پلیس اهواز یکی از جسورترین پلیس های کشور است فرمانده انتظامی شهرستان اهواز در جمع خبرنگاران؛

پلیس اهواز یکی از جسورترین پلیس های کشور است

صبح امروز سه شنبه، به مناسبت روز خبرنگار نشست خبری سرهنگ محسن دالوند فرمانده انتظامی شهرستان اهواز با اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار تابا، سرهنگ محسن دالوند گفت: با توجه به تهدیدات دشمنان کور دل، تمام تلاش ها بر پایه امنیتی نشان دادن کشورمان است در حالی که در امریکا می بینید یک نوجوان با اسلحه در یک مدرسه تعداد زیادی دانش آموز را به قتل می رساند؛ این در حالی است که در ایران یک زن در کمال امنیت می تواند با خودرو شخصی بین شهرها تردد کند.

 

وی افزود: جرائم همواره وجود داشته ولی حداکثر تلاش نیروی انتظامی استقرار امنیت پایدار بوده است و در این راستا تلاش پلیس امروز که پلیس مردمی است در راستای خدمت صادقانه به مردم می باشد و باید خاطر نشان کنم ما قبل از پلیس بودن یک عضو از جامعه هستیم و ما یار مهربان مقتدر شهروندان هستیم.

 

برای پلیس جاذبه در حد اعلاء و دافعه در حد ضرورت است

 

فرمانده انتظامی اهواز با بیان اینکه برای پلیس جاذبه در حد اعلاء و دافعه در حد ضرورت است، اذعان کرد: خبرنگاران طلایه داران تولید نظم و امنیت هستند و این مهم از طریق انتشار اخبار به مردم است.

 

وی ادامه داد: با تماشای فضای مجازی می بینیم که گاهی مانند قلبی ملتهب است و با انتشار اخبار مثبت و عملکرد خبرنگاران این ضربان به حالت عادی می رسد که این باعث می شود پلیس راحت تر به وظایف خود بپردازد، از این طریق خبرنگاران بار فشار وارده به پلیس را کاهش می دهند.

 

سرهنگ دالوند مشارکت مردمی در انجام وظایف پلیس بسیار مهم دانست و اظهار کرد: تامین امنیت به تنهایی بر عهده نیروی انتظامی نیست بلکه نیازمند یاری مردم و سایر دستگاه ها هستیم. این دیدگاه که همه مسئولیت تامین امنیت برعهده نیروی انتظامی باشد دارای ایراد است.

 

مردم در تامین امنیت با پلیس مشارکت کنند

 

این فرمانده نیروی انتظامی تصریح کرد: پیشگری جرائم در چند دسته تقسیم می شود که یکی از آنها برخورد قضایی است. این مساله به خوبی توسط مجموعه دادستانی در حال انجام است که جای تقدیر دارد و در بحث پیشگیری انتظامی افزایش گشت ها، تحت تعقیب قرار دادن مجرمین و استرداد اموال به مالباختگان مورد نظر قرار گرفته است و اما پیشگیری وضعی، نوعی از پیشگیری است که به خود مردم و ۱۴ ارگان دخیل در تامین امنیت مربوط می شود.

 

وی گفت: یکی از عوامل مشارکت مردم در تامین امنیت، هوشیاری شهروندان در ایجاد امینت حریم شخصی منازل و اموال است به این منظور که می بایست خود مردم با نصب دوربین های مدار بسته، حفاظ های بازدارنده، استفاده از آژیر دزدگیر و مسایلی از این دست ایجاد می شود.

 

سرهنگ دالوند با اشاره به اینکه عوامل دخیل در امنیت گسترده و از ابعاد مختلف قابل بررسی است افزود: وقتی که وسائط نقلیه عمومی در یک شهر به میزان استاندارد موجود نباشد طبیعتا مردم به استفاده از خودروهای شخصی رو می آورند و این زمینه ساز وقوع جرم توسط مجرمانی است که در قالب راننده خودرو شخصی فعالیت می کنند.

 

پلیس در شلیک به مجرمان لرزش دست ندارد

 

رییس پلیس شهرستان اهواز ادامه داد: در مجموع وقوع جرائم در شهرستان اهواز نسبت به سال گذشته در کلانشهر اهواز ۴ درصد کاهش داشته ایم و باید اقرار کنم که همکاران ما شبانه روزی و جهادی کار کردند. در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۸ درصد کاهش وقوع جرائم خشن را در سطح کلانشهر اهواز را شاهد بوده ایم همچنین امسال ۳۷ درصد کاهش تیراندازی داشته ایم.

 

وی ادامه داد: امروز پلیس اهواز یکی از جسورترین پلیس های کشور است زیرا که پلیس ما ضمن رافت کامل با شهروندان در مقابله با سلب کنندگان امنیت مردم بسیار قهار و مقتدر عمل می کند، همچنین بر اساس قدرت قضایی و قانونی پلیس ما در مقابل مجرمان خاطی در استفاده از سلاح بر اساس ضوابط، لرزش دست ندارد.

 

سرهنگ دالوند گفت: بسیاری از جرائم خرد توسط افراد کارتن خواب صورت می گیرد که برنامه هایی توسط قرارگاه حضرت ابوالفضل برای مقابله با این پدیده دیده شده است.

 

نگهبانان محله رسمی مورد اطمینان هستند

 

این افسر ارشد در ادامه با اشاره به عوامل دخیل در ایجاد امنیت خاطر نشان کرد: دادستان محترم اهواز استفاده از پارکبان و نگهبان محله را پیشنهاد داده که می تواند توسط مردم مورد توجه قرار بگیرد و در کنار آن با دستگیری مجرمین سابقه دار می توان به بهبهود امنیت کمک کرد.

 

سرهنگ دالوند افزود: شرکت های حراستی مجوزدار الزامات خوبی برای نگهبانان دارند و شهروندان باید دقت کنند که حساب نگهبانان غیررسمی از این شرکت ها جداست و نگهبانان رسمی تعیین صلاحیت خواهند شد.

 

وی در پایان اظهار کرد: مقدار زیادی اموال مسروقه مکشوفه داریم که بلاتکلیف در انبارها مانده و قصد داریم ظرف یکماه آینده نمایشگاهی از این اموال مکشوفه بلاصاحب تشکیل بدهیم تا ضمن پاکسازی انبارها اموال را به صاحبانشان اعاده کنیم.

 

در انتهای این نشست نیز طی مراسمی از مدیر مسئول تابا و تعدادی دیگر از رسانه ها به دلیل فعالیت در حوزه اخبار پلیس تقدیر به عمل آمد.