نیازمند راه‌اندازی خانه کبدی در رامهرمز هستیم در گفتگو با پهلوان بانو رامهرمزی مطرح شد؛

نیازمند راه‌اندازی خانه کبدی در رامهرمز هستیم

شهلا کمایی متولد سال ۱۳۵۶ رامهرمز است و از سن نوجوانی وارد ورزش شده است و در رشته‌های بدن‌سازی، دومیدانی، کبدی، دارت و امسال هم کشتی فعال بوده است.

 

خانم کمایی در گفت‌وگو با تابا شرکت جست و به سؤالات ما پاسخ گفت:

ـ از چه سالی کبدی را شروع کردید؟

 

شهلا کمایی: به‌طور فعال از نوجوانی کبدی را دنبال کردم و از بنیان‌گذاران رشته کبدی در رامهرمز به همراه استاد غلام مرادی زاده و محمد کلاه‌کج بودم و در این رشته توانستیم موفقیت‌های زیادی را کسب کنیم و بازیکنان حرفه‌ای تحویل استان و کشور بدهیم و چندین مرحله قهرمان استان شدیم و یک دوره هم با مربیگری خودم قهرمان کشور شدیم.

 

ـ اصلاً ورزش کبدی چه نوع ورزشی است؟

 

شهلا کمایی: کبدی همان «زو» یک بازی ایرانی است و اصل و منشأ این بازی بومی محلی است و این بازی نیاز به قدرت و مهارت دارد و کاملاً ساده و کم‌خرج است و نیاز به محوطه بزرگ و وسایل بازی ندارد، این بازی در تمام نقاط ایران مشهور است.

 

ـ از چه سالی مربی کبدی شدید؟

 

شهلا کمایی: از سال ۱۳۹۴ به‌طور رسمی مربی کبدی بانوان رامهرمز شدم که توانستم در این مدت رامهرمز را قطب کبدی استان نمایم. دوره مربیگری کبدی را با حضور سه مربی هندی به نام‌های خانم رانی با حضور استاد مرادی زاده که از افتخارات کبدی رامهرمز است و یک دوره هم افتخار مربیگری را داشته است گذراندم و از دیگر مربیان هندی خانم جین و آقای سوتار که هم‌اکنون سرمربی تیم ملی ایران است را گذراندم.

 

ـ لقب پهلوان بانو را چگونه کسب کردی؟

 

شهلا کمایی: لقب پهلوان بانو را با گذراندن دوره مربیگری اخلاق در ورزش در شهر مقدس مشهد کسب کردم با حضور استادان مطرح بهزاد هدهدی، عزیزی و علی‌رضا صفار زاده موفق به کسب گواهینامه اخلاق در ورزش و بصیرت و منش پهلوانی شدم.

 

ـ پیشینه کشتی کلاسیک بانوان در خوزستان از چه سالی است؟

 

شهلا کمایی: کشتی بانوان در خوزستان امسال استارتش زده شد و پس از استعدادیابی در اولین دوره مسابقات جام اروند که پس از دوره آموزشی کشتی با حضور مربی خارجی خانم اوکراینی، آموزش‌های موردنیاز را کسب و در مسابقات شرکت کردم و چون رامهرمز تیم کشتی بانوان نداشت با تیم اندیمشک در مسابقات شرکت کردم و در این مسابقات تیم‌هایی از شهرهای بهبهان، شوش، سوسنگرد، اهواز، آبادان و اندیمشک حضور داشتند و توانستم نایب‌قهرمانی استان را کسب کرده و موفق به دریافت حکم قهرمانی و مدال نقره شوم.

 

ـ کشتی کلاسیک بانوان چه نوع کشتی است؟

 

شهلا کمایی: این کشتی شبیه به کشتی آزاد است ولی تنها تفاوتش در نوع پوشش برای بانوان است.

 

ـ چرا در رامهرمز تیم کشتی راه‌اندازی نمی‌کنید؟

 

کمایی: توانایی راه‌اندازی تیم کشتی بانوان را در رامهرمز دارم و حتی نایب‌رئیس استان پس از کسب نایب‌قهرمانی از من درخواست کرد که تیم کشتی بانوان را در رامهرمز فعال کنم که نیازمند همکاری مسئولان هستیم.

 

سخن پایانی شما؟

 

شهلا کمایی: متأسفانه در رامهرمز خانه کبدی نداریم و امیدوارم که مسئولان همکاری کنند و خانه کبدی را راه‌اندازی کنیم و در پایان از عبدالله طاهری رئیس کانون شهید دامغانی که ما را یاری می‌دهند و به ورزش بانوان توجه خاصی دارند تشکر می‌کنم و از رئیس ورزش و جوانان رامهرمز نیز تشکر می‌کنم.