هفته گردشگری خوزستان، فرصتي که گذشت؟!

هفته گردشگری خوزستان، فرصتي که گذشت؟!

همه ما مي دانيم گردشگري به عنوان صنعت قرن ۲۱ مورد توجه همه کشورهاي دنياست و يکي از شاخص هاي مهم رشد اقتصادي، توسعه در صنعت گردشگري است . از طرفي وضعيت حساس کنوني و تحريم هاي ظالمانه در بخش صادرات نفتي که عمده بار بودجه اي کشور ما را به دوش مي کشد، اهميت و رشد اين صنعت را صد چندان مي کند. به لطف پروردگار به نظر مي رسد که متولي دولتي اين صنعت در استان خوزستان به اين نکات با جزئيات بسيار دقيق (آمارهاي تکفيکي، ساليانه، … ) اشراف کامل دارد.

 

براي مثال مي توان به اظهارات مديرکل ميراث فرهنگي خوزستان، حکمت الله موسوي اشاره کرد: صنعت گردشگری در دنیا رشد چشم‌گیری داشته، به‌طوری که برای بسیاری از کشورها، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین منابع درآمد، توسعه پایدار و ایجاد اشتغال به‌شمار می‌رود و سبب توسعه‌ اقتصادی شده است؛ از سویی، این صنعت را می‎توان جایگزین مناسبی برای صنایع بزرگ کشور در نظر گرفت.

 

این هدف به صورت ویژه در استان زرخیزخوزستان کاملاً دست‎یافتنی است؛ چراکه خوزستان زیبا با تاریخی بسیار کهن، آثار ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو و آثار متعدد ثبت‎شده در فهرست آثار ملی، طبیعتی بکر و زیبا، تعدد و تنوع اقوام همدل خوزستان، از جمله ظرفیت‌های بسیاری برای جذب گردشگر داخلی و خارجی دارد.

 

و همچنين ايشان در همایش نکوداشت مهرماه ۱۳۹۸ به مناسبت روز جهانی گردشگری گفت: گردشگری می تواند صنعت دوم خوزستان شود!

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان تصریح کرد: برخی بخش‎های شهرستان‎های استان همچون مال‎آقا در باغملک چنان ظرفیتی دارند که بیش از ۵۰۰ مجتمع گردشگری را در دل خود جای دهند؛ این درحالی است که در شهرستان‎های اندیمشک و دزفول نیز مناطق بکر گردشگری‎ای وجود دارد که بعضاً مردم خود این شهرستان‎ها نیز از آن بی‎اطلاع‌اند و از این رو باید در راستای معرفی جاذبه‎های گردشگری شناخته نشده استان، تولید محتوا کرد.

 

– اما با توجه به اين اشراف، چه اقداماتي در صنعت گردشگري خوزستان توسط اين سازمان مطبوع رقم خورده است؟ براي مثال مي توان به اقدامات صورت گرفته و نگرفته اين اداره کل عريض و طويل در هفته گردشگري اشاره نمود که مي توان مشتي نمونه خروار از فعاليت هاي معاونت گردشگري و سرمايه گذاري در طول سال در راستاي پيشبرد اظهارات اين مديرکل آگاه که خود از بدنه کارشناسي اين سازمان بوده، در توسعه و تقويت صنعت گردشگري خوزستان اشاره کرد!

 

دکتر شجاعي، سرپرست معاونت گردشگری، اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان در اعلام برنامه هاي اين هفته ابتدا اظهار امیدواری کرد: با تعاملاتی که صورت می‎گیرد می توان تمام برنامه‎های پیشنهادی را در هفته گردشگری عملیاتی کرد. درخور ذکر است، برنامه‎های گفته‎شده برای اجراء همزمان با هفته گردشگری و به مناسبت روز جهانی جهانگردی از پنجم تا دوازدهم مهرماه ۹۸ درنظر گرفته شده‎اند.

