نمادی برای اهواز! / محمد عبیات

نمادی برای اهواز! / محمد عبیات

تذکره نویسان و جغرافی دانان همواره از اهواز به عنوان یکی از شهر هایی نام میبرند که محل حضور و یا عبور شخصیت های بزرگ تاریخ بوده است …

 

یاقوت حموی مینویسد : اهواز منطقه ای با ۷ روستا واقع در نزدیکی بصره که هر کدام از آن روستاها دارای اسمی خاص هستند

 

معجم البلدان نویسنده : الحموي، ياقوت    جلد : ۱ صفحه : ۲۸۵

 

مجمع البحرين نویسنده : الطريحي النجفي، فخر الدين   جلد : ۴  صفحه : ۴۴۳

 

ابن فقیه همدانی مورخ و جغرافیدان ایرانی ؛ در کتاب اخبار البلدان  که در زمینه جغرافیا و در سال ۲۹۰ هجری قمری نوشته است ؛ آورده است : الأهواز فنقلت كل من نزلها من بني هاشم و أشراف الناس إلى طبيعتها

 

بسیاری از بنی هاشم و انسان های بزرگ به این شهر نقل مکان کرده اند

 

البلدان لابن الفقيه نویسنده : ابن الفقيه، أحمد بن محمد جلد : ۱ صفحه : ۳۹۷

 

بدون شک هجرت امام رضا (ع) به توس و بیتوته کردن آن امام همام در اهواز بر اهمیت و جایگاه معنوی این شهز افزوده و از پس آن بسیاری از علما به تاریخ معرفی شده اند .

 

یاقوت حموی ؛ جغرافی‌دان و تاریخ‌نویس مشهور قرن هفتم هجری با اشاره به کیفیت ساخته شدن اهواز توسط اردشیر پادشاه بزرگ ساسانی ؛ از مسجدی نام می برد که توسط امام رضا (ع) در این شهر ساخته شده است . او می نویسد :

 

وعلى الوادي الاعظم شاذروان حسن عجيب متقن الصنعة معمول من الصخر المهندم يحبس الماء على أنهار عدة، وبازائه مسجد لعلي بن موسى الرضا، رضي الله عنه، بناه في اجتيازه به وهو مقبل من المدينة يريد خراسان

 

در کنار رود آن مسجد علی بن موسی الرضا (ع) وجود دارد که او این مسجد را در زمان عبورش از این شهر در هنگامی که قصد سفر به خراسان داشت ، بنا کرده است .

 

معجم البلدان نویسنده : الحموي، ياقوت    جلد : ۱ صفحه : ۲۸۵

 

حسین بن سعید اهوازی و حسن بن سعید الاهوازی و علی بن مهزیار اهوازی و ابن الصلت اهوازی و محمد بن ابراهیم بن مهزیار اهوازی و محمد بن ابراهیم حضینی اهوازی ، تنها چند تن از اصحاب ائمه اطهار و نمایندگان اهل بیت عصمت و طهارت هستند که از سرزمین اهواز برخواسته و تبدیل به ستارگان آسمان تشیع شده اند …

 

حضور شخصیت های متعدد از بنی هاشم همانگونه که ابن فقیه ذکر است و وجود شخصیت های متعدد و بزرگ‌ در این شهر نشان دهنده ی آن است که اهواز از دیر باز مهد تشیع و دروازه محبت به اهل بیت در ایران اسلامی شناخته می شده است .

 

حضور شخصیتی همچون علی بن مهزیار در این شهر به عنوان نماینده امام رضا(ع) و امام جواد (ع) امام هادی(ع) و صحابی خاص اهل بیت ؛ لزوم توجه بیشتر به بحث معرفی اهواز به عنوان مهد تشیع در ایران را بیش از پیش مهم جلوه میدهد .

 

حضور علی بن مهزیار در سند ۴۷۳ روایت نشان دهنده دانش و فقاهت وی و میزان اعتماد اهل بیت به او در امانتداری و راستگویی است . علامه ی نجاشی به عنوان یکی از بزرگان علم رجال در کتابش وی را می ستاید و می نویسد : كان ثقة في روايته، لا يطعن عليه، صحيحا اعتقاده، و صنف الكتب المشهورة

 

او مورد اعتماد است و خدشه ای بر وی وارد نیست ، اعتقادش صحیح و کتب مشهوری نیز تالیف کرده است

 

رجال النجاشي نویسنده : النجاشي، أبو العبّاس    جلد : ۱ صفحه : ۲۵۳

 

شیخ الطائفه طوسی نیز وی را مورد ستایش و مدح قرار داده و می نویسد : جليل القدر، واسع الرواية، ثقة، له ثلاثة و ثلاثون كتابا

 

علی بن مهزیار شخصیت جلیل القدر ، صاحب روایت های گسترده و مورد اعتماد که ۳۳ کتاب تالیف کرده است .

 

الفهرست نویسنده : الشيخ الطوسي جلد : ۱ صفحه : ۸۸

 

در این بین توجه امام جواد (ع) به جایگاه علی بن مهزیار اهواز بسیار مهم و ارزشمند است به گونه ای که ایشان برای علی بن مهزیار بیش از ۱۵ نامه ارسال کرده اند و در برخی از آنها تعابیر بسیار والا و بی نظیری در شان فرزند مهزیار بیان کرده اند .

