چهارمین آیین نکوداشت حافظ در بهبهان برگزار شد با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان برگزار شد؛

چهارمین آیین نکوداشت حافظ در بهبهان برگزار شد

چهارمین نکوداشت حافظ با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در مجتمع فرهنگی و هنری آفاق برگزار شد.

به گزارش خبرنگار تابا از بهبهان، چهارمین آیین نکوداشت حافظ توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بهبهان و انجمن فرهنگی حافظ پژوهان بهبهان با حضور محمد جوروند مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و جمعی از فرهیختگان و  هنرمندان این شهرستان برگزار شد.

 

در این آئین نکوداشت محمد جوروند مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان باقرائت غزلی از حافظ تاکید کرد: این شاعر بزرگ قرن هشتم را نمی توان فقط به عنوان شاعر فرم و محتوا معرفی نمود.

 

وی افزود: حافظ شاعری است که با شناخت کامل انواع ساختار و نوع به کارگیری کلمات و هندسه واژگان و موسیقی واژگان باعث عظمت بخشیدن به شعر شده است که هم در حوزه ساختار و هم محتوا بی نظیر می باشد.

 

دکتر جوروند با نقل گفتاری از ادیب بزرگ کشورمان دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی درباره حافظ گفت: هیچ شاعری از لحاظ فنی و تکنیک شعر و نیز در حوزه معنا را یارای رقابت با لسان الغیب نیست.

 

در این جلسه مهدی شجاعی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بهبهان ضمن خیرمقدم  به مدعوین، از دکتر جوروند و دکتر جمشیدی معاونت فرهنگی، روسای دانشگاه ها، اساتید و فرهیختگان ادب و فرهنگی سپاسگزاری نمود و حضور همه ساله آنان را ارج نهاد.

 

شجاعی با معرفی برنامه های ادبی خانه فرهنگ بهبهان شاهنامه خوانی، سعدی خوانی و حافظ پژوهی را از برنامه منظم و هفتگی خانه فرهنگ بهبهان عنوان کرد و افزود: در شهرستان ادیب پرور بهبهان  فعالیتهای فرهنگی و هنری بدون وقفه ادامه دارد.

 

سخنران بعدی جلسه، دکتر سرحدی مدیر موسسه فرهنگ و اندیشه ارجان پژوه بود که وی شعر حافظ را به دلیل تنوع گسترده در موضوعات مختلف را علت تفعل گذشتگان به اشعار ایشان عنوان نمود.

 

سرحدی افزود: دیدگاه های  سیاسی – اجتماعی را در اشعار حافظ نمود بیشتری دارند و بیش از سایر نگاه ها پذیرفته شده اند.

 

همچنین غزل خوانی و اجرای موسیقی سنتی با اشعار حافظ و برگزاری نمایشگاه و فروشگاه کتاب انتشارات هوتران از دیگر برنامه های مهیج  این آیین نکوداشت بود.

 

شایان ذکر است همایش چهارمین نکوداشت حافظ به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بهبهان و انجمن ادبی حافظ پژوهان این شهرستان و همکاری موسسه فرهنگ و اندیشه ارجان پژوه و شرکت پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس برگزار شد.

 

/ محمد خلیجی