اقدام نمایندگان خوزستان به بهانه انتقال آب و ترک جلسه فرصت سوزی بود گزارش تحلیلی تابا از انتقال آب خوزستان

اقدام نمایندگان خوزستان به بهانه انتقال آب و ترک جلسه فرصت سوزی بود

اقدام نمایندگان خوزستان به بهانه انتقال آب و ترک جلسه فرصت سوزی بود/مساله کم آبی اصفهان به دوره صفویان بازمی گردد/صنایع پر مصرف آب بر در کویر چه می کنند؟/کلانتری اعتقادی به کارکارشناسی شده ندارد/صرفه جویی آب باید در استان های کویری باشد نه در خوزستان و چهارمحال!/بودجه ذخیره آب به سازمان آب و برق خوزستان داده نشده است.

 

احسان سپهوند– چند نکته در زمینه سخنان کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص انتقال آب استان های خوزستان و چهارمحال بختیاری در هاله ای از ابهام مانده بود. نکاتی که لازم است برای مردم خوزستان روشن شود و بر اساس آن بتوان راه احقاق حق را پیش گرفت.

 

۱- کلانتری در جلسه شورای عالی اداری که در خوزستان با حضور معاون اول رییس جمهور، وزیر نیرو، وزیر صنعت معدن و تجارت و مسئولان استان برگزار شد در جواب نمایندگان خوزستان گفته بود که صدور مجوز انتقال آب بر اساس کار کارشناسی صورت گرفته است؟! لذا باید روشن شود که به چه شکلی و توسط چه افرادی این کار به اصلاح کارشناسی شده صورت پذیرفته است و این آمار ۴۰ درصد آب مازاد خوزستان از کجا سربرآورده است؟

 

۲- وقتی نهادی از پایتخت موظف به انجام مصوبه ای شود یا عزم کارشناسی داشته باشد بدون شک از نهادهای متبوع خود در استان ها استفاده خواهد کرد، فلذا باید بدانیم که آیا اداره کل محیط زیست خوزستان نیز در جریان صدور مجوز انتقال آب نقش داشته است؟

 

۳- آیا اقدام نمادین نمایندگان خوزستان در ترک آن جلسه اقدامی صواب و بهترین گزینه برای ابلاغ اعتراض به پایتخت خروج از جلسه و تعیین شرط بوده است؟

 

برای روشن شدن پاسخ سوالاتی که بر صدر نشست و همچنین پاسخ به چند سوال دیگر ترکیبی از یک عضو هیات علمی و متخصص آب، یک فعال سیاسی و کارشناس صنایع آب بر، و یک فعال محیط زیست که هر کدام در زمینه های خود به نوعی لیدر محسوب می شوند میزگردی را تدارک دیدیم که در ادامه گزارش این گفتگوها را خواهید خواند:

 

اقدام نمایندگان خوزستان در ترک جلسه فرصت سوزی بود

 

مهندس غلامرضا فروغی نیا فعال سیاسی و کارشناس صنعت فولاد (صنایعی که انتقال آب به سبب آنها رقم خورده است) در خصوص نقش اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان در صدور مجوز انتقال آب خوزستان گفت: قاعدتا سازمانی که متولی حفاظت از محیط زیست خوزستان است می بایست با استفاده از کارشناسان با تجربه، همه اطلاعات مربوط به مختصات زیست محیطی خوزستان را داشته باشد؛ خصوصا طی دو دهه گذشته که مسایل زیست محیطی استان مورد توجه ویژه قرار گرفته اند.

 

وی با تشکیک در نقش اداره کل اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان در ارایه نظرات کارشناسی صدور مجوز انتقال آب تصریح کرد: این اداره کل می توانسته از شرایط قدرتمندش در همه حوزه ها اعمال نظر نماید؛ لذا به نظر می رسد که مجموعه اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان از همه شرایط مطلع است اما در مورد اینکه تصمیمات ماخوذه در تهران، مستندات و تحلیل های استانی باشند باید راجع به آن با تامل بیشتری اظهار نظر نمود.

 

این فعال سیاسی در مورد نحوه اعتراض نمایندگان خوزستان در جلسه هیات دولت و ترک جلسه اذعان کرد: به نظر من در جایی که تریبون در اختیار ما بود بایستی از آن استفاده می کردیم نه اینکه آنرا رها کرده و از اقداماتی استفاده نماییم که ما را در موضع ضعف قرار دهد.

