در شرایط بحرانی باید به مدیر شجاعت داد؛ نه ترس و تهدید معاون وزیر نیرو در همایش ملی سیلاب 98-97 اگر تکرار شود:

در شرایط بحرانی باید به مدیر شجاعت داد؛ نه ترس و تهدید

 

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با بیان اینکه در شرایط بحرانی باید به مدیر شجاعت داد، نه ترس و تهدید، عنوان کرد: نام همایش این است، «اگر سیلاب تکرار شود» به عقیده من اگر در این ماجرا وجود ندارد و قطعا تکرار می‌شود، زیرا خوزستان با طبیعت گرم و خشک دچار تغییر اقلیم شده است.

به گزارش تابا، قاسم تقی‌زاده خامسی، صبح امروز با حضور در همایش ملی سیلاب ۹۸-۹۷ اگر تکرار شود اظهار داشت: در سیل اخیر خوزستان با خسارات جانی(انسانی) مواجه نبودیم در صورتی که قبل از احداث سدها و چندین سال گذشته، افراد زیادی بر اثر سیل جان خود را از دست دادند.

 

وی با اشاره به این موضوع که از بحران سیل خوزستان می‌توان فیلم چند هزار دقیقه‌ای ساخت، افزود: سمینارهای بسیاری برگزار می‌شود که بعدها به کتبی جهت آموزش دانشجویان تبدیل می‌شوند، اما هیچگاه آموزه‌های آنها اجرایی نشده است، در حالی‌که اگر دستگاه‌ها از این آموزش‌ها استفاده عملیاتی کنند، به نتیجه مطلوب می‌رسند.

 

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با بیان اینکه در شرایط بحرانی باید به مدیر شجاعت داد، نه ترس و تهدید، عنوان کرد: نام همایش این است، «اگر سیلاب تکرار شود» به عقیده من اگر در این ماجرا وجود ندارد و قطعا تکرار می‌شود، زیرا خوزستان با طبیعت گرم و خشک دچار تغییر اقلیم شده است. از جهتی نیز باید بپذیریم، نیاز است تا همزیستی با سیل را بیاموزیم و از آموزه‌های جهانی درس بگیریم.

 

وی ادامه داد: تاریخ خوزستان نشان داده است که همیشه در خوزستان سیل رخ داده است و به همین منظور این سدها در خوزستان احداث شده‌اند؛ بنابراین از همه کسانی که در احداث این سدها اقدام کردند، تشکر می‌کنم.

 

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: درست است که سیل خوزستان بحران بود اما این بحران خوب بود و مدیرانی که درک بالایی دارند، از یک بحران، خوب استفاده می‌کنند و نمی‌گذارند بحران به مساله تبدیل شود.

 

تقی‌زاده خامسی با بیان اینکه سیل آزمون خوبی بود و مدیران با درک بالا از بحران به نحو احسن استفاده می‌کنند، گفت: در چندسال اخیر اتفاقات خوبی در رابطه با مدیریت سیلاب اتفاق افتاد و مدیریت‌های جدیدی وارد این عرصه شد که بر موضوع میان‌بخشی سیلاب تاکید دارند و طبق آن تنها یک سازمان مسئول رفع یک بحران مانند سیل نیست و همه باید وارد کار شوند.

 

وی در پایان با اشاره به درخواست استاندار خوزستان جهت تخصیص آب مورد نیاز برای اجرای فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری گفت: تخصیص آب برای اراضی فاز دوم این طرح قطعی است اما باید جدول و جزئیات ریز این طرح تهیه شود که باید این بحث کارشناسی به نتیجه برسد.