واکسیناسیون ۴۲۸۲ قلاده سگ در برابر بیماری هاری طی پنج ماه گذشته

واکسیناسیون ۴۲۸۲ قلاده سگ در برابر بیماری هاری

مدیر کل کل دامپزشکی استان خوزستان از واکسینه شدن ۴۲۸۲ قلاده سگ در برابر بیماری هاری طی ۵ ماه گذشته خبر داد .

به گزارش تابا؛دکتر مصطفی کنارکوهی با بیان اینکه بیماری هاری یک بیماری ویروسی بسیار خطرناک و مشترک بین انسان و دام بوده و اهمیت این بیماری در غیرقابل درمان و کشنده بودن آن است، گفت: پیشگیری از ورود بیماری هاری به جمعیت دام‌های اهلی و جامعه انسانی بسیار مهم است.

 

کنارکوهی اضافه کرد: مشکل در بلع، حالت تهوع و استفراغ، سرگیجه، دردهای شکمی و اسهال، تنگی نفس، سرفه خشک، نگرانی و ترس، تحریک پذیری، بیقراری، انقباضات عضلانی، خشونت و رفتار تهاجمی، آبریزش بیش از حد از دهان، ترس از آب و ترس از نور از مهمترین علایم بیماری هاری است که در نهایت منجر به مرگ فرد مبتلا می‌شود.

 

مدیر کل دامپزشکی استان خوزستان با اشاره به غیرقابل درمان بودن این بیماری تاکید کرد: واکسیناسیون سگ‌های صاحب‌دار شامل سگ‌های گله و نگهبان ، فرهنگ سازی، ارایه آموزش‌های لازم به منظور شناخت بیماری و نحوه کنترل و پیشگیری از آن، مهم‌ترین اقدامات پیشگیرانه اداره کل دامپزشکی استان در راستای مبارزه با این بیماری مهلک است.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: دامداران باید ضمن واکسیناسیون سگ‌های گله با بهسازی اماکن دامی و ایجاد حصار مناسب از ورود حیوانات وحشی به دامداری ها جلوگیری کنند.