 

اقدامات خاصی که مدنظر ایشان بود عبارتند از: راه‎اندازی تور اهوازگردی، راه‎اندازی قطار گردشگری در محورهای اهواز ـ شوشتر و اهواز ـ خرمشهر،  راه‎اندازی تونل گردشگری،گردشگری کودک، مسابقه نقاشی کودک، نواختن زنگ گردشگری در مدارس استان، همایش بزرگداشت هفته گردشگری، زیارت از گلزار شهدا، افتتاح یک دفتر خدمات مسافرتی در دزفول، افتتاح بوم‎گردی، تجلیل از میناکاران مندایی، کارگاه‎های آموزشی گردشگری در شهرستان‎های خرمشهر، اهواز و ماهشهر با تخفیفات ویژه، نمایشگاه صنایع دستی در ایستگاه راه‎آهن اهواز، ارائه تخفیفات ۲۰ تا ۳۰ درصدی در هتل‎های سطح استان و تجلیل از دست‎اندرکاران و فعالان حوزه گردشگری.

 

در ادامه معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان تصریح کرد: ما روز سه شنبه نشست با راهنمایان گردشگری و تجلیل از فعالان گردشگری ساعت ۱۱-۹ صبح در محل هتل پارس تجلیل از راهنمایان، تشکل‌های مردم نهاد حوزه گردشگری، فعالان و همکاران گردشگری اداره کل و شهرستان‌هاو تا روز ۱۲ مهر ماه نمایشگاه گردشگری خوزستان مینیاتور ایران ساعت ۱۸ تا ۲۲ – ساحل غربی کارون انتهای خیابان ۱۳ شرقی (نمایشگاه صنایع‌دستی و سوغات، گالری عکس، کودک و گردشگری (نقاشی و تئاتر کودک با موضوع گردشگری)، ساخت المان‌های گردشگری با سفال و غرفه تسهیل گری بانوان، غرفه عکاسی، سیاه چادر عشایر بختیاری و عربی نقاشی دانشجویان دانشکده هنر از جاذبه‌های گردشگری، غرفه محرم در خوزستان و …)، گالری عکس جاذبه‌های گردشگری ساعت ۲۰-۱۸ -گالری عکس سه راه فرودگاه برپا می‌گردد.

 

این مقام مسئول تصریح کرد: کارگاه آموزشی معرفی جاذبه‌های گردشگری در مدارس، ساعت ۱۰-۸ صبح – دبستان پسرانه فروغی، گردشگری سبز ساعت ۱۲-۱۰ صبح – پاکسازی (بافت قدیم عامری – بوستان همجوار پل سیاه اهواز)، تور رایگان شبانه اهوازگردی از ساعت ۲۱-۱۹ – از محل اداره کل میراث فرهنگی تا محل نمایشگاه روز چهار شنبه انجام غبار روبی و زیارت گلزار شهدا ساعت ۱۰-۹ صبح – گلزار شهدا اهواز، دوچرخه سواری با شعار گردشگری کم شتاب ساعت ۱۲-۹ صبح – مسیر: اداره کل میراث فرهنگی– مرقد علی ابن مهزیار اهوازی- آرامستان تاریخی منطقه ۷ اهواز – پارک کوهساران – این اداره کل (پل سفید) پنجشنبه انجام می‌پذیرد. همچنین روز جمعه پیاده روی ساعت ۱۰-۷ صبح – ساحل کارون حد فاصل پل‌های تاریخی سیاه و سفید اهواز انجام می شود.

 

… و اما نگاهي اجمالي و بررسي اقدامات هفته گردشگري خوزستان در مهرماه ۱۳۹۸ :

 

۱) راه‎اندازی تور اهوازگردی… اين برنامه قرار است چه خدمتي به صنعت گردشگري خوزستان بکند؟ تور اهوازگردي پيش از اين به صورت مداوم توسط چند آژانس گردشگري به صورت مداوم در روزهاي نوروز با همياري شهرداري اهواز اجرا شده بود!

 

۲) راه‎اندازی قطار گردشگری در محورهای اهواز ـ شوشتر و اهواز ـ خرمشهر… اين تور به دليل عدم هماهنگي بين اداره کل ميراث فرهنگي و اداره کل راه اهن جنوب اجرايي نگرديد!

