هنرمندان در اشاعه فرهنگ دفاع مقدس باید بیشتر تلاش کنند

هنرمندان در اشاعه فرهنگ دفاع مقدس باید بیشتر تلاش کنند

مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران با بیان اینکه در عرصه اقتباس از صحنه های واقعی دفاع مقدس در هنر نمایش خوب عمل نکرده ایم گفت:هنرمندان در اشاعه فرهنگ دفاع مقدس باید بیشتر تلاش کنند.

 

به گزارش تابا؛حمید نیلی چهارشنبه‌شب در مراسم اختتامیه بیست و یکمین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر اظهار داشت:هنر نمایش در اشاعه فرهنگ دفاع مقدس و بیان زندگی‌نامه شهدای منطقه محوری همچون شهید جهان‌آرا و بهنام محمدی ورود نکرده است ضمن اینکه اقشار مختلف به خصوص جوانان که نقش اساسی و کلیدی در جنگ تحمیلی داشتند به‌خوبی در تئاتر دفاع مقدس معرفی نشده اند.

 

وی به نگارش کتاب‌ها و رمان‌های شاخص نزدیک به واقعیت ازجمله کتاب دا در عرصه دفاع مقدس اشاره کرد و بیان داشت: این آثار بر گفته از روح وطن‌پرستی در کشور نوشته‌شده‌اند که باید از آنها در نگارش نمایشنامه‌های دفاع مقدس اقتباس کرد.

 

وی اظهار داشت:در نمایشنامه‌نویسی تئاتر دفاع مقدس مشکل‌داریم و باید از آثار نوشته‌شده فاخر در این زمینه برای تقویت روحیه ایثار و شهادت در کشور بهره گرفت.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند نیز گفت:برای تولید آثار فاخر در زمینهٔ تئاتر دفاع مقدس نیاز جدی به توجه و تحقیق در آثار دفاع مقدس و نوشته‌های رزمندگان جنگ تحمیلی داریم.

 

همایون قنواتی اظهار داشت:دفاع مقدس بخش جدانشدنی از تاریخ ایران است و باید با نگاه جدی‌تری به آن نگاه کرد.

 

وی افزود:متاسفانه در تولید آثار دفاع مقدس رنج‌ها، آسیب‌ها و سختی‌های مهاجرین جنگ تحمیلی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد که نیاز است برای بیان آن بررسی و تحقیق بیشتری انجام شود و آثار خوبی در این زمینه در بخش تئاتر تولید گردد.

 

بیست و یکمین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر که روز شنبه با نمایش ۲ تئاتر صحنه‌ای و پنج تئاتر خیابانی در خرمشهر آغاز بکار کرد چهارشنبه شب با معرفی آثار برتر به کار خود خاتمه داد.

 

٨٧ نمایش صحنه‌ای و ۷۲ اثر نمایشی میدانی از ۲۱ استان کشور به دبیرخانه اثر ارسال شده بود که درنهایت ۱۰ اثر نمایشی در بخش صحنه و ۱۰ اثر نمایشی در بخش خیابانی در این مسابقه حضور یافته و ۲ اثر نمایش خیابانی نیز خارج از مسابقه اجرا ‌شد.