پیگیری جدی دستگاه قضایی خوزستان در احقاق حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم رئیس کل دادگستری خوزستان تاکید کرد:

پیگیری جدی دستگاه قضایی خوزستان در احقاق حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم

رئیس کل دادگستری خوزستان گفت: دستگاه قضایی استان در راستای اجرای سیاست های قوه قضائیه، با جدیت پیگیر حل مشکلات مردم، احقاق حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم است.

 

به گزارش تابا، حجت الاسلام و المسلمین صادق مرادی در جلسه نظارت مستمر بر حوزه های قضایی استان که با حضور معاونین رئیس کل، دادستان مرکز استان و به صورت ویدیو کنفرانس با رؤسا و دادستان های حوزه های قضایی باغملک، بندر امام خمینی (ره)، بهبهان، خرمشهر و اروند کنار برگزار شد، اظهار کرد: احقاق حقوق عامه، حل مشکلات مردم و پیشگیری از وقوع جرم از وظایف ذاتی دستگاه قضایی است و این دستگاه به عنوان پشیبان حقوق عامه، باید هرکجا که نهادی از نهادهای عمومی اعم از دولتی یا غیردولتی، و یا اشخاص خصوصی، اقدام به تضییع حقوق قانونی و شرعی مردم کرده و یا ظلمی به ایشان روا دارد و یا از ایفای تعهدات قانونی، شرعی و قراردادی خود سرباز بزند، بدون هیچ استثناء و ملاحظه ‌ای به عنوان نهاد قاطع عدالت، اقدام به استیفای حق از هر نهاد یا مقام متخلف و چشاندن طعم عدالت به مردم کند.

 

وی افزود: روسای دادگستری و دادستان های سراسر استان در احقاق حقوق عامه وظیفه دارند از جرائم و تخلفات حوزه قضایی خود پیشگیری کنند و اجازه ندهند که حقوق مردم تضییع شود و همچنین باید با جدیت و اهتمام ویژه پیگیر حل مشکلات مردم باشند.

 

حجت الاسلام و المسلمین مرادی تصریح کرد: امروز اقتصاد و معیشت مردم در شرایط حساسی قرار دارد و باید روسای دادگستری و دادستان های حوزه های قضایی استان پیگیر حل مشکل تولید کنندگان، سرمایه گذاران مشروع و کارخانه های در شهرستان محل خدمت خود باشند و اجازه ندهند که تولید متوقف شود.

 

وی خاطر نشان کرد: امید مردم به قوه قضائیه برای پیگیری و حل مشکلات آنان نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده و باید در همه ابعاد راه حل و راهکار برای حل مشکلات مردم اندیشیده شود و نیز به صورت فعال اقدامات مؤثری برای پیشگیری از ایجاد مشکلات، تخلفات و جرائم صورت بگیرد.

 

رئیس دستگاه قضایی خوزستان در ادامه بر اطلاع رسانی به موقع و استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای اقدامات و خدمات صورت گرفته از سوی رؤسای دادگستری و دادستان های سراسر استان تاکید کرد و اظهار داشت: رؤسای دادگستری و دادستان های حوزه های قضایی خوزستان باید هم از باب تأمین احساس عدالت مردم و هم از باب پیشگیری مؤثر، اقدام به شفافیت در رسیدگی ها و اطلاع رسانی مداوم و تفصیلی رسیدگی ها و آرای صادره نمایند به‌نحوی که هم مردم مطمئن شوند که در دستگاه قضایی پشتیبانی از حقوق فردی و جمعی آن‌ها قطعی است و هم متخلفین از برخورد قطعی و بدون تسامح دادگستری با خودشان، همواره در ترس و دلهره قرار داشته باشند.

 

حجت الاسلام و المسلمین مرادی افزود: نباید اجازه داد دشمن از طریق رسانه های عمومی و فضای مجازی در مورد مجرم و یا قاتلی که امنیت کشور و مردم را به خطر انداخته و باید مجازات شود فضاسازی کند و با تحریف افکار ، جای جلاد و قاتل را با مظلوم عوض کند.

 

وی از ارتقای جایگاه دادگستری استان در کشور طی یک سال گذشته خبر داد و گفت: جایگاه دادگستری استان خوزستان در یک سال گذشته با تلاش و کوشش همکاران قضایی و اداری ارتقاء پیدا کرده و این جایگاه با تلاش مضاعف می تواند بیشتر ارتقاء یابد.

 

رئیس دادگستری خوزستان یکی از مصادیق کاهش جمعیت کیفری را نظارت دقیق و مستمر روسای دادگستری و دادستان های سراسر استان بر کیفیت صدور آراء بر شمرد و عنوان کرد: کیفیت، دقت و متقن بودن آرا می تواند در کاهش جمعیت کیفری تاثیر بسزایی داشته باشد و این مستلزم نظارت دقیق و مستمر روسای دادگستری و دادستان های حوزه های قضایی خوزستان است.

 

در ادامه این جلسه حجت الاسلام بهمنش معاون قضایی و نظارت بر دادگاه ها، افتخاری معاون قضایی و نظارت بر دادسراها و اجرای احکام، حجاریان معاون آمار و فناوری دادگستری خوزستان، حسینی پویا دادستان مرکز استان و بهروزی معاون قضایی رئیس کل دادگستری خوزستان به ارائه آمار عملکرد و اعلام نقاط قوت و ضعف و راهکارهای لازم در راستای بهبود آمار عملکرد و رفع نواقص و ایرادات موجود هر یک از حوزه های قضایی باغملک، بندر امام خمینی (ره)، بهبهان، خرمشهر و اروند کنار پرداختند.

 

همچنین در این جلسه روسای دادگستری و دادستان های حوزه های قضایی باغملک، بندر امام خمینی (ره)، بهبهان، خرمشهر و اروند کنار گزارشی از عملکرد، مشکلات و کمبودهای دادگستری، دادسراء و شورای حل اختلاف حوزه قضایی خود ارائه نمودند.