پایداری آب شرب استان خوزستان در شرایط سیلابی معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان خبر داد؛

پایداری آب شرب استان خوزستان در شرایط سیلابی

معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به ورود حجم عظیم سیلاب به رودخانه‌های استان و افزایش شدید کدورت آب، از تأمین آب شرب شهرستان‌های اهواز، آبادان، خرمشهر، دشت آزادگان، شادگان، ماهشهر، سربندر، هندیجان، امیدیه، رامشیر و مسجدسلیمان خبر داد.

 

به گزارش تابا،صابر علیدادی با بیان این که در شرایط سیلابی رودخانه های استان، آب شرب برای جمعیتی افزون بر ۳ میلیون و صد هزار نفر که در حدود ۶۶ درصد از جمعیت استان خوزستان را تشکیل می‌دهند از تأسیسات آبرسانی سازمان آب و برق بدون وقفه انجام شده‌است افزود: در حال حاضر ایستگاه‌های پمپاژ قیصریه و ام‌الدبس بخش عظیمی از آب مورد نیاز شهرستان‌های اهواز، آبادان، خرمشهر، دشت‌آزادگان و شادگان را تأمین می‌کنند.

 

علیدادی تصریح کرد: تمهیدات اندیشیده شده در این ایستگاه‌ها و کاناهای MC1 و پای‌پل کرخه (به عنوان منبع تغذیه ایستگاه‌های یاد شده) به گونه‌ای است که ایجاد وضعیت سیلابی در رودخانه کرخه در روزهای اخیر مشکلی را برای برداشت آب در این ایستگاه‌ها بوجود نیاورده و این تأسیسات کما‌فی‌السابق به پمپاژ و انتقال آب مشغول می‌باشند.

 

وی اظهار کرد: ایستگاه پمپاژ قیصریه با ظرفیت ۲۱۰ هزار و ایستگاه پمپاژ ام‌الدبس با ظرفیت ۳۸۵ هزار مترمکعب در شبانه‌روز آب را به سمت شهرهای تحت پوشش پمپاژ می‌کنند.

 

معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان با بیان این که در حوزه آبرسانی به شهرهای جنوب‌شرق استان و صنایع عظم پتروشیمی تأمین آب از رودخانه کارون توسط تصفیه خانه کوت‌امیر در مقطع کوت‌عبدالله و انتقال آب توسط کانال آبرسانی جنوب‌شرق صورت می‌گیرد، تاکید کرد: آبرسانی به نقاط هدف با نظارت دقیق صورت گرفته و شرایط سیلابی رودخانه کارون خللی در امر آبرسانی به نقاط هدف وارد نساخته و این تأسیسات با ظرفیت ۶۰۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز آب را به سمت شهرها و صنایع تحت پوشش پمپاژ می‌کند.

 

وی به مجاورت تصفیه خانه کوت امیر با رودخانه کارون اشاره کرد و گفت: با احداث سیل بند و انجام تمهیدات لازم، از بروز مشکلات احتمالی ناشی از افزایش تراز آب رودخانه جلوگیری شده است.

 

علیدادی تصریح کرد: تا این زمان، آبرسانی به شهرستان مسجدسلیمان از رودخانه کارون و تأسیسات گدار، با ظرفیت ۱۰۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز بدون وقفه انجام شده است.