واکسن آنفلوآنزای ایرانی از سال آینده در بازار توزیع می‌شود

واکسن آنفلوآنزای ایرانی از سال آینده در بازار توزیع می‌شود

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه دارو و تجهیزات پزشکی خارجی در نهایت سختی و با کارشکنی‌های دشمن وارد کشور می‌شود، گفت : از سال آینده واکسن آنفلوآنزای ایرانی در بازار توزیع می‌شود تا دیگر بیماران نگران واردات واکسن نباشند.

به گزارش تابا؛محمدرضا شانه ساز در رابطه با مشکلات موجود برای واردات واکسن آنفلوآنزا، گفت: هیچ دارویی به راحتی وارد ایران نشده و واردات دارو و تجهیزات پزشکی در نهایت شیطنت و کارشکنی‌های دشمن انجام می‌شود. در حال حاضر به دلیل شرایط به وجود آمده و افزایش تقاضا برای واکسن آنفلوآنزا، مردم تا حدودی روند سخت واردات دارو را مشاهده کردند؛ این مسیر ناهموار برای همه داروها و تجهیزات پزشکی وجود دارد.

 

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور ادامه داد: برای واردات دارو با مشکلات بسیاری در زمینه تامین و انتقال ارز رو به رو هستیم چرا که دشمنان با کمپانی‌های معتبر و شرکت‌های دارویی که به ایران دارو بفروشند به شدت برخورد می‌کنند.

 

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در حال حاضر کمبود عمومی و گسترده دارو وجود ندارد تصریح کرد: تعداد محدودی از داروهای بیماران خاص با چالش مواجه بوده و خانواده بیماران برای تهیه به موقع آنها با مشکلات عدیده ای رو برو هستند اما ما همواره تلاش می‌کنیم با هر سختی این داروها را وارد کشور کنیم.

 

شانه ساز با تاکید بر اینکه ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود، افزود: هدفمان این است که تا سال آینده واکسن آنفلوآنزا را هم در داخل تولید کنیم. هر چند مقرر بود این اتفاق در سال جاری بیافتد که به دلیل تحریم ها برخی از مواد اولیه مورد نیاز به موقع به دستمان نرسید و شرکت‌های دانش بنیان نتوانستند دارو را در زمان بندی مقرر به بازار برسانند. از این رو حتما در سال آینده واکسن آنفلوآنزا ایرانی خواهیم داشت تا دیگر بیماران نگران واردات آن نشوند.