 

امام جواد (ع) در یکی از این نامه ها می فرماید :

فی کتاب له علیه‌السلام : یا علی!
احسن الله جزاک، و اسکنک جنته، و منعک من الخزی فی الدنیا و الاخرة، و حشرک الله معنا.

یا علی! قد بلوتک و خبرتک فی النصیحة و الطاعة و الخدمة، و التوقیر و القیام بما یجب علیک، فلوقلت : انی لم أر مثلک لرجوت أن أکون صادقا، فجزاک الله جنات الفردوس نزلا، فما خفی علی مقامک، و لا خدمتک فی الحر و البرد فی اللیل و النهار. فاسأل الله اذا جمع الخلائق للقیامة ان یحبوک برحمة تغتبط بها، انه سمیع الدعاء.

 

ای علی! خداوند پاداشت را نیکو گرداند، و در بهشتش ساکن نماید، و از خواری در دنیا و آخرت تو را محافظت فرماید، و با ما محشورت سازد.

 

ای علی! تو را آزمایش کردم در پند دادنها و فرمانبری و خدمتگذاری و احترام گذاردن، و انجام آنچه بر تو واجب است، و اگر بگویم همانند تو را ندیده‌ام، امیدوارم که سخن درستی گفته باشم، پس خداوند سکونت در بهشتهای فردوس را به تو پاداش دهد، مقام و منزلت و نیز خدمتگذاری‌ات در سرما و گرما در شب و روز نزد من پنهان نمی‌باشد.

 

پس از خداوند می‌خواهم آنگاه که تمامی مردم را در قیامت گرد آورده تو را مشمول رحمتی قرار دهد که همه بدان غبطه خورند، به درستی که او شنونده‌ی دعاهاست.

 

بحار الأنوار – ط مؤسسةالوفاء نویسنده : العلامة المجلسي   جلد : ۵۰  صفحه : ۱۰۵

 

این نامه تجلیل، تقدیر و بزرگداشت امام را به علی بن مهزیار به خوبی نشان می‌دهد و می‌بینیم که حضرت می‌فرماید در میان اصحاب خود کسی را مانند ابن مهزیار در دانش، پرهیزگاری و ورع ندیده است. با اندکی تأمل در این نامه می‌توان از جایگاه رفیع و ارزشمند علی بن مهزیار نزد اهل‌بیت (ع) آگاه شد؛ زیرا آن بزرگواران هیچ‌گاه اهل مبالغه و زیاده‌روی نبودند، ضمن اینکه همیشه پیرامون ائمه (ع) چنین شیعیان و اصحاب مخصوصی ـ اگر چه به صورت معدود ـ حضور داشته‌اند که آنها نیز می‌توانسته‌اند با توجه به ظرفیت بالای معرفت و لیاقت خود و البته در پرتو عنایت خاص اهل‌بیت (ع) به چنین عنایات و مراتبی دست پیدا کنند.

 

حال و با توجه جایگاه ارزشمند و بی بدیل علی بن مهزیار اهوازی و قرار گرفتن بقعه متبرک این صحابی جلیل القدر ائمه ، آیا متولیان امر در زمینه معرفی شخصیت ایشان به علاقمندان و محبین اهل بیت چقدر موفق بوده اند ؟

 

سوال اینجاست که چرا شهر اهواز به عنوان محل زندگی برترین و بهترین صحابی ۳ امام معصوم معرفی نمی گردد و عملا در این زمینه اقدامی صورت نمی گیرد ؟

 

باید دانست معرفی شخصیت علی بن مهزیار به عنوان نماد شهر اهواز علاوه بر ایجاد یک نگاه ویژه بر آن به عنوان یکی از شهر های مذهبی ایران ، موجب رونق گردشگر مذهبی و زائرانی خواهد بود که با هدف زیارت این صحابی جلیل القدر وارد شهر خواهند شد !

 

نگارنده ، با هدف تحقق این فعالیت مهم فرهنگی و مذهبی در کلان شهر اهواز ، پیشنهاداتی را به شرح ذیل مرقوم میدارد :

 

۱) نام علی بن مهزیار در ورودی های شهر نصب گردید و خوش آمد گویی مسافران با این عنوان انجام گیرد ” به اهواز شهر صحابی جلیل القدر اهل بیت علی بن مهزیار اهوازی خوش آمدید”

 

۲) نام برخی از خیابان ها و میادین شهر به نام علی بن مهزیار تغییر یابد .

 

۳) مدارس جدید التاسیس با نام علی بن مهزیار مزین شوند .

 

۴) کنگره بین المللی علی بن مهزیار اهوازی در اهواز برگزار گردد .

 

۵) با همکاری سازمان چاپ کتب درسی وزارت آموزش و پرورش ، داستان زندگی این صحابی جلیل القدر در کتب درسی نگاشته شود .

 

۶) رسانه ها و خبرگزاری ها و علی الخصوص صدا و سیما با تهیه گزارش های خبری نسبت به معرفی شخصیت این یار صدیق اهل بیت اهتمام ورزند .

 

۷) حوزه ی علمیه ای در کنار حرم مطهر بنا و تاسیس گردد .

 

 

۸ ) برنامه های فرهنگی و معرفتی حرم مطهر ؛ به صورت گسترده برگزار گردد .

 

۹ ) مراحل تجدید بنای حرم ؛ سرعت بیشتری گرفته و پایان یابد .

 

۱۰) نویسندگان و پژوهشگرا نسبت به تالیف و تحقیق در خصوص زندگانی علی بن مهزیار تشویق گردند.