 

۳) راه‎اندازی تونل گردشگری…همچنان دوستداران حوزه ميراث فرهنگي و گردشگري خوزستان و ايران در پي کشف اين تونل عجيب گردشگري هستند و اين تونل چگونه تونلي است که کارشناسان صنعت گردشگري را دچار بهت و تعجب نموده است!

 

۴) گردشگری کودک؟

 

۵) مسابقه نقاشی کودک…اين گردشگري با چه هدفي اتفاق افتاد؟ آيا براي ترويج فرهنگي گردشگري در جامعه و يا حد انجام پرکردند هفته گردشگري بود؟ و در اجراي کداميک از برنامه هاي گردشگري کودکان نقش بارزي و کليدي در اين برنامه هاي اين هفته داشتند؟

 

۶) نواختن زنگ گردشگری در مدارس استان… با استاندار خوزستان و چندتن از مديران فرهنگي استان زنگ گردشگري نواخته شد! هدف از نواختن اين زنگ راهبردي چه بود؟ و نواختن اين زنگ با اين حجم بي شمار فعاليت هاي تبليغاتي و خودنمايي ها چه کمکي به صنعت محتضر گردشگري خوزستان مي کند؟

 

۷) همایش بزرگداشت هفته گردشگری… در اين هفته شاهد برگزاري دو همايش مشابه تحت عنوان تقدير از فعالين و بررسي صنعت گردشگري خوزستان بوديم اول همايش در اتاق بازرگاني اهواز با حضور پرشور پرسنل دو سازمان ميزبان و مهمان و مديران و مشاورين هميشه در صحنه جلسات و دومي، دور همي ساليانه اهالي گردشگري استان که به سنت هرساله در هتل پارس اهواز برگزار شد. خروجي اين دو همايش بغير از تکرار مکررات از سوي مديران و اعلام درخواست هاي هميشگي از سوي فعالين و همچنين توزيع تعداد متنابه اي لوح تقدير به منتقدين و محبين اين سازمان چه ره آورد ديگري داشت؟

 

۸) زیارت از گلزار شهدا… زيارت مزار شهدا و قهرمانان دفاع مقدس هميشه و در همه حال کاري است نيکو و پسنديده اما از مديران ارشد و تاثير گذار استان در صنعت گردشگري بايد پرسيد که آيا به آرمانهاي شهدا وفادار هستند؟ استاني که با تلاش اين قهرمانان که براي نگهداري وجب به وجب آن خون ها اهدا کرده اند و امروز يکي از استانهاي محروم و کم برخوداراست. يکي از راه هاي خروج اين استان  ازمحروميت رونق صنعت گردشگري از جمله گردشگري دفاع مقدس است که مي تواند اداي ديني درخور به شهدا و ايثارگران دفاع مقدس است. در اين راستا چه قدم هاي اساسي برداشته شده است؟ آيا بهتر نيست با اقتداء به شهدا و رزمندگان دفاع مقدس در حوزه مديريت خود جهادي کار و عمل کنيم؟ تا فرداي قيامت شرمنده شهداي وطن نباشيم.

 

۹) افتتاح یک دفتر خدمات مسافرتی در دزفول… آيا افتتاح يک دفتر خدمات گردشگري در شهر دزفول که هم اکنون چند ده دفتر فعال خدمات گردشگري دارد اينقدر مهم است؟ نکته جالب آن است که چند روز پس از پايان هفته گردشگري ۴ دفتر و شرکت خدمات گردشگري در استان بعلت تخلفات تعطيل شدند و حتي اگر مورد بالا يک مورد آماري بدانيم اداره کل ميراث فرهنگي خوزستان سه صفر به خودش باخته است!

