کارگران پتروشیمی مارون به وضعیت معیشتی شان اعتراض کردند با عدم مراجعه به غذاخوری ها؛

کارگران پتروشیمی مارون به وضعیت معیشتی شان اعتراض کردند

کارگران پیمانکاری پتروشیمی مارون در استان خوزستان روز پنجم اعتراض خود را به وسیله عدم صرف غذا در این شرکت سپری می کنند.

یکی از کارگران در این خصوص به خبرنگار تابا گفت: کارگران پتروشیمی مارون از شنبه تاکنون در اعتراض به سیاستهای مدیران و عدم اعتناء به مطالبات کارگران با عدم مراجعه به سالن غذاخوری دست به اعتراض زدند.

 

وی ادامه داد: پتروشیمی مارون برخلاف سایر پتروشیمی های منطقه، نیروهای پیمانکار را استخدام شرکت نمی کند و این یکی از دلایل حقوق و مزایای بسیار پایین کارگرها در این پتروشیمی نسبت به سایر پتروشیمی ها است.

 

وی افزود: نیروهای پیمانکار که تعدادشان بیش از ۲ هزار نفر است، مشمول قرارداد مستقیم هم نمی شوند و مدیریت شرکت همچنان نسبت به استخدام آنها سهل انگاری می کنند و حتی قانون طبقه بندی مشاغل اداره کار هم نادیده گرفته می شود.

 

وی بیان داشت: کمترین دستمزد ماهیانه نیروهای رسمی حداقل بیش از ۲ برابر دستمزد نیروهای پیمانکار است که این تبعیضی بزرگ است.

 

این کارگر که خواست نامش فاش نشود خاطر نشان کرد: شرکت پتروشیمی مارون هر ساله با مراکز‌ آموزشی سطح شهر قراردادهایی منعقد می کند که خانواده نیروهای رسمی از آن استفاده می کنند و بر اساس آن تمامی هزینه های آنها از قیبل سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان، شهریه دانش آموزان را شرکت تقبل می کند ولی کارگران از این مزایا محرومند.

 

وی افزود: قراردادهایی هم با باشگاهای غذاخوری و رستورانهای سطح شهر  منعقد می شوتد که نیروهای رسمی از آن بهره مند می شوند و از لحاظ کمیت و کیفیت با سهم کارگران قابل مقایسه نیست.

 

اما مدیر روابط عمومی این شرکت در گفتگو با خبرنگار تابا، ضمن رد این ادعا اظهار کرد: درست است که خبر اعتصاب غذا در شرکت میان کارگران پیچیده است ولی کارگران صرفا غذایی خود را در شرکت میل نمی کنند زیرا که با حضور در غذاخوری ها به وسیله ظروف یکبار مصرف سهمیه خود را به خانه شان می برند. در این شرایط بردن وعده های غذایی به منازل ممنوع شده است.

 

وی با بیان اینکه شخصا معتقدم که غذا نخوردن در شرکت و انتقال اخبار به رسانه ها راه درستی برای بیان خواسته ها نیست، گفت: تنها با گفتگو میان نمایندگان کارگران و مدیرعامل شرکت مسایل قابل حل هستند و کشاندن این موضوعات به رسانه ها اصلا اقدام درستی نیست!

 

نازنینی تغییر وضعیت همه نیروهای شرکتی را کاری بسیار سخت دانست و افزود: بودجه شرکت اجازه نمی دهد که ما تمام کارگران طرف قرارداد با پیمانکار را تبدیل وضعیت قراردادی کنیم و این اقدام با وجود حجم بسیار زیاد کارگران عملا غیرممکن است.