پیش بینی هشت بیمارستان صحرایی برای مرزهای زمینی در ایام اربعین

پیش بینی هشت بیمارستان صحرایی برای مرزهای زمینی در ایام اربعین

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: برای مرزهای زمینی ایران در ایام سفرهای اربعین استقرار هشت بیمارستان صحرایی پیش‌بینی شده که یکی از بیمارستان‌ها در مرز خسروی احداث شده است.

 

به گزارش تابا، علیرضا رئیسی در حاشیه بازدید از پایانه مرزی شلمچه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پایانه مرزی شلمچه از نظر زیر ساخت و آمادگی در حوزه نیروی انسانی و پشتیبانی حوزه سلامت در وضعیت خوبی است.

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: ۲۰۰ نفر از پرنسل بهداشت و درمان در حوزه بیماری‌ها، بهداشت محیط و مراقبت‌ها در این مرز مستقر هستند و دقت لازم را برای ورود و خروج افراد انجام خواهند داد تا با چکاپ زائران در صورت وجود مشکل سریعا بیماری تشخیص داده شده و مراقبت لازم انجام شود.

 

وی افزود: سازمان اورژانس کشور در صورت بروز هرگونه حادثه کاملا آمادگی لازم را دارد و بیمارستان‌ها نیز کاملا آماده خدمت‌رسانی به زائران هستند. در راستای خدمات‌رسانی به زائران اربعین در مرز بین‌المللی شلمچه، ۱۵ دستگاه آمبولانس، چهار دستگاه اتوبوس آمبولانس، ۵۴ دستگاه موتورلانس مستقر می‌شود و هلیکوپتر اورژانس نیز برای موارد اورژانسی استفاده خواهد شد.

 

وی ادامه داد: جهت خدمات‌رسانی به زائران اربعین این مرز، ۷۰۰ تخت شامل بیمارستان‌های شهرستان‌های آبادان، خرمشهر و شاگان وجود دارد و توصیه کرده‌ایم که در این ایام، ۲۵ درصد تخت‌های بیمارستانی را برای حوادث و بیمارهای احتمالی خالی نگه دارند.

 

رئیسی گفت: یکی از ویژگی‌های مرز شلمچه این است که محل عبور و مرور اتباع شیعه سایر کشورهای جهان از جمله پاکستان و افغانستان است. حتما باید میزبان خوبی برای این زائران باشیم و تمام هم و غم خود را برای امنیت سلامت زائران بگذاریم و اقدامات مناسب را انجام دهیم.

 

وی با بیان اینکه در بحث واکسیناسیون، دارو و مراقبت‌ها اقدامات لازم انجام می‌شود، تصریح کرد: با توجه به اینکه در بازگشت، خستگی و ضعف عضلانی بیشتر است باید آمادگی لازم را برای بازگشت زائران از پیاده‌روی اربعین وجود داشته باشد.

رئیسی با بیان اینکه جمعیت هلال احمر، اورژانس و وزارت بهداشت در مرز عراق حضور دارند، گفت: امسال تفاهم‌نامه خوبی با وزارت بهداشت و درمان عراق به امضا رسیده تا در آن سوی مرز نیز گشت‌ها، بازدید و بازررسی‌های مشترک میان پرسنل وزارت بهداشت و درمان دو کشور انجام شود. پایگاه‌ها و بیمارستان‌های کشور عراق نیز برای خدمات‌رسانی به زائران اعلام آمادگی کرده‌اند.

 

وی بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از ۳ میلیون زائر در پیاده‌روی اربعین شرکت کنند. در مرزهای ایران وضعیت خوبی برقرار است و امسال نیز مرز خسروی باز شده و بسیاری از هموطنان از آن مسیر به راهپیمایی اربعین می‌پیوندند. در مجموع با توجه آمادگی ایران برای ورود و خروج زائران، وضعیت را خوب و مناسب ارزیابی می‌کنم. امسال امنیت و سلامت کامل برقرار است و دغدغه‌ها نیز کم خواهد بود.

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: دستگاه‌های پرتابل و سیار آماده شده که در حوزه بهداشت محیط فعالیت می‌کنند و می‌توان از نظر سنجش بار میکروبی مواد غذایی و روغن در محل عرضه، بررسی‌های لازم را بلافاصله انجام داد.

 

وی تصریح کرد: آموزش نکات بهداشتی در سه گروه پرسنل وزارت بهداشت، موکب‌داران و زائران ارائه شده است. در مرزهای ایران کلیه موکب‌داران شناسنامه‌دار شده اند و تحت کنترل هستند و عرضه مواد غذایی نیز کاملا تحت نظر است.

 

رئیسی افزود: در خصوص مسائل دارویی ایام اربعین در خارج از مرز ایران، با وزارت بهداشت و درمان عراق به تفاهم‌های لازم و نهایی رسیده‌ایم؛ در این ارتباط برای همکاری با کشور عراق اعلام آمادگی کرده‌ایم و با هیچ گونه کمبود دارو در آن سوی مرز مواجه نیستیم.

 

وی گفت: در صورت نیاز به دارو، طرف عراقی می‌تواند داروها را تامین کند. وزارت بهداشت ایران نیز در صورت کمبود دارو در کشور عراق، اعلام آمادگی کرده است و در صورت نیاز می‌توانیم دارو را ارسال کنیم و هیچ گونه مشکلی در این زمینه نداریم.

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: هفته گذشته از مرز خسروی نیز بازدید داشتیم و هیچ مشکلی برای تردد زائران از آن مرز نیز وجود ندارد. مرز خسروی یکی از مرزهای قدیمی ایران است و فاصله نزدیکی برای تردد زائران جهت اعزام به کربلا دارد.

 

 

 

رئیسی افزود: مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان‌ها در شهرستان‌ها و استان‌های مرزی کاملا آماده خدمات‌رسانی به زائران هستند. البته دانشگاه‌های پشتیبان نیز برای دانشگاه‌های مستقر در مرزها تعریف شده‌اند.