کاهش ۷۰ درصدی انشعابات غیرمجاز آب در شادگان

کاهش ۷۰ درصدی انشعابات غیرمجاز آب در شادگان

مدیر آبفا شادگان با بیان اینکه ۴۸۰ انشعاب غیر مجاز آب در شادگان وجود داشت، گفت: پس از اصلاح شبکه تعداد انشعابات غیرمجاز در شادگان به ۱۳۰ رسیده که همین عامل سبب کاهش مصرف آب شده است.

به گزارش تابا؛نبیل یوسفیان در رابطه با انشعابات آب در شادگان، اظهار کرد: ۹۸درصد انشعابات شادگان خانگی هستند و این به این معنا است که ما اشتراک مانند شهرک صنعتی، کارخانه و …نداریم و مشکلات اقتصادی مردم به صورت مستقیم بر منابع درآمدی آبفا شادگان تأثیر می‌گذارد.

 

وی افزود: به هر اندازه که دوره‌های فروش ما سریع تر باشد می‌تواند برای اداره آبفا درآمدزایی داشته باشد و با اقتدار بیشتری جهت افزایش خدمات پیش رفت. هنگامی که نتوانیم حقوق معوقه چندماه کارگری را بپردازیم سبب میشود تا کیفیت خدمات پایین بیاید.

 

مدیر آبفا شادگان با اشاره به دوره های بازپرداخت قبوض، عنوان کرد: بازپرداخت قبوض آبفا شادگان ۹۰روزه است و مالیاتی که از ادارات گرفته می‌شود سبب تضعیف بیشتر می شوند؛ هرچند در صورت یکسان بودن هزینه‌ها با مصرف، سود و زیانی حاصل نمی‌شود اما با افزایش هزینه ها، مسبب ایجاد معوقات می‌شویم.

 

وی با اشاره به ۴ ماه حقوق معوقه کارکنان آبفا شادگان بیان کرد: ا آبان سال ۹۵ تاکنون حقوق به صورت ماهانه به دست پرسنل رسیده اما با توجه به مشکلات مالی و کمبود منابع درآمدی نتوانستیم ۴ ماه حقوق عقب مانده کارکنان که میراث گذشته است را جبران کنیم.

 

یوسفیان گفت: به لحاظ اینکه رودخانه و پساب های آب اهواز به شادگان منتهی می‌شد و همچنین به علت پایین بودن دبی آب و تبخیر زیاد، آب، شور شده بود و کیفیت آب در تیرماه امسال کاهش یافت اما در حال حاضر توانستیم مخزن آب شادگان را پس از ۱۶ سال لایروبی کنیم و ۱۳کمپرسی ماسه و گل از آن خارج کردیم؛ همه این عملیات بدون قطعی آب انجام شد.

 

مدیر آبفا شادگان با اشاره به مخزن‌های فلزی، افزود: ۲مخزن فلزی ۵۰۰۰مترمکعبی داریم که توانستیم آنها را در عرض یک ماه لایروبی کنیم؛ همچنین از نظر تاسیساتی با هزینه ای بالغ بر ۳۰میلیون تومان توانستیم به پمپ‌ها و ورودی‌ها کلر تزریق کرده و درصد کلر و ضدعفونی کردن آب را کنترل کنیم و تزریق کلر را در نقاط مختلف شهر عملی کردیم، همچنین مانده کلر را به صفر رساندیم.

 

وی عنوان کرد: فیلترهای تحت فشار به طور کامل شست و شو شدند و گل و لای و شن زیادی از آنها خارج شد. از نظر تاسیسات در این ۲سال، تنها سیم پیچی پمپ‌ها ۱۰۰میلیون تومان هزینه برد در حالی که این مقدار هزینه برای آبفا شادگان، رقم بالایی بود که به مدت یک سال و نیم انجام شد.

 

مدیر آبفا شادگان در رابطه با انشعابات غیرمجاز، گفت: در حال حاضر انشعابات غیرمجاز از ۴۸۰مورد به ۱۳۰مورد رسیده که کاهش قابل ملاحظه ای داشته است؛ در ۳سال گذشته، مصرف آب شادگان۳۳هزارمترمکعب در شبانه روز بوده اما اکنون به ۲۵هزارمترمکعب رسیده است که نشان دهنده کاهش ۸هزارمترمکعبی مصرف آب است.

 

وی اظهار کرد: طی بازدیدی که از منطقه سعدی شادگان داشتیم با بهبود وضعیت آب به شکل مطلوب مواجه شدیم به حدی که آب مصرفی اهالی بدون استفاده از پمپ تا یک متر نیز می رسید. همچنین منطقه مشمولی که در خرداد۹۶ یک خط لوله ۱۰۰۰متری برای آنها کار کردیم و بهترین دبی آب در منطقه مشمولی است؛ در حال حاضر از نظر فشار و کیفیت آب در شهر هیچ مشکلی وجود ندارد و بسیار بهتر شده است.

 

مدیر آبفا شادگان افزود: مناطقی که از نظر آب کم فشار هستند را شناسایی کرده ایم؛ طرح های آب و فاضلاب هر دو در شادگان فعال هستند اما در طرح آب به علت کمبود لوله، پیمانکار معطل شده است؛ طرح آب در سال جاری برای ۱۳کیلومتر با ارزش ریالی تقریبا ۴۰میلیارد تومان است که در حال حاضر ۹الی۱۰کیلومتر آن اجرایی شده است و ۳کیلومتر باقی مانده در صورت تامین لوله تا یک ماه آینده اجرایی خواهد شد.

 

یوسفیان گفت: در طرح فاضلاب نیز تنها خطوط اصلی را قرار دادیم و تقریبا۵میلیارد تومان برآورد هزینه‌ها است که یک خط از ایستگاه ۱۰به۱۱ و خطی نیز در خیابان آیت الله شیرازی در حال اجرا است که از ۵۳۰متر تقریبا ۳۸۰متر آن اجرایی شده است و به دلیل اینکه در مسیر بازار است، عملیات اجرایی به صورت شبانه انجام می‌شود و رو به پایان است.

 

وی بیان کرد: در حال حاضر به ۶ایستگاه پمپاژ نیاز داریم که برای احداث هر کدام به هزینه‌ای حدود ۳میلیارد تومان نیاز است./فارس