واکسیناسیون بیش از ۲ میلیون رأس دام جهت کنترل آبله گوسفندی در خوزستان

واکسیناسیون بیش از ۲ میلیون رأس دام جهت کنترل آبله گوسفندی در خوزستان

مدیرکل دامپزشکی خوزستان از واکسیناسیون بیش از ۲ میلیون رأس دام جهت کنترل بیماری آبله گوسفندی در ۵ ماهه نخست سالجاری درسطح دامداری های استان خبر داد.

 

به گزارش تابا؛دکتر مصطفی کنارکوهی اظهار کرد: جهت کنترل بیماری آبله گوسفندی در خوزستان در ۵ ماهه نخست سالجاری ، ۲ میلیون و ۳۲۳ هزار و ۷۸۶ رأس گوسفند و بز بر علیه بیماری آبله واکسینه شدند.

 

وی تصریح کرد: آبله گوسفند و بز یک بیماری ویروسی بسیار واگیر، شدید و اغلب کشنده است و این بیماری به دلیل درصد واگیری زیاد و ایجاد تلفات و خسارات اقتصادی حائز اهمیت می باشد.

 

دکتر کنارکوهی افزود: بیماری آبله دراکثر موارد با بثورات جلدی در اطراف دهان، صورت ونواحی کم موی بدن، تب، درگیری دستگاه تنفسی، جراحات احشایی وگاهی سقط جنین خود را نشان می‌دهد. این بیماری می‌تواند از طریق تماس مستقیم بین دام‌ها در دامداری‌ها، از دام آلوده به دام‌های سالم گله منتقل ‌شود و مهمترین و اساسی‌ترین روش پیشگیری و کنترل بیماری آبله اقدامات بهداشتی و قرنطینه‌ای و آموزش است.

 

کنارکوهی بیان كرد: واکسیناسیون دام‌ها در روستاها از جمله اقدامات مؤثر در کنترل و پیشگیری این بیماری است که واکسیناسیون دام‌های منطقه توسط کارشناسان دامپزشکی خوزستان انجام می‌شود.

 

وی ادامه داد: دامپزشکی در کنار فعالیت بهداشتی، قرنطینه‌ای و پیشگیری، اقدامات آموزشی و ترویجی را برای افزایش آگاهی دامداران در خصوص خطر بیماری‌های دامی و مشترک بین انسان و دام در دستور کار دارد.

 

مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: ضروری است دامداران در صورت مشاهده تلفات غيرعادی در گله موضوع را سريعا به دامپزشکی واحد اطلاع‌رسانی کنند.