هنرمند رامهرمزی در گفت‌وگو با تابا؛

نسل امروز از شعرها و آواهای مادرانه دورافتاده‌اند

سیف اله وثوق متولد سال ۱۳۳۰ رامهرمز و از هنرمندان عرصه موسیقی و آوازهای محلی در این شهرستان است که سال‌هاست با صدای دل‌نشین خود مردم را بهره‌مند ساخته است.

 

این هنرمند رامهرمزی در گفت‌وگو با تابا اظهار داشت: از سال ۱۳۴۶ تقریباً ۱۶ ساله بودم که وارد کارهای هنری شدم و در تمام جشنواره‌های هنری در آن سال‌ها از طریق مدرسه شرکت می‌کردم و از بین ۳۱ نفر خواننده محلی در آن زمان امتیاز اول را در سطح استان کسب کردم.

 

وی ادامه داد: بعد از انقلاب وارد مراسم‌های دهه انقلاب شدم و با ادارات و نهادهای مختلف در پشت جبهه و جبهه همکاری داشتم و به خوانندگی محلی و اجرای شاهنامه‌خوانی می‌پرداختم.

 

این خواننده آواهای محلی تصریح کرد: از همان ابتدا علاقه خاصی به آواهای محلی داشته و دارم و الگوهای من برای شروع خوانندگی و محلی خوانی از قدیم صمد عقاب، گلنار دهقان و مصطفی حیدری بودند.

 

وی افزود: در ادامه کار محلی خوانی‌ام بیشترین تأثیر را از زنده‌یاد بهمن علاءالدین گرفتم و سعی می‌کردم از این مرد بزرگ موسیقی نیز الگو بگیرم.

سیف اله وثوق همچنین گفت: در موسیقی محلی رامهرمز نیز تلاش‌هایی کردم و آقایان زاهد ممبینی و حبیب اله ماندگار شعر برایم می‌سرودند. همچنین از شعرهای قدیمی و محلی رامهرمزی مادر آقای کسایی به نام مرحوم مشهدی کوکب که از حفظ بود بهره بردم.

 

وی یادآور شد: از قدیم آداب و سنت مردم با آواهای محلی رقم خورده و کم‌کم این آواها با ذهن و روح مردم عجین شده است و نسل ما با این نواها از زمان کودکی رشد کردیم تا به بزرگ‌سالی رسیدیم.

 

این خواننده محلی تأکید کرد: متأسفانه نسل امروز که نسل جوان موبایل به دست هستند از این آواها دورمانده‌اند و با اصالت‌های خود که همان شعرهای مادرانه است غریبه شده‌اند. مثلاً دختر جوان امروز که ازدواج می‌کند و در آینده مادر می‌شود شاید هیچ‌گونه آوای محلی و حتی لالایی را نتواند برای نوزادش بخواند.

 

وی اعلام کرد: توصیه‌ام به نسل جوان این است که آهنگ‌ها و نواهای محلی را فراموش نکنند زیرا که این آهنگ‌ها و نواها از قدیم و نسل‌اندرنسل به ما رسیده است و باید این پیشینه ماندگار را برای آیندگان حفظ کنیم.

 

سیف اله وثوق گفت: بازنشسته بهزیستی هستم و در مراسم‌های عزاداری مرثیه‌سرایی و شروه خوانی می‌کنم و در ماه‌های محرم و صفر هم برای اهل‌البیت مداحی می‌کنم.

 

وی بابیان این‌که سفر در طول زندگی تأثیر بسیار زیادی باروح و روان انسان دارد گفت: با یک دستگاه موتورسیکلتی که دارم تاکنون به استان‌های اصفهان، چهارمحال بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و تمام شهرهای استان خوزستان سفرکرده‌ام.

 

این هنرمند رامهرمزی در پایان گفت: در سال ۱۳۵۶ ازدواج کردم که حاصل این ازدواج ۳ فرزند پسر و دختر است که هرکدام ازدواج‌کرده و به دنبال سرنوشت خود رفته‌اند و خدا را شاکرم که توانسته‌ام فرزندان خوبی را تحویل جامعه بدهم./یوسف مداحیان