هفت شکاف دایک مرزی هورالعظیم هنوز ترمیم نشده است

هفت شکاف دایک مرزی هورالعظیم هنوز ترمیم نشده است

معاون محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به هفت شکاف باقیمانده در دایک مرزی هورالعظیم، خواستار ترمیم هر چه سریع تر این سد خاکی، برای جلوگیری از تخلیه آب هور به سمت بخش عراقی این تالاب شد.

 

به گزارش تابا؛سید عادل مولا اظهار داشت: در زمان وقوع سیلاب در فروردین امسال ۹ شکاف در دایک مرزی هورالعظیم (هشت شکاف در مخزن شماره یک و یک شکاف در مخزن شماره ۲) ایجاد شد تا سیلاب به بخش عراقی این تالاب هدایت شود.

 

وی افزود: با پایان شرایط سیلابی و کاهش دبی رودخانه کرخه، در حال حاضر ۲ شکاف مسدود شده و اقدام برای مسدود کردن مابقی شکاف‌ها آغاز شده است.

 

مولا با تاکید بر تسریع در مسدود کردن خرابی‌های دایک مرزی، تصریح کرد: هم اکنون ۱۵۰ مترمکعب درثانیه آب از بخش ایرانی تالاب به سمت بخش عراقی تخلیه می‌شود، که در صورت ادامه این شرایط، با توجه به گرمای هوا و تبخیر بالا، در روزهای آینده شاهد کاهش شدید آب تالاب و اتلاف آبزیان خواهیم بود.

 

وی سطح آب دار هورالعظیم را ۸۰ تا ۸۴ درصد عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ورودی آب از رودخانه کرخه به هورالعظیم در حدود ۲۰۰ مترمکعب درثانیه و عمق تالاب به طور متوسط سه متر است.

 

مولا درباره لزوم یکپارچه سازی هورالعظیم که خواسته فعالان محیط زیست است، توضیح داد: اگر چه یکپارچه سازی ضروری است اما اولویت با آبگیری بخش ایرانی تالاب است، بنابراین با توجه به اینکه شیب هور به سمت بخش عراقی آن است، ادامه خروج آب به سوی دیگر دایک مرزی، کاهش شدید حجم آب را به دنبال خواهد داشت؛ از سوی دیگر بخش عراقی تالاب در حال حاضر پرآب است و نیازی به تخلیه آب ندارد.