کشت تابستانه در سطح ۴۲۳ هزار هکتار از مزارع استان آغاز شده است

کشت تابستانه در سطح ۴۲۳ هزار هکتار از مزارع استان آغاز شده است

 رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به تخلیه سیلاب از تمام زمین‌های کشاورزی استان گفت: اکنون حتی یک هکتار زمین کشاورزی استان زیر آب نیست و کشت تابستانه در سطح ۴۲۳ هزار هکتار آغاز شده است.

 

به گزارش تابا؛کیخسرو چنگلوایی در هفتمین نشست قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده خوزستان با حضور اسماعیل نجار، جانشین این قرارگاه در کل کشور در محل استانداری خوزستان اظهار داشت: کشت تابستانه شامل محصولاتی چون ذرت، شلتوک، کنجد، آفتاب گردان، سویا، سبزی، صیفی و گیاهان دائمی مثل باغات و نیشکر شروع شده است و سطح زیر کشت شلتوک نیز امسال بسیار بی سابقه است.

 

وی گفت: سیل‌های آذر و بهمن ۹۷ و فرودین ۹۸ سه بار به کشاورزی‌های سال زراعی ۹۷_۹۸ خسارت وارد کرد و در مجموع ۲۱۳ هزار هکتار از اراضی کشاورزی زیر آب رفت.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در ادامه به پرداخت خسارات کشاورزی در آذر و بهمن ماه اشاره کرد و گفت: براساس مصوبه هیأت وزیران سیل فرودین ۹۸ برای پرداخت خسارات در نظر گرفته شده است این در حالی است که کشاورزی در استان در ۲ نوبت قبل از سیل ۹۸ هم خسارت دیده است.

 

وی با بیان اینکه پرداخت کمک‌های بلاعوض به کشاورزان از ۱۹ تیر آغاز شده توضیح داد: تاکنون هشت هزار پرونده با مبلغ ۲ هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال در کمیته‌های تخصصی شهرستان‌ها بررسی و تأیید شده است و مصوب شد ۶ هزار پرونده با مبلغ یک هزار و ۷۲۰ میلیارد ریال به کارگروه استانی ارسال شود.

 

چنگلوایی افزود: همچنین تاکنون چهار هزار و ۳۰۰ پرونده با مبلغ یک هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال در سامانه سجاد ثبت و پرداخت‌ها آغاز شده است.

 

وی بر سرعت در روند کارها تاکید کرد و آن را رضایت بخش خواند و گفت: هر هفته ۲ هزار پرونده در کارگروه استانی بررسی می‌شود.