وضعیت تالاب‌های خوزستان در شرایط نسبی خوبی قرار دارد

وضعیت تالاب‌های خوزستان در شرایط نسبی خوبی قرار دارد

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به وضعیت تالاب‌های استان بیان کرد: در مجموع وضعیت تالاب‌ها غیر از تالاب هورالعظیم در شرایط نسبی خوبی قرار دارد که امیدواریم با تامین حق‌آبه تالاب‌ها وضعیت به همین منوال باشد.

 

به گزارش تابا؛محمدجواد اشرفی در نشست مقابله با مخاطرات زیست محیطی در اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان با اشاره به اینکه بخشی از خروجی تالاب هورالعظیم ناشی از تبخیر آب و بخش دیگر به دلیل شکستگی ایجاد شده در دایک مرزی هورالعظیم بوده افزود: تقریبا ۹۳ درصد شکستگی‌ها دایک هورالعظیم ترمیم شده است.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان اینکه هم اکنون ۷۳ درصد سطح تالاب هورالعظیم زیر پوشش آب است گفت: تالاب هورالعظیم در مرداد امسال یک میلیارد و ۸۰۰ متر مکعب آب داشت که ۹۹ هزار هکتار از تالاب زیر پوشش آب بود و در مهر همین میزان به یک میلیارد و ۳۸۰ مترمکعب رسید.

 

اشرفی با اشاره به وضعیت تالاب شادگان توضیح داد: ۱۱۰ هزار هکتار تالاب شادگان در مرداد امسال زیر پوشش آب بود که این میزان در مهر به ۹۴ هزار هکتار رسید و می توان گفت اکنون ۸۴ درصد سطح تالاب زیر پوشش آب است.

 

وی گفت: از ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار سطح کلی تالاب میانگران، یک هزار و ۹۸۰ هکتار آن در مرداد امسال و یک هزار و ۱۲۰ هزار هکتار آن در مهر جاری زیر پوشش آب است که معادل حدود ۵۷ درصد از ظرفیت تالاب است؛ تالاب بامدژ نیز ۲ هزار و ۹۰۰ هکتار آن در مرداد امسال زیرپوشش بود که در مهر این رقم به ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار معادل ۵۰ درصد از ظرفیت تالاب رسید.

 

اشرفی بیان کرد: در سطح خوزستان ۲۲ ایستگاه سنجش آلودگی هوا وجود دارد که بر اساس پایش این ایستگاه ها در نیمه نخست امسال پنج روز پاک، ۱۶۳ روز سالم، ۱۶ روز ناسالم برای گروه‌های حساس، سه روز ناسالم برای همه گروه‌ها و سه روز کاملا نامناسب گزارش شده در حالی که در نیمه نخست پارسال سه روز پاک، ۹۹ روز سالم، ۶۵ روز ناسالم، ۱۵ روز ناسالم برای همه گروه‌ها و چهار روز در شرایط خطرناک گزارش شده بود.

 

وی با اشاره به وضعیت روزهای گرد و غبار در ۶ ماه نخست پارسال گفت: ۲۱ روز خاکی در نیمه نخست سال ۹۷ و ۱۷ روز خاکی در نیمه نخست سال ۹۸ داشتیم و بر این اساس می توان گفت گرد و غبار در امسال به نسبت مدت مشابه پارسال، به دلیل بارندگی اوایل سال ، کاهش داشته است.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان اینکه در مجموع ۲ هزار و ۳۶۰ میلیارد ریال امسال برای پیشگیری و مقابله با گرد و غبار در خوزستان تختصیص یافته بیان کرد: از این میزان اعتبار ۷۰۰ میلیارد ریال سهم اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، ۹۵۰ میلیارد ریال سهم جهاد کشاورزی و ۶۵۰ میلیارد ریال سهم سازمان آب و برق خوزستان است که البته میزان اعتبارات نسبت به پارسال به دلیل اینکه استان‌های بیشتری در حوزه گرد و غبار وارد شده اند کاهش یافته است.

 

وی در خصوص اعتبارات اختصاص یافته به شهرداری اهواز برای ادامه اجرای پروژه کمربند سبز اهواز گفت: شهرداری اهواز عنوان می‌کند اعتبار دیگری جز ۵۰ میلیارد ریال به آنها اختصاص نیافته است و باید این مساله مشخص شود که بقیه اعتبارات این حوزه در کجا هزینه شده است.