 

وی با اشاره به سخنان نماینده ولی فقیه در استان خوزستان در جلسه هیات دولت خاطر نشان کرد: زمانی که تریبون در اختیار آیت الله موسوی جزایری قرار گرفت به خوبی و با قاطعیت از حق مردم خوزستان دفاع شد، ولی نمایندگان این کار را نکردند.

 

فروغی نیا با انتقاد از عکس العمل نمایندگان خوزستان در زمینه ترک جلسه گفت: این شیوه ها در جایی که خودمان میزبان هستیم، موضع مظلومیت را برای کلانتری ایجاد کرد؛ این تریبون در اختیارمان بود و اعتراضات به این شکل مقداری چهره ما را مخدوش کرد.

 

مساله کم آبی اصفهان به دوره صفویان بازمی گردد

 

این کارشناس حوزه صنعت فولاد اذعان کرد: هر کسی می تواند ادعای کارشناسی کند، این اعداد ۴۰ درصد آب مازاد در خوزستان را از کجا استخراج کرده اند؟ آقایان اگر مدعی کار کارشناسی شده هستند بیایند در استان خوزستان و ببینند شرایط واقعی در اینجا چگونه است؟

 

وی پیشنهاد داد: از کارشناسان معتبر در زمینه محیط زیست دعوت به عمل آید که با اعداد و ارقامی که آقایان مدعی آن هستند درون استان سمینار برگزار کنند و از این طریق فضای لازم برای بحث کارشناسی و اظهار نظر مخالفان نیز باز شود تا از این طریق حقایق پشت پرده نهان نماند.

 

فروغی نیا با اعتراض نسبت به عدم ارایه نظرات کارشناسی واقعی تصریح کرد: همیشه می گویند کارشناسان گفته اند! خب این کارشناسان چه افرادی هستند؟ اعداد و ارقام این کارشناسان نامرئی با شرایط واقعی ما بسیار متفاوت است. اگر برای افکار عمومی ارزشی قایل هستند حداقل طی ۲۰ سال گذشته با برگزاری چند سمینار مردم را قانع می کردند؛ ولی وقتی مانند یک اتوبان یکطرفه عدد و رقم بیرون می دهند و این رفتار برای مردم قابل قبول نیست.

 

این فعال سیاسی با اشاره به پیشینه ماجرای انتقال آب به فلات مرکزی گفت: زمانی که صفویان برای اولین بار پایتخت ایران را به اصفهان بردند متوجه کم آبی در این منطقه شدند و برای همین هم دیگر پایتخت ایران در دوران بعد از صفوی هیچگاه اصفهان نماند؛ بنابراین موضوع کم آبی اصفهان نقل امروز و دیروز نیست.

 

صنایع پر مصرف آب بر در کویر چه می کنند؟

 

این کارشناس صنعت فولاد با بیان اینکه آقایان می گویند که انتقال آب برای تامین آب شرب است، افزود: باید از ایشان بپرسیم که طرح های توسعه فولاد مبارکه به ۲۵ میلیون تن از کجا آمده است؟! در ابتدای انقلاب در آغاز طرح نورد فولاد با ۴۰۰ هزار تن برنامه ریزی شده بود؛ اما چگونه این روزها دم از تولید ۲۵ میلیون تنی فولاد مبارکه به میان می آورند.

 

فروغی نیا ادامه داد: صنایع فولاد به شدت به آب نیاز دارند، وقتی که این مناطق زیرساخت های لازم را ندارند پس چه اصراری در توسعه‌ این صنایع در کویر وجود دارد، چرا این صنایع را به حاشیه های دریای جنوب منتقل نمی کنند؟!

 

وی در پایان گفت: حالا که قصد توسعه صنایع آب بر را در کویر مرکزی کرمان یزد و اصفهان دارند بایستی آب مورد نیاز خود را از طریق انتقال آب از نقاط دیگر تامین کرده و به واسطه این اقدام مخرب، خوزستان را دچار کم آبی، ریزگردها، خشکی نخیلات و از بین رفتن کشاورزی کنند.

 

کلانتری اعتقادی به کارکارشناسی شده ندارد

 

یوسف فرهادی بابادی فعال محیط زیست و روزنامه نگار در خصوص اینکه چرا رییس سازمان حفاظت محیط زیست اطلاعات کارشناسی شده را مبنای نامه محرمانه صدور مجوز انتقال آب دانسته است و آیا درون این بدنه کارشناسی مسئولان بومی خوزستان یا چهارمحال نیز حضور داشته اند یا خیر؟ گفت: آقای کلانتری اصلا اعتقادی به کار کارشناسی شده ندارد، برای نمونه در ماجرای انتقال آب ونک تمام کارشناسان و مسئولان ذی ربط مخالفت خود را در این زمینه اعلام کرده بودند اما ایشان در نهایت کار خود را انجام داد.