 

۱۰) افتتاح بوم‎گردی… در حوزه اقامت گاه هاي بومگردي کدام اقامت در کدام شهر و روستا افتتاح شده است؟ در صورت افتتاح اين اقامتگاه چه تسهيلات و خدماتي از ان سازمان دريافت کرده است؟ يا مانند اکثر موارد سازمان مطبوع خود بزرگ ترين مانع بر سرراه فعاليت فعالين حوزه بوم گردي است؟ و از طرفي طبق فرمايشات آن مدير محترم در ۷ مرداد ۱۳۹۸ موسوي، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان خوزستان گفت: از تعداد ۳۲ مجوز بومگردی که در استان خوزستان صادر شده است، تنها چهار مورد آن فعال هستند. در صورتي که افتتاح يک مورد بومگردي درست باشد باز هم اين اداره کل تعداد بیست و هفت اقامتگاه بوم گردي به استان مظلوم خوزستان بدهکار است!

 

۱۱) تجلیل از میناکاران مندایی… حکايت تجليل از ميناکاران فرهيخته و هنرمند اهواز که با تلاش هاي آنها شهر اهواز بعنوان شهر ملي ميناکاري شناخته شد مانند مثل معروف در و همسايه ياري کنند تا من شوهر داري کنم است زيرا مراسم در محل منداييان با پذيرايي انجمن منداييان و اهدا لوح هاي تهيه شده توسط انجمن منداييان صورت پذيرفته است و پيدا کنيد پرتقال فروش را…آيا شايسته نبود اين تجليل به نحوي برجسته و در سطح استاني و ملي با پوشش خبري مناسب در مناسبتي مرتبط با صنايع دستي ويا قوم مندايي اجرا مي شد؟

 

۱۲) کارگاه‎های آموزشی گردشگری در شهرستان‎های خرمشهر، اهواز و ماهشهر با تخفیفات ویژه…

۱۳) نمایشگاه صنایع دستی در ایستگاه راه‎آهن اهواز… با کمال تاسف برگزار نشد!!!

۱۴)  ارائه تخفیفات ۲۰ تا ۳۰ درصدی در هتل‎های سطح استان… واقعا کي داده و کي گرفته؟!

۱۵) از توانایی‎ها و ظرفیت‎های سمن ها در توسعه صنعت گردشگري… لطفا مثال بزنيد؟

 

۱۶)-پاکسازی (بافت قدیم عامری – بوستان همجوار پل سیاه اهواز، پارک کوهساران) محوطه تاريخي شهر اهواز… بهتر نبود بجاي اجراي حرکات نمادين که صرفا جهت ژست هاي منتهي به عکس خبري ميشود در صحن علني شوراي شهر با حضور شهردار و اعضاي شورا به تصويب تفاهمنامه اي با مضمون پاکسازي و بهسازي مسير گردشگري اهواز دست يافت؟

 

(۱۷  در هفته گردشگري نمايشگاهي تحت عنوان خوزستان مينياتور ايران برگزار شد، عنوان اين نمايشگاه اين تصور را در ذهن مخاطب ايجاد ميکرد با که با خلاصه اي از خوزستان بزرگ مواجهه خواهد شد که در فضاي کوچک، تمام مشخصات و محاسن استان را مي توانند به ببينده معرفي کند، در ابتدا بايد گفت که اگر قصد برگزاري چنين نمايشگاهي را داريم بهتر است بجاي مرکز استان خود اين نمايشگاه را در پايتخت و يا کلانشهرهاي ديگر کشور برگزار مي شد، از اين نکته که بگذريم بايد از برگزارکنندگان اين نمايش بخاطر اوج بد سليقگي در انتخاب محل برگزاري، زمان، محتوا و شيوه اجراي آن بسيار تقدير کرد بطوري که با وجود عنواني به اين بزرگي، در هواي گرم و شرجي اين فصل از شهر اهواز و در يک پارک پر ترافيک و منحصرا با پنج غرفه صنايع دستي بهمراه  چند غرفه متفرقه برگزار شد!!!

 

۱۸)  ودر نهايت بايد پرسيد هدف از صنعت گردشگري توسعه موزون و پايدار تمامي نقاط استان بويژه نقاط محروم و کم برخوردار نيست؟ پس چرا تمامي برنامه هاي هفته گردشگري متمرکز در مرکز استان و فقط در حدشعار، نمايش و خودنمايي بود؟

 

۱۹) ادامه دارد…