بخش خصوصی را در کشورهای مقصد فراهم کند با این حال تلاشی برای استفاده از این ظرفیت طلایی در کشور مشاهده نمی شود./ فدعمی