هوای ۱۱ شهر استان در وضعیت ناسالم قرار گرفت

هوای ۱۱ شهر استان در وضعیت ناسالم قرار گرفت

اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست خوزستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: هوای ۱۱ شهر خوزستان در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به پیش‌ازظهر پنجشنبه در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و ناسالم قرار گرفت.

به گزارش تابا و به نقل از اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، شاخص کیفی هوای اهواز در این مدت ۱۸۶، شادگان ۱۶۰، شوشتر۱۷۰، هندیجان ۱۶۱ و آبادان ۱۵۹ بوده که در وضعیت ناسالم قرار دارند.

همچنین شاخص کیفی هوای شوش ۱۲۵، حمیدیه ۱۳۵، گتوند ۱۳۵، دزفول ۱۰۸، ماهشهر ۱۰۶ و اندیمشک ۱۲۷ بود که برای گروه‌های حساس ناسالم هستند.

 

در این مدت شاخص کیفی رامشیر، بندرامام، امیدیه و رامهرمز قابل قبول بوده است.

 

در شرایط هوای پاک (۰ تا ۵۰) کیفیت هوا خوب است و پیامدی بهداشتی ندارد. در شرایط هوای سالم (۵۱ تا ۱۰۰) کیفیت هوا قابل قبول است؛ اما برخی از مواد آلاینده ممکن است مشکلات مختصری برای شماری از افراد به‌ طور غیرمعمول حساس به آلودگی هوا ایجاد کنند.

 

در شرایط هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (۱۰۱-۱۵۰) افراد گروه حساس از جمله افراد مبتلا به بیماری های ریوی مانند آسم، افراد دارای بیماری قلبی، کودکان و سالمندان ممکن است دچار مشکل و ناراحتی تنفسی شوند.

 

در شرایط هوای ناسالم (۱۵۱-۲۰۰) همه افراد در صورت قرار گرفتن درازمدت در معرض هوای با این شدت آلودگی ممکن است دچار علایم تنفسی شوند؛ افراد گروه حساس ممکن است دچار پیامدهای بیشتری شوند.

 

پدیده اینورژن یا وارونگی هوا از اوایل هفته بر شهرهای صنعتی خوزستان به ویژه اهواز حاکم شده و ارتفاع این پدیده روز چهارشنبه در اهواز ۳۰۰ تا ۴۰۰ متر گزارش شده است. هواشناسی خوزستان از ادامه آلودگی و غبار محلی در شهرهای صنعتی خوزستان تا جمعه آینده خبر داده است.

 

اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان روز چهارشنبه نیز هوای ۹ شهر خوزستان را آلوده اعلام کرد.