کشت چغندر پاییزه در ۱۶ هزار هکتار از اراضی خوزستان

کشت چغندر پاییزه در ۱۶ هزار هکتار از اراضی خوزستان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: ۱۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به زیر کشت چغندرقند پاییزه می‌رود.

 

به گزارش تابا؛محمد قاسمی نژاد، در خصوص کشت چغندرقند پاییزه اظهار کرد: سال گذشته در سطح ۱۱ هزار و ۲۴۰ هکتار از مزارع استان این محصول کشت و از این سطح حدود ۷۰۵ هزار تن محصول برداشت شد.

 

وی افزود: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار است تا در سال جاری ۱۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به زیر کشت چغندرقند پاییزه برود.

 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه سال گذشته ۹۲ درصد از تولید چغندرقند کشور مربوط به استان بود، تصریح کرد: دولت در راستای حمایت از این محصول تسهیلات یارانه‌ای ۸ درصدی برای چغندرکاران درنظر گرفته است.

 

قاسمی نژاد با بیان اینکه بهره‌وری آب در چغندرقند پاییزه از ۰٫۸ درصد در سال ۹۲ به ۲٫۳۶ درصد در سال گذشته رسیده است، عنوان کرد: تولید و عملکرد چغندرقند پاییزه نسبت به چغندرقند بهاره برتری دارد و در این زمینه امیدواریم امسال نیز شاهد عملکرد مناسبی در این زمینه باشیم.

 

وی ادامه داد: تاریخ کشت، عوامل زیان رسان، تغذیه، درجه حرارت، وضعیت بارندگی و الگوی کشت از عوامل موثر در تولید چغندرقند هستند و توجه به این موضوعات می‌تواند بهره‌وری را در این حوزه افزایش دهد.