 

این فعال محیط زیست ادامه داد: در ماجرای انتقال آب ونک حتی وزرات نیرو مخالفت خود را اعلام کرده بود، در این جلسه مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان نیز حضور داشت. کلانتری بدون توجه به نظرات سایرین، مجوز انتقال آب ونک به رفسنجان را صادر می کند. صبح همان روز و پس از صدور مجوز انتقال آب، مدیرکل محیط زیست خوزستان از این تصمیم شوکه شده بود!

 

فرهادی بابادی با اشاره به تناقض آشکار موجود و اینکه سازمان حفاظت محیط زیست متصدی تعیین آب مناطق مختلف کشور نیست، افزود: نکته مهمی که بایستی مدنظر قرار گیرد این است که کلانتری مسئول استخراج نیازهای آبی کشور و تعیین درصد آب مازاد مناطق نیست، نکته ای که وجود دارد این است که وزارت نیرو مسئول تخصیص آب است و سازمان محیط زیست باید با توجه به حق آبه های زیست محیطی، مخالف خود را با طرح های انتقال آب اعلام کند؛ ولی اکنون برعکس شده است.

 

صرفه جویی آب باید در استان های کویری باشد نه در خوزستان و چهارمحال!

 

این فعال محیط زیست با اشاره به قانون در زمینه انتقال آب تصریح کرد: بر اساس قانون زمانی که می خواهند آب را انتقال بدهند، باید حوضه آبی مقصد برنامه های صرفه جویی آب را اعلام و با بازچرخانی به افزایش راندمان بپردازد، نه اینکه ابتدا این تصمیمات و برنامه ها برای مبداء گرفته شود با این وجود می بینید در این زمینه نیز کاملا برعکس عمل شده است.

 

وی ضمن پرده پرداشتن از فقدان نقش سازمان آب و برق خوزستان در برنامه های انتقال آب، با طرح سوالی اذعان کرد: سوال بعدی ما از آقای شمسایی است، وقتی که کلانتری می گوید که بودجه خوبی را ما برای ذخیره آب های مرزی به خوزستان تخصیص داده شده، چه میزان از این بودجه محقق شده است؟ پاسخ این است: هیچ!

 

بودجه ذخیره آب به سازمان آب و برق خوزستان داده نشده است

 

فرهادی بابادی با افشاء نامه محرمانه اول انتقال آب گفت: در نامه محرمانه نوشته شده که بودجه هنگفتی برای سازمان آب و برق خوزستان در نظر گرفته شده است، اما این حقیقت ندارد و سازمان آب و برق خوزستان عملا بدون بودجه مانده است و دستش برای تامین آب مورد نیاز استان خالی است.

 

وی ادامه داد: رییس جمهور گفته برای انتقال برای مصارف شرب موافقت دارد، خب ما نیز موافق هستیم. در نامه محرمانه اول که افشاء شد به صراحت به صنایع گفته بودند که میزان آب مورد نیاز خود را اعلام کنید در واقع مخاطب نام اول صنایع بودند.

 

این فعال محیط زیست با تقدیر از عکس العمل نمایندگان خوزستان در مقابل کلانتری خاطر نشان کرد: بدون شک برای پروژه های انتقال آب بودجه های میلیاردی تخصیص داده شده است از این رو از نمایندگان خوزستان انتظار می رفت در رایزنی های خود از تخصیص بودجه به پروژه های فاقد مجوز زیست محیطی انتقال آب کارون جلوگیری کنند، فلذا برخلاف نظر مهندس فروغی نیا با توجه به آشکار شدن ابعاد پشت پرده انتقال آب برای سایر هموطنان، من معتقدم اقدام نمایندگان درست بود.

 

 

وی ادامه داد: واکنش منطقی نمایندگان باعث شد عزل کلانتری به عنوان یک مطالبه جدی حتی در روزنامه دولتی ایران منعکس و بازتاب یابد اما ضروری است تا با رصد و پیگیری همیشگی مساله آب کارون با تشکیل کمیته ایی تخصصی و دائمی در مجمع نمایندگان استان در مجلس از ترفند های مافیای آب برای انتقال اب کارون جلوگیری کنیم.

 

ادامه را (اینجا) بخوانید